Διατροφή Επιτρέπεται η κατανάλωση λωτού στους παπαγάλους;

«Ανακαλύψατε εσείς και εγώ τι είδους φρούτα μπορούν να έχουν οι παπαγάλοι; Αλλά υπάρχουν και εκείνοι Τα παπαγάλοι δεν επιτρέπονται! Για παράδειγμα, περιέχουν τανίνες, αιθέρια έλαια που επηρεάζουν αρνητικά την υγεία των πτηνών. Αυτά τα φρούτα περιλαμβάνουν - μάνγκο, αβοκάντο, παπάγια και λωτός
 
Αναφέρομαι μόνο στους ώριμους (μαλακούς) και καθόλου στυφούς (=με τανίνες) λωτούς.
Δεν είναι τοξικοί για τα πουλιά
Το πρόβλημα είναι πως περιέχουν μεγάλη ποσότητα σακχάρου (βλέπε+σύκο)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

1609177510637.png...1609177535162.png...

1609177560399.png...1609177629752.png...1609177666364.png
 
@christina07 Δεν ξέρω απο που το αντέγραψες αλλά είναι σχεδόν όλο λάθος. Το μάνγκο και η παπάγια όπως και ο λωτός είναι ασφαλέστατα και τα δύο πρώτα πολύ ωφέλιμα. Ο λωτός όπως είπε η Σίσσυ επειδλη τρώγεται πολύ ώριμος το μόνο κακό που έχει είναι τα πολλά σάκχαρα.

Να έχετε φίλτρο για ότι διαβάζετε στο ίντερνετ, τα περισσότερα είναι αρλούμπες.
 
@Φοίβος δεν υπήρχαν και πολλές πηγες, πάτησα στο google παπαγάλος και λωτος και αυτό μου έβγαλε, για αυτόν τον λόγο έβαλα και τα εισαγωγικά, διαφορετικά δεν θα τα χρησιμοποιούσα,όπως σε αλλά θέματα που απαντώ. Κάτι άλλο δεν μπόρεσα να βρω για να βοηθήσω όποτε έβαλα αυτό. Ναι ναι καλά η Σίσσυ που με διόρθωσε! Για αυτό είμαστε εδώ άλλωστε για να μαθαίνουμε. Δεν λες πάλι καλά που δεν βρήκα τα αντίθετα για να τρέχουμε; Ας πούμε ότι ο παπαγάλος κάνει να φάει αβοκαντο ενώ δεν κάνει;
[automerge]1609183997[/automerge]
Τώρα που το έψαξα καλύτερα βρήκα την ακρη!
Με συγχωρείτε λοιπόν για το λάθος μου.
 
Κάτι άλλο δεν μπόρεσα να βρω για να βοηθήσω όποτε έβαλα αυτό. Ναι ναι καλά η Σίσσυ που με διόρθωσε! Για αυτό είμαστε εδώ άλλωστε για να μαθαίνουμε
Είναι σελίδες που τραβούν πρωτότυπο περιεχόμενο από άλλες (αυθεντικές) σελίδες και το μεταφράζουν με αυτόματο μεταφραστή σε άλλες γλώσσες για να καταγράφουν επισκεψιμότητα για πάρτη τους. Είναι η μάστιγα του ίντερνετ. Κανονικά η google θα έπρεπε να τιμωρεί αυτές τις σελίδες και να μη τις εμφανίζει στα αποτέλεσμα αναζήτησής της.

Αν και εντελώς εκτός θέματος το μήνυμά μου, ήθελα να πω ακόμη ότι δε χρειάζεται να σε απασχολεί Χριστίνα η αναφορά που έκανες. Είναι μια βοήθεια και αυτή κατά κάποιο τρόπο για να μάθουμε όλοι μας ότι επειδή είδαμε κάτι στο ίντερνετ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και σωστό.
 
Back
Top