Αναπαραγωγή Επώαση αυγών των καναρινιών

Δημητ@17

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαϊ 2018
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας ειμαι καινουριο μελος και επισης ειμαι καινουρια στην αναπαραγωγη καναρινιων..η καναρα μου ειχε 2 γεννες αλλα ηταν ασπορες αυτο το εχω αποδωσει οτι ηταξ κρυος ακομα ο καιρος... Τωρα εχει κανει παλι αυγα με αλλο ταιρι. Απο την αρχη καθοταν στα αυγα της(στο συνολο 5) και δεν σηκωθηκε καθολου για 14 μερες ισα ισα που εμπαινε κ ο αρσενικος μεσα... Μετα τα κουνησα λιγο κ βγηκε η καναρα για 3 μερες.. Και τωρα ξαναμπηκε μεσα κ δεβ βγαινει καθολου εχουν περασει 12μερες... Ειναι δυνατον ξα κλωσαει τα ιδια αυγα 2φορες;
 
Ναι τα ιδια αυγα.. Και μου κανει εντυπωση.. Δεν σηκώνεται καθολου και παει κ το αρσενικο μεσα στην φωλια και καθεται πανω στην καναρα.. Τι να περιμενω;
 
τι να περιμενω;
Θα πρέπει να πετάξεις τα αυγά και να απομακρύνεις τη φωλιά από το κλουβί.
Θεωρητικά δεν έχεις χρονικά περιθώρια να πας σε νέα γέννα αυγών.
 
Όπως καταλαβαίνεις, μετά από τόσες ημέρες κλώσσημα η κανάρα θα έχει εξαντληθεί. Επιπρόσθετα σε αυτά που σου είπε ο Γιάννης (να πετάξεις τα αυγά και να πάρεις τη φωλιά από το κλουβί) θα σου έλεγα να χωρίσεις τα πουλιά σε διαφορετικά κλουβιά ώστε να μην βλέπονται.
Ο καιρός, συγκεκριμένα το "κρύο" που λες ότι είχε, δεν θα εμπόδιζε το καναρίνι να φέρει σε πέρας την εκκόλαψη των αυγών, ειδκά αυτήν την εποχή. Επίσης, οι κανάρες όταν κλωσσούν δεν εγκαταλείπουν τη φωλιά παρά μόνο για λίγα λεπτά μερικές φορές την ημέρα ώστε να κάνουν την ανάγκη τους και να τραφούν. Εγκατάλειψη της φωλιάς επί ώρες ή ημέρες όπως έγινε στη δική σας περίπτωση σημαίνει αυτόματα την καταστροφή των αυγών, στην ουσία των εμβρύων.
Τέλος, η εποχή της αναπαραγωγής εκπνέει, οι ζέστες είναι ήδη εδώ, το πουλί έχει περάσει πολλές ημέρες σε γέννες και κλώσσημα και χρειάζεται ξεκούραση, χωρίς την οποία πιθανά να κινδυνέψει με θάνατο (σε επόμενη φάση κλωσσήματος). Για αυτούς τους λόγους σου προτείνω να σταματήσεις την αναπαραγωγή άμεσα, κι επαναλαμβάνεις τις προσπάθειές σας την ερχόμενη άνοιξη, αφού θα έχεις μελετήσει το άρθρος που σου επισυνάπτω : https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
Με προβληματίζει και κάτι ακόμα... Είσαι σίγουρη ότι πρόκειται για αρσενικό - θηλυκό καναρίνι; Τα αυγά είναι όντως τα 5 αρχικά ή έχουν προστεθεί και άλλα στην πορεία;
 
Να σου πω την αληθεια δεν εχει σηκωθει για να δω αν εχει κανει κ. Αλλα αυγα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οκ ευχαριστω για τις συμβουλες σαν.. Εχω τοσα ζευγαρια καναρινια αλλα κανενα δεν μουγεννησε... μονο αυτη π σας ειπα την ιστορια γενναει
 
το πουλί έχει περάσει πολλές ημέρες σε γέννες και κλώσημα. χρειάζεται ξεκούραση..
και σωστή υποστηρικτική διατροφή, πλήρης σε βιταμίνες, διότι σε λίγο καιρό ακολουθεί η πιο επίπονη περίοδος του κύκλου ζωής τους. Οφείλεις να επαναφέρεις το πουλί στην προ της αναπαραγωγής κατάσταση..
 
Α οσο για διατροφη προσπαθω για το καλυτερο και αυγοτροφη και βιταμινες τους εχω και οτι χρειαζεται.. Θα δειξει την επομενη ανοιξη λοιπον
 
Α οσο για διατροφη προσπαθω για το καλυτερο και αυγοτροφη και βιταμινες τους εχω και οτι χρειαζεται.. Θα δειξει την επομενη ανοιξη λοιπον
Θέλεις να ανοίξεις ένα νέο θέμα στο πεδίο της φροντίδας των καναρινιών και να συζητήσουμε σχετικά με τη διατροφή, τα μείγματα, τις βιταμίνες, τα συμπληρώματα κτλπ;
 
Τελικα η καναρα κλωσαγε τα ιδια 5αυγα που ειχε κανει απο τον απριλιο.. Τα απομακρυνα τα αυγα οπως και τον αρσενικο και την εχω χωριστα απο ολα τα αλλα τα πουλια για να παρει τα πανω της..
 
Back
Top