Διατροφή Επιτρέπονται όλα τα είδη πιπεριάς;

PanosBruno

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2022
Μηνύματα
141
Πόλη
Πάτρα
Έκανα απόπειρα Ν του δώσω ( σε μικρά κομμάτια με λίγα κουκούτσια, του έβαλα καυτερή πιπεριά και την τρώει) γενικά ότι του βάζω θα το φάει ( εχθές έφαγε μήλο, 3 μέρα που του εδωσα μήλο και το έφαγε με χαρά, βέβαια να πω πως παρατει τη άλλη τροφη και κόλλα σε ότι φρούτο ή λαχανικό μέχρι στιγμής του βάζω, ) θέλω να του βάλω αρακά αύριο μαζί με πιπεριά αλλά δεν ξέρω πως κάνει να του το δώσω (μιλάμε για κατεψυγμένο αρακα).
[automerge]1684684788[/automerge]
Έκανα απόπειρα Ν του δώσω ( σε μικρά κομμάτια με λίγα κουκούτσια, του έβαλα καυτερή πιπεριά και την τρώει) γενικά ότι του βάζω θα το φάει ( εχθές έφαγε μήλο, 3 μέρα που του εδωσα μήλο και το έφαγε με χαρά, βέβαια να πω πως παρατει τη άλλη τροφη και κόλλα σε ότι φρούτο ή λαχανικό μέχρι στιγμής του βάζω, ) θέλω να του βάλω αρακά αύριο μαζί με πιπεριά αλλά δεν ξέρω πως κάνει να του το δώσω (μιλάμε για κατεψυγμένο αρακα).
Μηλο χωρίς κουκούτσια, γνωρίζω ότι τα κουκούτσια του μήλου είναι δηλητήριο
 
Επιτρέπονται όλα όσα ανέφερες και οι πιπεριές με τα κοτσάνια, τα κουκούτσια κι ο αρακάς ακόμη και καταεψυγμένος (ααφού ξεπαγώσει). Τα κουκούτσια του μήλου δεν "είναι δηλητήριο". Σε μεγάλη ποσότητα μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα αλλά δεν υπάρχει καμιά αναφορά στη βιβλιογραφία πουλιού που να δηλητηρίαστηκε απο κουκούτσια μήλου. Μπορείς να τα αφαιρείς πριν το δώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τον κατεψυγμένο αρακά βάλε τον σε βραστό νερό ή βράσε τον για κάνα δυο τρία λεπτά.
 
Back
Top