Γενικά Επιτρέπεται η μεταφορά των budgies μου με λεωφορείο για εξωτερικό;

Anastasia5

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουλ 2016
Μηνύματα
7
Πόλη
Καλαμάτα
Γεια σας... Θα ηθελα να ρωτησω αν επιτρεπεται να ταξιδεψω με τα budgie μου
Σε λεωφορειο για εξωτερικο
 
Ωχ ιδίως εκεί υπάρχει και καραντίνα για τους σκύλους. Θέλει λίγο ψάξιμο, γιατί θα περάσεις και πολλές χώρες transit. Ρώτησες το προξενείο;
 
Ευχαριστω θα παρω... Παντως στο λεωφορειο που ρωτησα ειπαν οτι εφοσον τα εχω σε ενα μικρο κλουβι μπορω να τα μεταφερω, αλλα με απασχολει στα τελωνεια καθες χωρας μηπως υπαρξει προβλημα
 
Κατ' αρχήν πρέπει να έχεις βιβλιάριο από γιατρό, αυτό είναι σίγουρο. Αν η χώρα προορισμού τα κάνει αποδεκτά, δεν νομίζω πως οι ενδιάμεσες θα φέρουν αντίρρηση αφού δεν διαμένεις κιόλας απλά περνάς transit. Ό,τι μάθεις να μας πεις. Τηλεφώνησε, γιατί εξυπηρετούν τηλεφωνικά μέχρι τις τρεις το μεσημέρι.
 
Αγγλία αποκλείεται να σε αφήσουν... Ήθελε παλιά χίλιες δυο εξετάσεις για σκύλο και βιβλιάρια και εξετάσεις πως είναι υγιή και πολύ ταλαιπωρία.. Πόσο μάλλον για μπάτζι... Και ειδικά τώρα με τα νέα δεδομένα!

Θα πας για διακοπές αν επιτρέπεται ή θα μείνεις για καιρό εκεί;
 
Πηρα τηλεφωνο και περιμενα 20 λεπτα στην αναμονη και τιποτα... Μετακομιζω στην αγγλια μονιμα δεν παω διακοπες
 
μετακομιζω στην αγγλια μονιμα δεν παω διακοπες
Τότε δυστυχώς αν δεν βρεις άκρη ή τα αφήνεις σε κάποιον φίλο ή συγγενή σου ή τα χαρίζεις.. Αν μάθεις κάποιο νεότερα από την επικοινωνία σου με την πρεσβεία ή με κάποιον αρμόδιο ενημέρωσε μας!
 
Ο κτηνιατρος που ρωτησα ειπε να τα βαλω σε ενα μικρο κλουβι και να τα σκεπασω απο πανω ωστε να μην φοβουνται και να τα εχω στα ποδια μου στο λεωφορειο...
Εχω απελπιστει γιατι δεν εχω πουθενα να τα αφησω τα εχω 8 χρονια
 
Ο κτηνιατρος που ρωτησα ειπε να τα βαλω σε ενα μικρο κλουβι και να τα σκεπασω απο πανω ωστε να μην φοβουνται και να τα εχω στα ποδια μου στο λεωφορειο...
Αν επιτρέπονται στην Αγγλία ναι αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος να τα μεταφέρεις. Το θέμα είναι πως δύσκολα δέχονται ζώα ή φυτά από ξένη χώρα στην Αγγλία... Είναι πολύ ψείρες με αυτά τα θέματα.. Και πες ταξιδεύεις τόσες ώρες, αν φτάσεις εκεί και σου πουν ότι τα παπαγαλάκια δεν μπορούν να μπουν στη χώρα τι θα κάνεις; Μην το ρισκάρεις.. Μάθε πρώτα από τους αρμόδιους και μετά δράσε.. Πότε φεύγεις αν επιτρέπεται;

Εχω απελπιστει γιατι δεν εχω πουθενα να τα αφησω τα εχω 8 χρονια
Κάοιον στενό φίλο ή κάποιον συγγενή που θα τα αγαπάει όσο εσύ; Δύσκολη η κατάσταση.. σε καταλαβαίνω.. ☹
 
Η οικογενεια μου ειναι στην αγγλια και εδω δυστηχως δε υπαρχει καποιος...
Σε 1 μηνα λεω να φυγω
 
Ίσως αυτή η σελίδα βοηθήσει, αν και πάλι πιστεύω πως και με κάποιον άλλο τρόπο θα πρέπει να επιβεβαιωθεί πως τα πουλιά δεν θα έχουν πρόβλημα εισόδου...
https://www.gov.uk/bringing-food-animals-plants-into-uk

Animal and Plant Health Agency
Telephone: 0300 1000 313
24-hour service
Find out about call charges
 
Σε ποια περιοχή μένεις; Επικοινώνησε αύριο πρωί με τον υπεύθυνο για τα πιστοποιητικά cites της Περφέρειάς σου και θα σε κατευθύνει. Γίνεται να τα πάρεις πάντως μην απελπίζεσαι. Αν δεν βρεις άκρη θα δούμε μήπως βρούμε με πιστοποιημένο κούριερ ( οικονομικό) που έχει άδεια να μεταφέρει πουλιά κι είναι Άγγλος ο ίδιος κι αυτή είναι η δουλειά του.
 
🙄
Σε ποια περιοχή μένεις; Επικοινώνησε αύριο πρωί με τον υπεύθυνο για τα πιστοποιητικά cites της Περφέρειάς σου και θα σε κατευθύνει. Γίνεται να τα πάρεις πάντως μην απελπίζεσαι. Αν δεν βρεις άκρη θα δούμε μήπως βρούμε με πιστοποιημένο κούριερ ( οικονομικό) που έχει άδεια να μεταφέρει πουλιά κι είναι Άγγλος ο ίδιος κι αυτή είναι η δουλειά του.
Αυτο το φορουμ βρισκει λυσεις για τα παντα!
 
Tα μπάτζι δεν εντάσσονται σε καμιά λίστα CITES και δεν απαιτούν κανένα αντίστοιχο συνοδευτικό έγγραφο. Μιλώντας προηγουμένως με το αντίστοιχο γραφείο της περιφέρειάς μου μου είπε ότι μπορούν να εκδώσουν ενδοκοινοτική (ΕΕ) άδεια μετακίνησης απλά με την απόδειξη αγοράς των πουλιών (που κι αυτήν μάλλον δεν την χρειάζεσαι). Επικοινώνησε με τη δική σου περιφέρεια όπως σου είπα και θα σου δώσουν ακριβείς οδηγίες. Παρόλα αυτά έχει μια γραπτή και σφραγισμένη βεβαίωση κτηνιάτρου ότι είναι υγιή πουλιά χωρίς ασθένειες (με ημερομηνία μερικές ημέρες πριν το ταξίδι) γιατί οι Άγγλοι μπορεί να γίνουν λίγο υπερβολικοί με κάτι τέτοια.

parrottravel.org/cites/
 
Back
Top