Φροντίδα Επιτρεπεται να κανεις μπανιο εναν παπαγαλο κοκατιλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fredy

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
128
Πόλη
Βέροια
Γεια σε ολους! Χθες ειχα παει τον παπαγαλο μου σε εναν κτηνιατρο να τον εξετασει και με ροταει αν τον κανουμε μπανιο το καλοκαιρι, και του απαντησα οχι και με λεει να παρουμε ενα βαθυ γιαλινο πιατο και να τον γεμισουμε με νερο και αυτος θα παει μονος του και θα κανει. Υσχηει αυτο το πραγμα; Του αρεσει του παπαγαλου μου (ειναι 1,5 χρονων και ειναι μαρκα κοκατιλ)
 
Ναι ισχύει, όπως και για όλα τα πτηνά. Χρειάζονται το μπάνιο τους. Έτσι κρατάνε το πτέρωμα τους καθαρό και περιποιημένο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι με το που θα δει την μπανιέρα θα πάει κατευθείαν για μπάνιο. Ίσως χρειαστεί κάποιο χρόνο ώστε να κερδίσει την εμπιστοσύνη που χρειάζεται. Εξαρτάται από το πτηνό.

Για πτηνά που αρνούνται να κάνουν μπάνιο υπάρχει και η επιλογή του ψεκασμού.
 
ναι αλλα οταν το βαζω (που βαβαια δεν μπαινει ποτε μονος του) τρεχει σαν γατα για να φυγει
 
Μάλλον φοβάται το δοχείο, τι χρώμα είναι; Πόσο μεγάλο;
Να το έχεις μόνιμα εκεί ώστε να το συνηθίσει, και ποτέ μα ποτέ μην το αναγκάσεις να κάνει μπάνιο με το ζόρι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ααα γιατι το εχω 1,5 μερες

το δοχιο ειναι ασπρο με πρασινο κε ειναι ενα κανονικο πιατο ησα ησα για τα ποδια του
 
Σιγά σιγά θα το συνηθίσει. Θα πρέπει να ανανεώνεις το νερό καθημερινά ώστε να μην βρομίσει.
Εναλλακτικά μπορείς να το βάζεις καθημερινά για λίγες ώρες και μετά να το απομακρύνεις.
 
Back
Top