Διατροφή Επιτρέπεται το σταφύλι στους παπαγάλους;

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
το σταφυλι ξερει κανενας αν επιτρεπετε; Χθες που εδωσα στον πιπι εκανε σα τρελος.. Αλλα νομιζω πως μετα ειχε διαροια
 
Επιτρεπεται και θεωρειται και αρκετα καλο φρουτο και οι παπαγαλοι συνηθως τρελαινονται για σταφυλια! Ομως με καποιο μετρο διοτι περιεχουνε αρκετα σακχαρα. Κι ο Φοιβος τα τρωει πολυ. Κραταει ενα μικρο τσαμπι με το ποδι του και τρωει... Επειδη δεν του εχω δωσει ακομη φετος σταφυλια οταν του δωσω θα σας δειξω φωτο, εχει πολυ πλακα! :D

Αυτο που λες με τη διαροια δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο που ειδες ηταν διαροια η απλα υδαρες κουτσουλιες! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δίνω τα σταφύλια να μου conures και lorikeets. Μπορείτε να αναμειγνύονται με άλλα φρούτα και λαχανικά σε ένα μπολ. Πάντα διακόπτει τους στο μισό.

Επίσης, κάποιες φορές να τους δώσουμε μια μικρή ποσότητα χυμού σταφυλιού.
 
και το ψωνιο τρωει σταφυλια. Ακόμα τρώει κερασια, καρπουζι, πεπονι, μηλο, αχλάδι, γιαρμά, βερυκοκα, πατατες τηγανιτές, ρυζι, κοτοπουλο, μακαρόνια, κουτιά (χαρτινα), καλώδια (χωρις να ειναι το φις στην πριζα) και τις τελευταιες μερες εχει βαλει στοχο να μου καταστρεψει το καλοριφερ . Ανεβαινει επανω και τσουκου τσουκου εχει αρχιζει και βγαζει τις - πως τις λενε αυτες που ειναι σαν τριχουλες- απο το σημειο που ρυθμιζουμε την θερμοκρασια.😱
Α! του εδωσε ο γιος μου μια μερα μια φετα λεμονι και την ψιλοεφαγε και αυτην. Μου φαίνεται πως έρχεται η σειρά μου... 😀
 
Να τος! Μαυρη σταφιδα τρωει στις φωτο που ακολουθουν...
 

Συνημμένα

  • stafyli1.webp
    stafyli1.webp
    14,1 KB · Προβολές: 147
  • stafyli2.webp
    stafyli2.webp
    12 KB · Προβολές: 133
  • stafyli3.webp
    stafyli3.webp
    9,7 KB · Προβολές: 138
Κι'εμάς ο Torres αγαπά και τρώει τη σταφίδα και το σταφύλι (χωρίς κουκούτσια) κομμένα στη μέση, στην αρχή τα έδινα με το χέρι, μετά αναμεμειγμένα (φρουτοσαλάτα). Ο γιατρός λέει ότι τα αποβαλλόμενα δεν είναι διάρροια & ανησυχητικά αλλά από την ποσότητα νερού που περιέχουν τα φρούτα. Είναι ωφέλιμα αλλά πάλι δοκίμασε τι αρέσει στο δικό σου. Διαλέγουν.
 
Να τος! Μαυρη σταφιδα τρωει στις φωτο που ακολουθουν...


Φοίβο, ειναι ΤΕΛΕΙΟΣΣΣΣΣΣ

Ειναι ενας απο τους πιο ομορφους παπαγάλους που εχω δει.

Τον ερωτεύτηκα

Να σου ζήσει βρε και να τον χαίρεσαι!
 
Ανέστη όπως πάντα, ακόμα και όταν τρώει σταφίδα, ο Φοίβος είναι ένας κούκλος. 😛
 
και το ψωνιο τρωει σταφυλια. Ακόμα τρώει κερασια...

Μπραβο σου που τον εμαθες να τρωει τα παντα. Τα κερασια ομως πως τα τρωει; Τα καθαριζεις απο τα κουκουτσια και του τα δινεις;
 
Τα καθαριζεις απο τα κουκουτσια και του τα δινεις;

Σταυρούλα καλό είναι να αφαιρούμε τα κουκούτσια (από οποιοδήποτε φρούτο) και να τους τα δίνουμε, δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται!
 
Οπωσδηποτε Αναστασια. Τα δικα μου ειναι μπατζι οποτε αναγκαστικα θα το εκανα, αλλα ημουν περιεργη σχετικα με τους πιο μεγαλους
 
Σταυρούλα εγω που έχω ζακό, πριν του δώσω κάποιο φρούτο, αφαιρώ πρώτα το κουκούτσι, αν έχει.
 
αλλα ημουν περιεργη σχετικα με τους πιο μεγαλους

Νομίζω ότι σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε μικρούς και μεγάλους παπαγάλους, όλοι μπορούν να πνιγούν με τα κουκούτσια κατά λάθος, γι' αυτό καλό είναι να τα αφαιρούμε!
 
εγω παντως του αφαιρω μονο τα κουκουτσια που εχουν τα μηλα γιατι
καπου εχω διαβασει πως ειναι τοξικα για τους παπαγαλους.. Τα αλλα τα βγαζει μονος του... Εδω μασουλα ξυλα τοιχους.. Το κουκουτσι θα τον πειραξει;
 
Να σας ρωτησω κατι... Τα φρουτα να του τα βαλω εκει που βαζω και τουσ σπορουσ η να τα στερεωσω στο καγκελο του κλουβιου;Νασημειωσω πως τα δικα μου τα παπαγαλακια τρελενονται για βασιλικο! Και γλυστριδα φρεσκια απο τον κηπο μας...
 
Χρήστο τα φρούτα και τα λαχανικά δεν τα βάζουμε στην ταϊστρα, όπου έχουμε άλλου είδους τροφές, αλλά σε άλλη ξεχωριστή. :)
 
Θα μπορουσα να τα βαλω για παραδειγμα σε ενα μπολακι στον πατω του κλουβιου; Και κατι ακομα χρησιμοποιω ενα κιτρινο σκευασμα αποκαλουμενο αυγοτροφη-βιταμινες... Να το συνεχισω να τους το δινω η να βραζω καλυτερα κανα αυγο τωρα που θα εχουμε και απογονους;
 
Θα μπορουσα να τα βαλω για παραδειγμα σε ενα μπολακι στον πατω του κλουβιου;

Αν βάλεις το μπολάκι σε μέρος, όπου δεν μπορούν να το κουτσουλήσουν γιατί όχι; Αλλά μπορείς να πάρεις και μία extra ταϊστρα για να βάζεις τα φρουτάκια και τα λαχανικά. :)

Και κατι ακομα χρησιμοποιω ενα κιτρινο σκευασμα αποκαλουμενο αυγοτροφη-βιταμινες... Να το συνεχισω να τους το δινω η να βραζω καλυτερα κανα αυγο τωρα που θα εχουμε και απογονους;

Αν έχεις λίγα πουλάκια δεν είναι ανάγκη να πάρεις αυγοτροφή, αν έχεις χρόνο μπορείς να τους βράζεις αυγό και να τους δίνεις, το οποίο μετά από λίγες ώρες θα το αποσύρεις.

Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι σ' αυτή την δήθεν "βιταμίνη" που είναι κόκκινη ή κίτρινη κτλ;
https://community.petbirds.gr/threa...ια-να-ενισχυθεί-το-χρώμα-του-καναρινιού.5511/
 
Back
Top