Αναπαραγωγή Επώαση στη δέκατη μέρα

Nikfurie

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Λευκωσία
Καλησπέρα παιδιά,
Με ευχαρίστηση παρατήρησα σήμερα ότι έσκασε το πρώτο από τα τέσσερα αυγά (ήταν 5) τη δέκατη μέρα από το τελευταίο αυγό.
Από ότι ξέρω οι απόψεις διίστανται ως αναφορά το θέμα αυτό.
Μήπως έπαιξε ρόλο το ότι έχει ζεσταθεί ο καιρός; Επίσης παρατήρησα ότι κανάρα και αρσενικό κάθονται μαζί στα αυγά...
 
αμα η καναρα εκατσε απο το πρωτο ή το δευτερο αυγο δε βλεπω που ειναι το περιεργο! Παρολα αυτα οπως λεει κι ο misalouris οι ζωντανοι οργανισμοι δεν μπαινουν σε καλουπια!
 
Άντε με το καλό να τα δεις στο κλαρί. Φυσικά και δεν είναι περίεργο διότι βγαίνουν οι ημερομηνίες αφού η κανάρα κλωσούσε τα αυγά από το 2ο αυγό.
Μην ξεχάσεις το ασβέστιο και την ψυρόσκονη στην φωλιά
 
Καλησπέρα παιδιά,
Με ευχαρίστηση παρατήρησα σήμερα ότι έσκασε το πρώτο από τα τέσσερα αυγά (ήταν 5) τη δέκατη μέρα από το τελευταίο αυγό.
Από ότι ξέρω οι απόψεις διίστανται ως αναφορά το θέμα αυτό.
Μήπως έπαιξε ρόλο το ότι έχει ζεσταθεί ο καιρός; Επίσης παρατήρησα ότι κανάρα και αρσενικό κάθονται μαζί στα αυγά...
Άντε με το καλό να τα δεις στο κλαρί. Φυσικά και δεν είναι περίεργο διότι βγαίνουν οι ημερομηνίες αφού η κανάρα κλωσούσε τα αυγά από το 2ο αυγό.
Μην ξεχάσεις το ασβέστιο και την ψυρόσκονη στην φωλιά
Κανένα περίεργο όπως γράφει κι Κώστας... μετρημένα σωστά είναι όλα...
Με το καλό στο κλαρί...
 
Κανένα περίεργο όπως γράφει κι Κώστας... μετρημένα σωστά είναι όλα...
Με το καλό στο κλαρί...
Ναι σωστά τα λέτε.
Ευχαριστώ παιδιά. Θα σας κρατώ ενήμερους για τα υπόλοιπα.
 
Κανένα περίεργο όπως γράφει κι Κώστας... μετρημένα σωστά είναι όλα...
Με το καλό στο κλαρί...
Κυρ Γιάννη; Απ' ότι είδα, νομίζω ότι έχει νεκρό νεοσσό στη φωλιά. Της έμειναν ακόμα δυο αυγά για εκκόλαψη. Να το πάρω τώρα ή θα κάνω καμιά στραβή;
Αυγό να βάλω όταν σκάσουν όλα έτσι;
 
Κυρ Γιάννη; Απ' ότι είδα, νομίζω ότι έχει νεκρό νεοσσό στη φωλιά. Της έμειναν ακόμα δυο αυγά για εκκόλαψη. Να το πάρω τώρα ή θα κάνω καμιά στραβή;
Αυγό να βάλω όταν σκάσουν όλα έτσι;
Να βάλεις αυγό από σήμερα... λογικά αύριο θα βγουν και τα υπόλοιπα...
Να βγάλεις και να πετάξεις το νεοσσό αφού πρώτα βγάλεις φωτογραφίες.
Θέλω να δούμε... ίσως βρούμε και τις αιτίες θανάτου του.
 
Να βάλεις αυγό από σήμερα... λογικά αύριο θα βγουν και τα υπόλοιπα...
Να βγάλεις και να πετάξεις το νεοσσό αφού πρώτα βγάλεις φωτογραφίες.
Θέλω να δούμε... ίσως βρούμε και τις αιτίες θανάτου του.

rsz_1rsz_20150602_195445.webp
Ήταν κάπως πιο βαθιά, μάλλον ήταν το πρώτο. Μπορεί να ήταν κατά λάθος σπάσιμο αυγού. Πάντως είναι λυπηρό.☹
rsz_11rsz_20150602_195544.webp
 
Είναι πολύ ευαίσθητα πλάσματα τα καναρινάκια και θεωρώ θαύμα να ζήσουν από μία φωλιά όλα τα μικρά και να μεγαλώσουν και να βγουν στο κλαδί! Και ειδικά όταν μιλάμε για 5-6 μικρά! Δυστυχώς... Εύχομαι τα υπόλοιπα να σου ζήσουν και να είναι πάντα υγιή!
 
Back
Top