Αναπαραγωγή ''Επιτρέπεται'' το ζευγάρωμα καρδερίνας major με balcanica;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Μου ήρθε σήμερα αυτή η απορία και είπα να ρωτήσω. Το ζευγάρωμα καρδερίνας major με balcanica τι πουλιά θα έβγαζε και ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αυτού του ζευγαρωματος;
 
Ο σωματότυπος των παιδιών από ένα τέτοιο ζευγάρωμα θα ήταν μικρότερος από την major. Κατά τ άλλα μια χαρά πουλιά είναι.
 
Οι φωνητικές ικανότητες που έχει καθε υποειδος θα ''αναμειγνυονταν''' ή θα ήταν διαφορετικά!
 
Νομίζω ότι είναι πιο βροντόφωνα, από φωνές ότι ακούσουν από το περιβάλλον λένε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Βαγγέλη, πέρα από τις απαντήσεις που δόθηκαν ήδη, υπάρχει και το ουσιαστικό μέρος της ερώτησης και καλό θα ήταν να γίνει μια αναφορά.

Μιλάμε για δύο πουλιά που ανήκουν στο ίδιο είδος (Carduelis carduelis) αλλά σε διαφορετικό υποείδος, τύπο για την ακρίβεια (Carduelis carduelis balcanica και Carduelis carduelis major). Επομένως, μπορούν να αναπαραχθούν μεταξύ τους.

Εδώ προκύπτει όμως ένα άλλο ερώτημα. Για ποιο λόγο μπορεί να θέλει κανείς να κάνει κάτι τέτοιο; Για ποιο λόγο να θέλει να αποκτήσει απογόνους που δεν θα ανήκουν σε κανένα από τα είδη των πουλιών που υπάρχουν; Για ποιο λόγο μπορεί να θέλει κανείς να ασχοληθεί αρκετά σοβαρά με κάποια πουλιά, για να συνεχίσει την ενασχόλησή του με απογόνους που θα είναι μικρά και άρα λιγότερο όμορφα major ή μεγάλα balcanica με άσχημη φωνή;
 
Αφού ανήκουν στο ίδιο είδος θα έχουν και γόνιμους απογόνους οπότε είναι θέμα γούστου τι πουλιά θέλει να βγάλει.

π.χ. Οι περιστεράδες βγάζουν βουτοντούνεκα(βούτα με ντουνεκι) που συχνά πηγαίνουν ψηλά σαν τις βούτες και πέφτουν σαν ντουνέκια με κόλπα (άρα πιο εντυπωσιακά πουλιά απο τους γονείς τους), αλλά μπορεί να συμβεί και το αντίθετο να πετάνε χαμηλά και να μην κάνουν και τούμπες... Το κάθε τέτοιο ζευγάρωμα έχει και το ρίσκο του αλλά μπορεί να μας βγει και σε καλό
 
Ερώτηση - απορία:
Μπορεί να περάσει μια μετάλλαξη από την major προς τη balcanica, ζευγαρωνοντας τες;
Όχι με την πρώτη διασταύρωση, αλλά μετά από κάποιες εκτροφικες σεζόν;
Λογικά ναι ε;
 
Ναι μπορεί να γίνει, όπως και το αντίθετο

Υσ. Οι μεταλλαγμένες δεν είναι major
 
  • Like
Αντιδράσεις: stam64
κοιτώντας τα θετικά χαρακτηριστικά κάθε υποείδους..
Μήπως με balcanica x major μπορούμε να περάσουμε στις balcanica ηπιότερο χαρακτήρα και μεγαλύτερο μέγεθος
και με major x balcanica να πετύχουμε major με λίγο καλύτερο κελάηδημα;
ή είναι άκυρο το σκεπτικό μου;
 
κοιτώντας τα θετικά χαρακτηριστικά κάθε υποείδους..
Μήπως με balcanica x major μπορούμε να περάσουμε στις balcanica ηπιότερο χαρακτήρα και μεγαλύτερο μέγεθος
και με major x balcanica να πετύχουμε major με λίγο καλύτερο κελάηδημα;
ή είναι άκυρο το σκεπτικό μου;
Ναι μόνο στο μέγεθος
 
  • Like
Αντιδράσεις: stam64
Και εγώ Γιώργο
Μια χαρά πουλιά βγήκαν, μεγαλύτερα από τα balcanica και από φωνή, ότι άκουσαν έλεγαν και πιο βροντόφωνα.
 
Δεν εντόπισα αξιοσημείωτες διαφορές...η major που χρησιμοποίησα ήταν μετάλλαξη καφέ, τα παιδιά ήταν λίγο πιο ανοιχτόχρωμα και φυσικά μεγαλύτερα από τον πατέρα, αλλά μετά δεν εκμεταλλεύθηκα τα παιδιά φορείς και χάθηκε η μετάλλαξη.
Το σημαντικό για μένα, είναι ότι επειδή οι major είναι πολύ πιο κοινωνικοποιημένες, συνήθως είναι και καλύτερες μάνες (και με λιγότερα προβλήματα... Με ατάιστα, παρατημένα η με προβλήματα στην αποδοχή του δαχτυλιδιού).
 
Αδερφέ, δεν σε κατάλαβα εδώ...
Η μετάλλαξη σε ποιό υποείδος ''συνετελέσθη '' ;
Να τα κάνω λιανά, όταν στο πουλί εμφανίζεται μια αναγνωρισμένη μετάλλαξη δεν ανήκει σε κάποιο από τα υποείδη απλά είναι μεταλλαγμένο.
 
Μπορεί να περάσει μια μετάλλαξη από την major προς τη balcanica, ζευγαρωνοντας τες;
Μπορεί. Εφόσον τα πουλιά ανήκουν στο ίδιο είδος, όλα τα μεταλλαγμένα γονίδια μεταφέρονται με τον ίδιο κανόνα ακόμη και αν ανήκουν σε διαφορετικό υποείδος. Η κύρια προϋπόθεση είναι να είναι γενετικά συμβατά όσον αφορά την αναπαραγωγή, κάτι που συμβαίνει όταν ανήκουν στο ίδιο είδος.
 
Μπορεί. Εφόσον τα πουλιά ανήκουν στο ίδιο είδος, όλα τα μεταλλαγμένα γονίδια μεταφέρονται με τον ίδιο κανόνα ακόμη και αν ανήκουν σε διαφορετικό υποείδος. Η κύρια προϋπόθεση είναι να είναι γενετικά συμβατά όσον αφορά την αναπαραγωγή, κάτι που συμβαίνει όταν ανήκουν στο ίδιο είδος.

βασικά μου πέρασε από το μυαλό να ταιριάξω με τα balcanica μου κάποια μετάλλαξη από major, μήπως πάρω κάποια μετάλλαξη balcanica σε βάθος χρόνου.
Αν όχι φέτος σίγουρα του χρόνου, καλά να είμαστε βέβαια!
Σιγά-σιγά!
 
Back
Top