Αναπαραγωγή Επιτελους εκανε το πρωτο αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
καλησπερα παιδια σημερα το πρωι ειδα μεσα στην φωλια το πρωτο αυγο, αλλα η καναρα ηταν εξω και εκανε βολτες δεν καθοτανε μεσα στην φωλια τωρα που την ειδα το βραδυ καθεται μεσα στην φωλια αυτο ειναι φυσιολογικο. Αλλα μολις της εβαλα καινουργια τρωφη βγηκε εφαγε λιγο και ξαναμπηκε ειναι φυσιολογικα αυτα τα μπες βγες; Ενοειτε δεν κουνησα και δεν εβαλα χερια μεσα στο κλουβι για να μην την τρομαξω
 
Φυσιολογικό είναι μη φοβάσαι, θα αρχίσει να κάθετε συνέχεια από το 4ο αυγό και μετά..
 
απ οτι εχω ακουσει ειναι φυσιολογικο, μιας και η καναρα αρχισει να καθεται συστηματικα στη φωλια μετα τη γεννηση του 3ου αυγου
 
Κλωσώντας η κανάρα όλο το βράδυ και μετά όταν την μέρα μπαίνει για πολύ λίγο(όχι συστηματικά) δεν έχει ξεκινήσει η ανάπτυξη του εμβρύου και μετά σταματάει και πεθαίνει ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν έχω ιδέα και γι αυτό ρωτάω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Αν μείνει το βράδυ στην φωλιά ναι, ξεκινάει η αναπτύξη του εμβρύου. Γι΄αυτό όταν έρθει η ώρα της εκκόλαψης βγαίνει κάθε μέρα και ένας νεοσσός.

Του Γιώργου η κανάρα σήμερα το πρωί έκανε το πρώτο αυγό, όποτε δεν έχει πρόβλημα, από αυριο αλλαζουν τα πραγματα. 🙂
 
Σε κάλυψαν όλοι! Δεν μου μένει να πω κάτι άλλο. Απλά τώρα αυτήν την περίοδο που τα πουλιά θα κλωσούνε τα αυγά τους, πρέπει να τους εξασφαλίσεις απόλυτη ησυχία. Όταν θελήσεις να ελέγξεις την φωλιά, θα το κάνεις όταν η κανάρα έχει σηκωθεί για να καλύψει τις ανάγκες της (τέντωμα, φαγητό). Επίσης, όλο το διάστημα της επώασης προσφέρεις μόνο σπόρους και φρέσκο νερό και το σουπιοκόκκαλο πάντα στην διάθεση τους.
Εύχομαι όλα τα αυγά να είναι ''γεμάτα'' και με το καλό να εκκολαφθούν οι νεοσσοί Καλή σου συνέχεια! Φιλικά!
 
παιδια ευχαριστω πολλη σημερα εχουμε και 2 αυγο ελπιζω ολα να πανε καλα
 
ελα και πιασαμε τα 4 αυγα σημερα. σε λιγο βλεπω να κανει καμια δεκαρια 😀
 
Οταν δεις καναρα να καθετε στο πρωτο, ουτε τζοκερ παιξε ουτε λοττο.
4/5 ή 4/6 φιλε μου.
 
τελικα η καναρα καθετε συνεχεια επανω και δεν σηκονετε σημερα που ειδα οταν την πετυχα που πηγε να πιει νερο εχει κανει 5 τελικα.
 
Back
Top