Διατροφή Επιτρέπεται ο μάραθος στα πουλιά μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης g-kiss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

g-kiss

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
189
Πόλη
Κως
Καλησπερα σας, η ερωτηση μου ειναι αν κανει να δινουμε σπορο απο μαραθο στα πουλια μας. Σαν βοτανο λιγο πολυ γνωριζουμε οτι ειναι ευρεως χρησιμοποιουμενο. Και επειδη υπαρχει αφθονος στην υπαιθρο ελεγα να μαζεψω.Αν καποιο μελος χρησιμοποιει η εχει χρησιμοποιησει θα ηθελα να μου πει αν ειναι ασφαλες.😕
 
Σχετικό περιεχόμενο
Ναι ο μαραθος ειναι ευρεως γνωστος για τις φαρμακευτικες του ιδιοτητες. Θεωρειτε επισης ως ενα πολυ καλο λιποδιαλυτικο.
Το να δωσεις στα πουλια σου τους σπορους ή αφεψημα αυτων δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει. Καποιες φορες κατι που κανει καλο σε μας.. Δεν ωφελει τα πουλια.
 
Εδώ βλέπω έρχεται με την μορφή σπόρων, απο καλή εταιρεία
και απο αξιόλογη αντιπροσωπεία.
Culpret.gr
(πτηνά-σπόροι Vadigran)
 
Δίνω στα πουλιά μου άγρια φρεσκομαζεμένα σπόρια.
Χωρίς να έχω κάποια αρνητική παρατήρηση.
Για την ιστορία, στην Κίνα χρησιμοποιείται ως αντίδοτο
σε τσιμπήματα φιδιών αλλά & μετά από κατάποση
δηλητηριώδη μανιταριών.
Ο σπόρος περιέχει αιθέρια έλαια,
θεωρείται ότι αυξάνει την ερωτική επιθυμία.
Δεν ξέρω για τα...ωδικά...
 
Eυχαριστω παιδια για τις πληροφοριες. Εψαξα και βρηκα και αλλες εταιριες που διαθετουν σπορους απο μαραθο για πουλια, οποτε ειμαι βεβαιος οτι επιτρεπεται η χορηγηση του. Τωρα θα κοιταξω να δω τι ειδος σπορου ειναι(λιπαρος, αμυλουχος)και σε τι ποσοστο μπορω να τον αναμειξω με το μιγμα που εχω. Καθως και αν κανει να τον δινω φρεσκο.
 
Ελαιουχος περιεχει ανηθολη. Σε μικροτερο ποσοστο βεβαια απο τον γλυκανισο. (Χρησιμοποιητε και στην παραγωγη ουζου).
 
Back
Top