Γενικά Ερχεται χειμωνας, μπορω να βαλω τα καναρίνια στο υπογειο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tooby
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tooby

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Καβάλα
Μπορω να κατεβασω τωρα που χειμωνιαζει τα καναρινια κατω στο υπογειο το οποιο εχει δυο ανοιγοκλεινομενα παραθυρα(φως και καθαρος αερας).Αλλα δεν θα εχουν επαφη με κοσμο,θορυβο μπορει να σταματησουν να κελαιδανε;
 
μορεις φιλε μου να τα κατευασεις, εφοσων υπαρχει καθαρος αερας και φως δεν υπαρχει κανενα προβλημα απλος δεν θα μπορεις να τα καμαρωνεις
 
Δε νομιζω το υπογειο να ειναι ενας καλος χωρος για καναρινια. Οταν ακουω υπογειο το μυαλο μου παει σε ενα χωρο κλειστο, που μυριζει. Ενα χωρο γεματο υγρασια, χωρις πολυ φως, αναθιμιασεις πετρελαιου, ποντηκια και ενα καρο κατσαροειδη.Αν το υπογειο σου δεν ειναι ετσι αλλα ειναι ενας χωρος με παραθυρο καθαρος και με φως απλετο βαλε τα εκει, εγω δε σου το προτινω. Για το κελαειδημα που λες σιγουρα θα περιοριστει γιατι το καναρινι απο τη φυση του θελει θορυβο. Το τρομαζει ενας χωρος απομονωμενος χωρις ηχνος θορυβου. Ειχα καναρινια σε εσωτερικο χωρο παλιοτερα.Αλλα τα τελευταια 2 χρονια στο μπαλκονι εχω παρατηρησει οτι ειναι υγιεστερα.
 
γεια σου φιλε μου κι εγω την ιδια γνωμη με το θοδωρη εχω το υπογειο δεν ειναι ο καταλληλος χωρος για τους μικρους μας φιλους. Πραγματι οταν ακους τη λεξη θπογειο το μυαλο παει καπου αλλου...
κοιτα μηπως υπαρχει καποιο καλυτερο μερος πρωτα και μετα αποφασιζεις για το καλυτερο...
 
Μπορω να κατεβασω τωρα που χειμωνιαζει τα καναρινια κατω στο υπογειο το οποιο εχει δυο ανοιγοκλεινομενα παραθυρα(φως και καθαρος αερας).Αλλα δεν θα εχουν επαφη με κοσμο,θορυβο μπορει να σταματησουν να κελαιδανε;
Δε το θεωρω και τοσο καλη ιδεα αλλα δεν ξερω και τι υπογειο εχεις!
Αν οντως εχει φως δεν εχει υγρασια και δεν μυριζει ισως να ειναι καλα.
 
ευχαριστω για τις αποψεις σας ο χωρος ειναι καθαρος κατω εχει πλακακι καμια σχεση με υγρασια ποντικια κατσαροειδη και αναθιμιασεις αλλα παρολα αυτα θα προσπαθησω να βρω εναν ποιο καταλληλο χωρο εαν και μου ειναι δυσκολο μεσα στο σπιτι.
 
Εμενα η εκτροφη μου ειναι υμιυπογειο 100 τμ με τεχνητο φως και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Φυσικα υπαρχει εξαερισμος. Επισης πιστευω οτι και στο υμιυπογειο ειναι πολυ καλα γιατι καταφερα να εχω εναν χωρο πληρως ελεγχομενο σε συνθηκες διαβιωσης, πχ ανωτατη θερμοκρασια καλοκαιριου 26 βαθμους κελσιου και κατωτατη χειμωνα 12-14 βαθμους κελσιου...
 
Back
Top