Φροντίδα Επόμενο βήμα εξημέρωση ringneck

maksok1965

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2018
Μηνύματα
30
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα στην ομαδα, ειχα κανει ενα θεμα πριν λιγο καιρο σχετικα με την εξημερωση του ringneck μου και ευχαριστω για την βοηθεια σε οσους απαντησαν ( https://community.petbirds.gr/threads/ringneck-βοήθεια-εξημέρωση.32633/ ). Εκανα ολα τα βηματα σιγα σιγα και πιστευω οτι ηρθα πιο κοντα μαζι του καθως υπαρχουν στιγμες που δεν με φοβαται. Καθομαι διπλα του και παιζει με τα παιχνιδια του η τρωει η κανει τα δικα του, πραγμα που πριν δεν εκανε οταν ημουν εκει. Το προβλημα ομως τωρα ειναι οτι αντι να φοβαται εχει παρει αερα και παει να με τσιμπησει αμα πχ παω λιγο κοντα το κεφαλι μου η το χερι μου, οταν αλλαζω τροφη και βαζω το χερι απο μεσα κανει την κινηση να με τσιμπησει ( μαζι με επιθετικο ηχο ) αλλα δεν με ακουμπαει, υπαρχουν και στιγμες που δεν εχει τετοια συμπεριφορα, ακομα δεν τον εχω βγαλει εξω διοτι φοβαμαι οτι θα πεταει σε ολο το σπιτι και δεν θα μπορω να τον βαλω παλι μεσα, επισης εχω αγορασει ενα μεγαλο κλουβι με πατηθρες και ολα τα σχετικα αλλα επισης δεν μπορω να τον βαλω με το ζορι. τι να κανω; Πως να κινηθω;
Αυτα ειναι 2 βιντεο με την συμπεριφορα του :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για το δάγκωμα όταν βάζεις το χέρι εντός κλουβιού είναι επειδή προστατεύει το "σπίτι" του. Η επιστροφή στο κλουβί μπορεί να γίνει εύκολα με κάποια λιχουδιά ή κάποιο παιχνίδι που του αρέσει. Θα σου πρότεινα όμως στις πρώτες εξόδους από το κλουβί να έχεις αρκετό ελευθερο χρόνο (ίσως και ώρες) ώστε να μην πιέσεις τον παπαγάλο να μπει με το ζόρι μέσα αλλά στην χειρότερη όταν κουραστεί να επιστρέψει μόνος του στο κλουβί.
 
Και για τη μεταφορά στο νέο κλουβί, απλά θα κολλήσεις τα δύο κλουβιά μαζί με ανοιχτές πόρτες, πατήθρες πολύ κοντά στις πόρτες και τα φαγητό του στο νέο κλουβί. Αν γίνεται φυσικά.
Διαφορετικά θα περιμένεις, να το βγάζεις στο δωμάτιο, να τον αφήσεις να περιεργαστεί το νέο του κλουβί και ίσως με κάποιον μεζέ μέσα, να μπει.

Η πατήθρα είναι σωστά μαγκωμένη στα κάγκελα; Μου φαίνεται σαν να είναι κάπως στραμμένη
 
ο αγγελος(seemsfunny) εχει και ο ιδιος ρινκετ, και συμφωνω με οσα σου ανεφερε. επισης αν εχεις τον χρονο και την δυνατοτητα να ανατρεξης στις αναρτησεις του, με την παρουσιαση της λινκ, ειναι η γαλαζια κουκλα του, καθως για εμενα ειναι μια απο της ποιο ορθες προσεγκισεις παπαγαλου, και παρολο που ηταν η πρωτη του επαφη με παπαγαλο την χειρηστικε αριστα. Θα σου προτεινα σε ολα αυτα που κανεις να συνεχισης να εισαι ηρεμος, και οταν απο την συμπεριφορα του παπαγαλου καταλαβης οτι πρεπει να περιμενης λιγο, καντο. Ο χρονος ειναι συμαχος σου. Θα συμφωνησω και με τον γιαννη(ianos) για οτι σου προτεινε.
 
Η σχέση σας σίγουρα έχει προχωρήσει πολύ θετικά.
Το πουλί φαίνεται μεν επιφυλακτικό ακόμα, όμως είναι ήμερο και δεν δείχνει σημάδια άγχους.
Συνέχισε έτσι και θα δείς ότι μέρα με την μέρα θα έρχεστε όλο και πιο κοντά.

Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο, ότι αν θέλεις να βγεί εκτός κλουβιού πρέπει να έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου, γιατί αν πας να το βάλεις εσύ μέσα, τότε η σχέση σας θα πάει πίσω.

Επίσης ένα κόλπο για όταν θα θέλεις να βγεί απο το κλουβί είναι να διαβάζεις μπροστά του ένα πολύχρωμο περιοδικό.
Ο δικός μου έτσι είχε βγεί (γιατί όσο είχα την πόρτα ανοιχτή δεν έβγαινε απο την ασφάλεια του).
Κοιτούσε όλο περιέργεια τα πράγματα στο περιοδικό και σιγά σιγά βγήκε απο το κλουβί και είχε έρθει πάνω στο περιοδικό μπροστά μου χωρίς κανένα φόβο.
Έτσι θα συνδιάσει την πρώτη έξοδο του, με κάτι που κάνατε μαζί !

Γενικά έχεις την τύχη να έχεις έναν παπαγάλο που πραγματικά δείχνει ενδιαφέρον για πολλά ερεθίσματα γύρω του, αποζητάει την ανθρώπινη παρέα και είναι και πολύ λιχούδικα.
Όπότε όλα είναι προς το μέρος σου, αρκεί να το χειριστείς με υπομονή, σταθερότητα και καθημερινή επαφή (αν γίνεται ίδια ώρα κάθε μέρα) :)
 
Παιδια ευχαριστω και παλι πολυ, ianos εχεις δικιο για το κλουβι αλλα πεφτει μονο του και για πολλους λογους θελω να τον βαλω στο μεγαλο κλουβι με ξυλινες πατηθρες. ilie mp εκανα οτι μου ειχες πει για το κεχρι και πηγαν καλα θα το δοκιμασω και αυτο σε ευχαριστω πολυ :D . ektoras 500 seemsfunny σημερα θα το κανω που εχω χρονο και θα δουμε τα αποτελεσματα ελπιζω μονο να μην αρχιζει και πεταει παντου απο φοβο
 
Δεν θα αρχίσει να πετάει παντού, το πιο πιθανό -αν βγεί- θα είναι να περπατήσει λίγο κάτω (κότα τον έλεγα τον δικό μου), να σκαρφαλώσει σε καμιά κουρτίνα και στο τέλος να καταλήξει σε ένα ψηλό σημείο που θα κάτσει εκεί με τις ώρες!
 
Back
Top