Φροντίδα Ερωτήματα γύρω από το bird harness

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
παιδια καλησπερα. θελω να συζητησουμε για το harness. θα ηθελα να αρχισω τις βολτες με παρεα τον ταζ και για αυτο εδω και εβδομαδες ολοκληρες κανουμε καθημερινα προπονηση για να το δεχτει. ηταν πολυ δεκτικος και δεν εδειξε να ενοχλειται ιδιαιτερα οταν το αφησα για πρωτη φορα μεσα στο κλουβι του. αργοτερα αρχισε να το μασουλαει και να παιζει μαζι του. στην πρωτη προσπαθεια να του το φορεσω περασε μονος του το κεφαλι του μεσα απο το σχοινι. αρχισα και να τον πιανω κατω απο τις φτερουγες και να τις εκτεινω και για μια με δυο εβδομαδες μειναμε σε αυτο το σταδιο. το αφηνα πανω του για αρκετα δευτερολεπτα και μολις διεκρινα οτι αρχιζει να τον πειραζει το εβγαζα. εχθες και σημερα, καναμε ενα αλμα προοδου και βαλαμε και τις δυο φτερουγες μεσα. οπως τις εβαλα τις εβγαλα ομως γιατι μου τελειωναν τα αμυγδαλα και φοβηθηκα οτι μολις τελειωναν θα πανικοβαλλοταν. ποιες ειναι οι σκεψεις μου λοιπον. καταρχας αν δεν εχω φυστικια τι γινεται? δηλαδη αν το φορεσει εντελως και πανικοβληθει μετα πως θα το βγαλω απο πανω του σε αυτη την κατασταση ανησυχιας? δηλαδη με αφηνει να τον πιασω αλλα εχει παντα ενα παραπονο στη φωνη του. αν ξεφυγει η κατασταση και αρχισει να πεταει απο δω και απο κει? επισης ποσο ευκολο θα του ναι να κανει αλματακια και μικρες πτησεις οσο θα το φοραει? νιωθω οτι αυτος ο περιορισμος θα τον ενοχλει σημαντικα. μπορει αλλωστε να κανει πτησεις χωρις να μπουρδουκλωνεται το ελαστικο σχοινι στα ποδια του?
 
παιδια χρειαζομαι βοηθεια. εν τελει εβαλα το λουρι στον ταζ και μολις τελειωσαν τα φυστικια που ετρωγε οσο του το βαζα αρχισε να πεταει με πανικο σε ολο το σαλονι και ετρεχα εγω απο πισω του κρατωντας στο χερι 2 μετρα σχοινι προσπαθωντας να το κραταω μακρια απο τα επιπλα . το προσπαθησα 2 φορες σε διαφορετικη μερα. και στις δυο περιπτωσεις το λουρι μπλεχτηκε σε ενα σημειο και εριξε τον ταζ κατω στο πατωμα. τοτε μονο μπορεσα να το βγαλω απο πανω του. δε φανταζεστε τη λαχταρα που με επιασε οταν τον ειδα να πευτει. τι να κανω? να μην το επιχειρησω ξανα? νομιζα οτι ειχαμε κανει πολυ προπονηση. δεν περιμενα να αγχωθει τοσο πολυ. παλι καλα που δεν τον εβγαλα εξω. φανταζεστε να πηγαινε σε κανα δεντρο? πως θα του το εβγαζα σε αυτην την περιπτωση θεε μου.
 
Μάρκο, το να βάλεις το harness και να μάθεις και να το χειρίζεσαι δεν είναι μια εύκολη διαδικασία.
Χρειάζεται χρόνο, υπομονή και συχνή επανάληψη.
Στους περισσότερους τις πρώτες φορές συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις.
Μην κοιτάς τα video στο YouTube, τα πουλάκια είναι ήδη εκπαιδευμένα.
Δύο πράγματα έχω να σου πω.
Πρώτον, να μην του δίνεις τόσα πολλά φιστίκια, και
Δεύτερον, δεν χρειάζεται να τρέχεις πίσω από το παπαγάλο σου όταν προσπαθεί να πετάξει με το harness.
Ή θα είσαι ακίνητος, ή απλά θα περπατάς.
Επίσης οι μικροί και γεμάτοι έπιπλα χώροι δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο την προσπάθεια σου.
Αφού το δέχεται νομίζω θα πρέπει να συνεχίσεις.
 
Μάρκο, το να βάλεις το harness και να μάθεις και να το χειρίζεσαι δεν είναι μια εύκολη διαδικασία.
Χρειάζεται χρόνο, υπομονή και συχνή επανάληψη.
Στους περισσότερους τις πρώτες φορές συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις.
Μην κοιτάς τα video στο YouTube, τα πουλάκια είναι ήδη εκπαιδευμένα.
Δύο πράγματα έχω να σου πω.
Πρώτον, να μην του δίνεις τόσα πολλά φιστίκια, και
Δεύτερον, δεν χρειάζεται να τρέχεις πίσω από το παπαγάλο σου όταν προσπαθεί να πετάξει με το harness.
Ή θα είσαι ακίνητος, ή απλά θα περπατάς.
Επίσης οι μικροί και γεμάτοι έπιπλα χώροι δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο την προσπάθεια σου.
Αφού το δέχεται νομίζω θα πρέπει να συνεχίσεις.
Καταρχας ευχαριστω βαιε για την απαντηση σου. Μαλλον θα πρεπει λες να παρω την ολη διαδικασια απο την αρχη. Να τον αγγιζω στις φτερουγες πιο συχνα και με περισσοτερη θεληση εκ μερους του . Γιατι τωρα ναι μεν δινω πολλα φυστικια για να τον κρατησω κοντα μου οσο του βαζω το λουρι, αλλα οταν τελειωνουν φευγει. Χωρις , δεν γινεται. Επισης θα τον πηγαινω σε αλλο μερος οπως το δωματιο μου. Ωστοσο να τον πιεσω ξανα το φοβαμαι απτη μια και απτην αλλη τον λυπαμαι δηλαδη. Εφαγε ασχημα τα μουτρα του. Νομιζα το οτι θα του σπασει η φτερουγα οπως πιαστηκε το συρμα. Επισης οκ γινονται ολα αυτα πες. Το μαθαινει το λουρι και δεν τον ταραζει τοσο. Οσο ειναι μεσα στο σπιτι. Οταν παμε εξω να μην τον παω στο σπιτι της μανας μου ας πουμε ή στης γιαγιας μου; να τον κανω βολτα απλως στον ανοιχτο δρομο; θελω να πω οτι μαλλον δεν ειναι θεμα εκπαιδευσης αλλα χαρακτηρα. Μου χει δειξει οτι δεν του πολυαρεσουν τα χαδια. Μερικες φορες πας να τον ακουμπησεις και φευγει νευριασμενος λες και τον πλησιαζεις με μαχαιρι ας πουμε ή το οτι γινεται για πρωτη φορα. Στην προπονηση καθε μα καθε φορα που θα του το ζητησω θα ανεβει στο χερι μου. Χωρις φυστικι απτην αλλη θεωρειται παραβιαση δικαιωματων οπως το βλεπει εκεινος. Θα τσιριξει, και θα φωναξει. Καταληγω να του απολογουμαι. Να σε ακολουθει παντου και παντοτε θελει παντως. Υ.σ ποσα λαχανικα τρωει η δικια σου αυτην την περιοδο; του δικου μου του αρεσει το καροτο και τρωει μονο αυτο. Απτα αλλα θα δοκιμασει αλλα μια φορα στο τοσο και εαν. Ευτυχως το καροτο εχει καλιο για καλη μου τυχη.
 
ποσα λαχανικα τρωει η δικια σου αυτην την περιοδο; του δικου μου του αρεσει το καροτο και τρωει μονο αυτο
Αν και ξεφεύγουμε λίγο από την αρχική σου ερώτηση θα σου πω.
Κάθε πρωί της βάζω μια χούφτα περίπου mix λαχανικών (αρακάς, φασολάκια, καρότα), όταν έχω κόβω και λίγη γλυυκοπατάτα, μαζί με όσπρια και δημητριακά, (φακές, ρεβίθια, καλαμπόκι, κόκκινα φασόλια, ροβίτσα).
Τα λαχανικά ελαφρώς βρασμένα, τα όσπρια και δημητριακά λίγο περισσότερο.
Συνήθως για να μην το κάνω καθημερινά φτιάχνω μία ποσότητα για 3-4 ημέρες και το πρωί απλώς τα ζεσταίνω λίγο.
Το mix των λαχανικών το παίρνω κατεψυγμένο από market.
Όσπρια και δημητριακά έχω βρει ένα ικανοποιητικό προϊόν της Evia Parrots.
Όλα αυτά μαζί με 6-7 pellets είναι το φαγητό της μέχρι νωρίς το απόγευμα. Τότε βάζω 20-30 γραμμάρια από την αγαπημένη της τροφή το μείγμα των σπόρων.😊
 
Back
Top