Γενικά Εποχη που αντιμετωπισατε τη μεγαλυτερη θνησιμοτητα πουλιων;

Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
409
Πόλη
Αμπελόκηποι
Πια εποχη ειχατε αντιμετωπισει το μεγαλυτερο ποσοστο θνησιμοτητας στα πουλια σας; Εγω το χειμωνα του 2006 μου ψωφισαν 10 πουλια☹ και μαλιστα 8 καναρες και δεν ειχα την επομενη χρονια για ζευγαρωσω
 
Δημήτρη οι αρρώστιες δεν έχουν συγκεκριμένη εποχή, πάντα μπορούν να κάνουν την ζημιά. Μπορούμε όμως να πούμε έτσι σαν μια γενικότερη διαπίστωση οτι η αρχή του καλοκαιριού, μαζί με την υψηλή θερμοκρασία και την πτερόρροια έχουν τα πρωτεία σε επικινδυνότητα.
 
δεν ξερω δεν τοψαξα.φουσκωσαν και ψωφαγαν μπορει ναταν και καποια επιδημια. Πιστευω πως ηταν απτο κρυο που ειχε και αυτα που μου ζησαν ηταν πιο γερα.
 
Στα μεσα του καλοκαιριου 2008 εχασα απο ευλογια 40 καναρινια τα πιο πολλα μικρα που ειχα βγαλη εκεινη την σεζον.☹
 
Συνηθως τα περισσοτερα πουλια χανονται τους θερινους μηνες λογο της ζεστης, της πτεροριας και δυστυχως λογω των κουνουπιων που ειναι υπευθυνα για τη μεταδωση της ευλογιας στα καναρινια
 
Εγω την ανοιξη του 2006 εχασα 45 πουλια απο σαλμονελωση. Απο οτι μου ειπαν το μικροβιο τους το μετεδωσαν οι δεκοχτουρες που ερχοντουσαν στην βεραντα, γιατι τα πουλια τα ειχα σε μεγαλη κλουβα εξω.
 
Back
Top