Αναπαραγωγή Επιτρέπεται να ζευγαρώσει η κανάρα με τον γιο της;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xarkouts
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xarkouts

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
2
Πέρσι ζευγάρωσα τα καναρίνια και έκανε 12 νέα πουλιά αλλά το αρσενικό καναρινί πέθανε. έπειτα χώρισα τα υπόλοιπα σε διαφορετικά κλούβια και άφησα την κανάρα με ένα παιδί στην ζευγαρώστρα τώρα όμως βλέπω το παιδί να θέλει να ζευγαρώσει με την μητέρα του πρέπει να το αφήσω να γίνει όχι;
 
Γεια σου Γιάννη, καλώς ήρθες!
Κατά την γνώμη μου καλό είναι να αποφεύγουμε την αιμομιξία για να προστατεύσουμε την καλή υγεία των απογόνων.
Πόσες γέννες έκανε ο αρσενικός σου;
Μετά τις γέννες είχες αφήσει το αρσενικό μαζί με το θηλυκό;
Τι διατροφή γενικά κάνεις στα πουλάκια σου;
Γνωρίζεις την αιτία θανάτου του αρσενικού καναρινιού σου;
 
Φίλε όπως λέει και η Μαρία παραπάνω καλό να αποφευγουμαι τις αιμομιξίες.
Πατέρας -κόρη
Μάνα -γιος γίνεται αλλά όταν θέλουμε να διατηρήσουμε ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστηκο.
Καλύτερα βρες ένα άλλο αρσενικό να βάλεις με την καναρα σου.
 
Μπορείς, αρκεί να σταματήσεις εκεί και να μην το συνεχίσεις. Του χρόνου, θα πρέπει να βάλεις νέο αίμα στο κουμάσι σου, ώστε να αποφύγεις ασθενικά πουλιά με προβλήματα, δυσπλασίες η πρόωρους θανάτους.
Η αιμομιξία, ειδικά για κάποιον που δεν ξέρει πως να συνεχίσει, καλό είναι να αποφεύγεται.

Διάβασε ένα άρθρο του Γιάννη Κουλέτση για τις αιμομικτικές διασταυρώσεις και άλλο ένα από τον Κώστα Σμυρλή σε σεμινάριο του Π.O.K.

https://germanroller.files.wordpress.com/2011/01/aimomijies.pdf

www.poc.gr/sigmaomegasigmatau972-zetaepsilonupsilongamma940rhoomegamualpha-tauomicronupsilon-kappa974sigmataualpha-sigmamuupsilonrholambda942.html
 
1 εκανε 3 γέννες
2 το αφηνα μαζι με το θληκο με τα τις γενες
3 η διατροφη που ακολυσουσα εκτος απο την κανονικι τροφη τους εβαδα φρεσκο αυγο μηλο μαρουλη τσωχο
4 οσο για το αθερνικο δεν ξερο απο τη πεθανη την προηγουμενη ημερα και την επομενη το βροη ηταν καλα σε μια στηγμη το βρηκα πεθαμενο
 
Αυτο το κανω φετος εγω για να παρω συγκεκριμενα πραγματα απο ενα ζευγαρι, αλλα ως εκει, μονο για μια γεννα και μονο για φετος
 
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, θα ήθελα να σου προτείνω να μην το κάνεις καλύτερα! Η αιμομιξία δεν έχει καλά αποτελέσματα και το ξέρουμε αυτό και από άλλες περιπτώσεις (ας μην εισέλθουμε σε άλλα τώρα!).. Μπορεί όπως σου ανέφεραν τα παιδιά, να έχεις ασθενικά ή προβληματικά πουλάκια, τα οποία μπορεί να τα χάσεις στα καλά καθούμενα! Δεν θα το ήθελες κάτι τέτοιο φαντάζομαι! Εγώ προτίμησα να αγοράσω άλλο πουλί, παρά να μπω σε αυτή τη διαδικασία! Όταν τα αγαπάς, σε πονάει αν πάθουν κάτι!
 
Εδω ειμαστε για να συζηταμε και να λεμε τι γνωμη μας, εγω δεν βαζω τη μανα με το γιο γιατι δεν εχω αρσενικο (φυσικα και εχω 3 ελευθερους), αλλα γιατι θελω να βγουνε πουλακια που να εχουν κατα 75% το αιμα της μανας και απο τα μικρα που θα βγουν θα εχω ξεχωριστο αιμα για ενα νεο ζευγαρωμα, εμεις με τα τιμπραντο, δεν μπορουμε απλα να παρουμε νεα πουλια και να τα βαλουμε ετσι απλα στο κοπαδι μας, αλλα τις προσθαφερεσεις πρεπει να τις κανουμε με εναν το πολυ δυο εκτροφεις και αυτο με πολυ προσεκτικα ζευγαρωματα για να μην χασουμε την ποιοτητα του κοπαδιου μας (απο εκει που πηρα την θηλυκια δυστυχως για εμενα τα clasico τα αλλαξε και πηρε intermentiate ) οποτε ειμαι αναγκασμενος κατα μια αποψη να κανω κατι τετοιο, αυτο το ζευγαρωμα δεν βγαζει ασθενικους απογονους αλλα μονο αν βαλουμε ας πουμε τη γιαγια με τον εγγονο :)
 
Ευχριστώ για τη διευκρίνηση Παναγιώτη! Δεν το ήξερα αυτό, έτσι όπως μου το περιγράγεις! Είχα την εντύπωση (και το διάβασα εννοείται..) ότι μάνα-γιος ή πατέρας-κόρη, δεν πρέπει να μπαίνουν μαζί... Αυτό ισχύει γενικά για τα καναρίνια; Εννοείται ότι δεν βάζεις αδέλφια μαζί, σωστά;
 
Ναι μανα-γιος και πατερας -κορη μπαινουν ανετα, αλλα αδερφια ιδικα απο την ιδια γεννα οχι, εγω δεν εχω βαλει ποτε αδερφια και δεν προκιτε, εχω δει γνωστους που εχουν βαλει αλλα απο αλλη γεννα δλδ πρωτη με τριτη, χωρις να βγουν ασθενικα πουλια (μια χαρα ηταν) αλλα εγω δεν το επιχειρω
 
Γεια σας, είμαι ο Μάκης και φιλοξενώ καναρίνια. Παρακολουθώ όλα όσα λέτε και έχω εντυπωσιαστεί.. Μια ερώτηση όμως, πόσες ''κακιές'' πιθανότητες έχουμε αν βάλουμε 2 αδέρφια με ίδια μάνα αλλά διαφορετικό πατέρα;
ξέχασα να αναφέρω ότι έχω μια καναρα με ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικο που θέλω να κρατήσω (στην εμφάνιση )


φιλικά Μάκης
 
Παιδιά από Κοινό πατέρα αλλά διαφορετικές μάνες μπορείς να βάλεις δεν θα έχεις ασθενικα πουλιά αρκεί μετά να προσέξεις με τι θα ζευγαρωσεις τα νέα μικρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: m@kis
Back
Top