Εποχική προστασία κλουβιών στο μπαλκόνι απο τα αρπακτικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Λεω τωρα που ειναι καλοκαιρι να αφηνω τα κλουβια μονιμα εξω.. Εχω καρφωσει 3 γατζακια στον τοιχο ωστε να ειναι τα κλουβια σταθερα. Ειναι ενταξει ετσι ή πρεπει να τα στερεωνω καπως αλλιως; Επισης, τι μπορω να κανω ωστε να προστατευσω τα πουλια απ τα αρπακτικα; Μπορω να τυλιξω τα κλουβια με καποιο ειδος συρματος;
 
Να υποθέσω ότι τα γατζάκια που λες είναι ούπα σε σχήμα Γ βιδωμένα στον τοίχο; Άλλου είδους κάρφωμα δεν είναι σταθερό.
Μπορείς να κάνεις ένα πλαίσιο από πηχάκια και να το κλείσεις κατά τις πέντε πλευρές του με κουνελόσυρμα, δες αυτό το θέμα Κινδυνευουν τα καναρινια απο τα αρπακτικα πουλια στα μπαλκόνια; είναι απόλυτα σχετικό με το δικό σου.
 
Μπορεις να κρεμασεις το κλουβι και να κλεισεις ολες τις πορτουλες καλα ωστε οι γατες να μην μπορουν να τους επιτεθουν. Να εισαι σιγουρη οτι το κλουβι ειναι στεθερο και οτι ειναι αρκετα ψηλα. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δεν εχουμε γατες, μενω αρκετα ψηλα και το κλουβι επισης ειναι αρκετα ψηλα.Αλλα με ολα αυτα που εχω διαβασει δεν νιωθω οτι το κλουβι απο μονο του θα προσφερει την απολυτη ασφαλεια στα πουλια μου.. Μαλλον θα το καλυψω τελικαμε κουνελοσυρμα
 
Δεν κινδυνεύουν μόνο από γάτες, υπάρχουν καρακάξες και τόσα αρπακτικά στον ουρανό.
 
κοπέλια... έχω βάλει μπροστά μια άλλη κατασκευή αλλά, θα προσπαθήσω ενδιάμεσα να σας φτιάξω αναλυτικό οδηγό για ένα κουτί προστασίας κλουβιού !

λίγο υπομονή ! 😉
 
κοπέλια... έχω βάλει μπροστά μια άλλη κατασκευή αλλά, θα προσπαθήσω ενδιάμεσα να σας φτιάξω αναλυτικό οδηγό για ένα κουτί προστασίας κλουβιού !

λίγο υπομονή ! 😉

Θα περιμενω και εγω τον οδηγο!
 
Back
Top