Ερμάριο για προστασία από τα ρεύματα αέρα

Elgrantenor

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2019
Μηνύματα
54
Πόλη
Αχαρνές
Έκατσα εμπνεύστηκα και κατασκεύασα αυτό το ερμάριο για προστασία απο τα ρεύματα αέρα, και τα αρπακτικά. Τον επόμενο μηνα τα κλουβια θα αντικατασταθουν απο μια 60αρα ζευγαρωστρα για τις μικρές ερασιτεχνικές ανάγκες ζευγαρωματος. Και οταν τελειώσει η αναπαραγωγικη περίοδος με τυφλό χώρισμα θα εχει το καθε ενα τη μερια του. Εχει μελετηθεί για να χωρέσει 5 ζευγατωστρες 60αρες.
Το ξύλο είναι κόντρα πλακέ θαλάσσης με βιολογικό αστάρι για την αποφυγή μούχλας και υγρασίας. Και ο σκελετός απο γαλβανιζέ σίδερο. Πριν τοποθετηθούν τα κλουβια ολη η κατασκευή ψεκαστηκε για τυχών παράσιτα. Εχει ηρεμήσει το κεφαλι μου, ξερω οτι ειναι ασφαλή και ήρεμα.IMG_20191102_083235_203.webpIMG_20191102_083225_202.webpIMG_20191102_083157_782.webpIMG_20191102_083143_578.webp
 
Καλη προστασία μου φαίνεται. Βάλε και τούλι ώστε να αποφύγεις τα κουνούπια, γιατί ακόμα υπάρχουν αυτήν την περίοδο.
Απλά, αν γίνεται, φρόντισε να είναι το κάθε πουλάκι σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο κλουβί. Θεωρώ ότι για πολυ καιρό, τα 30 εκατοστά της μισής ζευγαρωστρας είναι κάπως μικρός χώρος.
Και κάτω στο πάτωμα στρώσει κάτι, ένα πανί, πλαστικό κλπ ώστε να μαζεύονται εκεί τα σπόρια και να μπορείς να τα καθαρίζεις εύκολα.
 
Η κατασκευή σου είναι πολύ καλή Αχιλλέα και θα συμφωνήσω με τον Γιάννη το τούλι θα βοηθήσει.

Το μόνο κακό είναι ότι απ' ότι κατάλαβα είναι βιδωμένη στον τοίχο και πατά στα πλακάκια.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγάλει σκουριά ο μορφοσωλήνας από την υγρασία και να σε λερώσει τοίχο και πλακάκια.
 
Η κατασκευή σου είναι πολύ καλή Αχιλλέα και θα συμφωνήσω με τον Γιάννη το τούλι θα βοηθήσει.

Το μόνο κακό είναι ότι απ' ότι κατάλαβα είναι βιδωμένη στον τοίχο και πατά στα πλακάκια.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγάλει σκουριά ο μορφοσωλήνας από την υγρασία και να σε λερώσει τοίχο και πλακάκια.
Ειναι ολα ελεγμένα για σκουριές και λοιπά. Ειναι γαλβανιζέ κι απεξω με μίνιο.
Κάτω θα μπει καραβοπανο σε τελάρο. Ολα μια χαρά. Ισως αντικατασταθεί πριν το καλοκαίρι το πλέγμα της πόρτας με ατσαλένια σιτα για τα κουνούπια.
[automerge]1572679935[/automerge]
Καλη προστασία μου φαίνεται. Βάλε και τούλι ώστε να αποφύγεις τα κουνούπια, γιατί ακόμα υπάρχουν αυτήν την περίοδο.
Απλά, αν γίνεται, φρόντισε να είναι το κάθε πουλάκι σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο κλουβί. Θεωρώ ότι για πολυ καιρό, τα 30 εκατοστά της μισής ζευγαρωστρας είναι κάπως μικρός χώρος.
Και κάτω στο πάτωμα στρώσει κάτι, ένα πανί, πλαστικό κλπ ώστε να μαζεύονται εκεί τα σπόρια και να μπορείς να τα καθαρίζεις εύκολα.
Ανάλογα φιλε τα αποτελέσματα της γέννας ποσα θα εχω μετά. Αν εχω λιγότερα απο 5 σύνολο τοτε καθε ζευγαρωστρα θα φιλοξενεί ενα πουλί. Οπότε ο χρονος θα δείξει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλή η κατασκευή σου. Λίγο θα σε δυσκολέψει με το καθάρισμα. Ευκαιρίας δοθησας θα σου παρουσιάσω κι εγώ την κατασκευή μου κατασκευηIMG_20191029_154856_resize_63.webpIMG_20191029_171358_resize_7.webpIMG_20191030_193415_resize_76.webp.
[automerge]1572680969[/automerge]
Καλή η κατασκευή σου. Λίγο θα σε δυσκολέψει με το καθάρισμα. Ευκαιρίας δοθησας θα σου παρουσιάσω κι εγώ την κατασκευή μου κατασκευηIMG_20191029_154856_resize_63.jpgIMG_20191029_171358_resize_7.jpgIMG_20191030_193415_resize_76.jpg.
Ξέχασα να αναφέρω. Έχω βιώσει από πάνω διαφάνεια, αυτή που φτιάχνουν τις τέντες, και την διπλώνω ρόλο πάνω στο έπιπλο όταν θέλω να μαζευτεί, και την ξρτυλιγω και την πέφτει ακριβώς μπροστά για να μην μπαίνει αέρας όταν φυσάει. Εκτιμώ ότι προστατεύει καλά.
 
Καλά εσύ έχεις κάνει έπιπλο.

Λίγο θα σε δυσκολέψει με το καθάρισμα.

Δεν νομίζω Γιάννη δεν έχει ράφια, οπότε μια σκούπα και τέλος
 
Καλά εσύ έχεις κάνει έπιπλο.



Δεν νομίζω Γιάννη δεν έχει ράφια, οπότε μια σκούπα και τέλος
Μακάρι να είναι λειτουργικό. Και τα δικά μου τα ράφια είναι αποσπομενα. Οπότε θέλεις τα βγάζεις.
 
Καλή η κατασκευή σου. Λίγο θα σε δυσκολέψει με το καθάρισμα. Ευκαιρίας δοθησας θα σου παρουσιάσω κι εγώ την κατασκευή μου κατασκευηView attachment 68052View attachment 68053View attachment 68054.
[automerge]1572680969[/automerge]

Ξέχασα να αναφέρω. Έχω βιώσει από πάνω διαφάνεια, αυτή που φτιάχνουν τις τέντες, και την διπλώνω ρόλο πάνω στο έπιπλο όταν θέλω να μαζευτεί, και την ξρτυλιγω και την πέφτει ακριβώς μπροστά για να μην μπαίνει αέρας όταν φυσάει. Εκτιμώ ότι προστατεύει καλά.
Το έχω στα σκαριά ήδη αυτό φίλε! Τέλεια ιδέα.
 
Το έχω στα σκαριά ήδη αυτό φίλε! Τέλεια ιδέα.
Παιδιά πάλι καλά που βγάζετε τι γράφω, γιατί από την πολύ βιασύνη, ούτε εγώ δεν βγάζω τα γραφόμενα μου. 😀
 
Ο σωλήνας που ηλεκτροκόλλησε για να γίνει το τελάρο.Screenshot_20191102-121440~3.webp
[automerge]1572690164[/automerge]
Μία αντίστοιχη λέξη είναι και το προφίλ, αυτό το χρησιμοποιούμε συνήθως για αλουμίνιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευκαιρίας δοθησας θα σου παρουσιάσω κι εγώ την κατασκευή μου κατασκευη.
Πολύ ωραία η κατασκευή σου. Ειδικά με τον νυχτερινό φωτισμό "τα σπάει". Μπράβο σου.
 
@Elgrantenor, Καλησπέρα. Προσωπικά μου αρέσει για αρχή αυτό που έχεις φτιάξει. Μια συμβουλή σχετικά με τα πλαστικά που περιβάλλουν τα κλουβάκια. Τα έχεις βάλει πολύ ψηλά, προφανώς για να μην πέφτουν σπόροι κάτω αλλά τα καημένα τα πουλάκια φαίνονται εγκλωβισμένα.
 
Καλησπέρα. Προσωπικά μου αρέσει για αρχή αυτό που έχεις φτιάξει. Μια συμβουλή σχετικά με τα πλαστικά που περιβάλλουν τα κλουβάκια. Τα έχεις βάλει πολύ ψηλά, προφανώς για να μην πέφτουν σπόροι κάτω αλλά τα καημένα τα πουλάκια φαίνονται εγκλωβισμένα.
Αν δεις πιο προσεκτικά τι είπα θα καταλάβεις οτι ειναι προσωρινά τα βρακάκια... Σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου.
 
Back
Top