Αναπαραγωγή Επιτέλους φωλιά

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Η θυλικια μου απο χθες αρχισε να φτιάχνει φωλιά. Τοτε την έβαλα μαζί με τον αρσενικό και αμεσως ζευγάρωσαν. Η πρωτη φότο είναι απο χθες η δεύτερη απο σήμερα και η τριτη μέσα στην φωλιά
 

Συνημμένα

  • IMG-1458372566879-V-800x600.webp
    IMG-1458372566879-V-800x600.webp
    46,9 KB · Προβολές: 87
  • IMG_20160320_085230-800x600.webp
    IMG_20160320_085230-800x600.webp
    33 KB · Προβολές: 75
  • IMG_20160320_090732-600x800.webp
    IMG_20160320_090732-600x800.webp
    64,9 KB · Προβολές: 70
Και που μπορω να τα τοποθετησω;

Βαλτο σε καποιο ψηλοτερο σημειο, σε ενα τραπεζακι πχ.
Τα πουλια θα αισθανονται ανασφαλεια οσο ειναι το κλουβι στο πατωμα..
 
η γνώμη μου;
..ψηλά αλλά στο ύψος του κεφαλιού σου,ώστε να ελέγχεις τα πάντα εντός του κλουβιού, χωρίς να χρειάζεται να τα πολυενοχλείς και να τα στρεσάρεις και σε σταθερό σημείο(τοίχος) και απάνεμο!
πολύ καλή διατροφή από δω και πέρα και όταν με το καλό έρθει το 3ο αυγό.. Ασβέστιο στο νερό της για 2 ημέρες.
 
Όλη αυτή η μετακίνηση δεν είναι καλύτερα να γίνει ως υποχρεωτική συμβουλή για την επόμενη φορά; Μήπως με την μετακίνηση τώρα έχει περισσότερα προβλήματα προσπαθώντας να διορθώσει ενα λάθος. Σίγουρα να μην τα ενοχλεί και το τόσο νημα που εχει βάλει διπλά στη φωλια να το βγάλει.
 
Ειναι πολυ σωστο αυτο που λες. Δε μετακινουμε το κλουβι στην αναπαραγωγη γιατι κινδυνευουμε να παρατησει η καναρσ τα αυγα.
Ομως δεν τα μετακινει για να πλυνει η βεραντα;
Δεν ειναι πιο πιθανο να πεθανουν και οι γονεις και τα μωρα απο ενα αρπακτικο; Δε βλεπω ουτε απο τον αερα προστασια.. Τιποτα.
 
Δεν κάνει το μέρος από καμία άποψη. Εγώ τουλάχιστον δεν θα τα άφηνα εκεί για περισσότερα από πέντε λεπτά και αυτά με άγχος για να μην πάει καμία γάτα. Νομίζω ότι δεν έπρεπε εξαρχής να βρίσκονται εκεί.
 
Άλλαξε άμεσα θέση πριν δεις κάποιο αυγό. Κρέμασε ένα καρφάκι στον τοίχο στο ύψος του στήθους καλύτερα για να μπορέσεις να βάζεις τροφή νερό και να βλέπεις και τη φωλιά. Βάλτα σε κάποιο μέρος που δεν τα πιάνει ο αέρας, και φυσικά προστάτεψε τα από αρπακτικά είτε γάτα είτε κάποιο άγριο πουλί. Βάλε κάποιο πλέγμα κάτι.
Δες ιδέες:
Επίσης μιας και θα τα ανησυχήσεις, βάλε μια τσόχα στον πάτο της φωλιάς και μετά το υλικό φωλιάς. Μόλις τελειώσεις βάλε Pinex Powder.
 
Παιδιά το κλουβί το κρέμασαν στον τοίχο. Το εκανα προστασία από αέρα και από αρπακτικά. Θέλω να σας ρωτησω κάτι. Σήμερα έκανε εναν απαλό ήχο λες και πονουσε. Τι μπορει να σημενει αυτό. Και κάτι άλλο, όταν φτιάξουν την φωλιά κάθετε μέσα το θρυλικό ή όταν κανει αυγό κάθετε στην φωλιά;
 
Back
Top