Διατροφή Ερωτήματα με σχέση με την τροφή των πουλιών

zantinos1

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
51
Πόλη
Γλυφάδα
καλημερα σε ολη την παρεα
παιδια εχω διαβασει σχεδον ολο το petbirds και ομολογω εχω μα8ει απιστευτα πραγματα που ουτε φανταζομουν οτι μπορει καποιος να τα κανει αυτα
θα ηθελα να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον κυριο μακη αλλα και τον κυριο αλεξανδρο γιατι ειναι ενα σκαλι πανω απο πολλους συμπεριλαβανομε και εγω στους πολλους αν και μεχρι προτινος νομιζα πως ηξερα πολλα τελικα αποδηχτηκε οτι ηξερα ελαχιστα

τωρα να κανω μερικα ερωτηματα με σχεση την τροφη των πουλιων που πιστευω οτι ειναι το αλφα και το ωμεγα σε οτι αφορα την υγεια την αναπαραγωγη την πτεροια και το κα8εξις εχω διαβασει σε πολλα 8εματα εδω μεσα διαφορες (στρατηγηκες) για το πως μπορουμε να δωσουμε πλουσιες τροφες στα πουλια μας η απορια μου ειναι η εξις λετε πχ πρεπει να δινουμε μεσα στιν αυγοτροφη μας συμπηρωματα πχ ασβεστιου λετε να δωσουμε σουπιοκοκαλο λετε να δωσουμε σταγονες ασβεστιου στο νερο
και μετα διαβαζω σε ενα αλλο 8εμα πχ (νεοσοι δεν μπορεσαν να βγουν απο το αυγο) λεω εγω τωρα μηπως ενα απο ολα αυτα 8α ηταν αρκετο σε αλλο 8εμα παλι διαβαζω να δινετε λιπαρους σπορους στα αρσενικα κατα την αναπαραγωγη μετα σε αλλο συμπληρωματα σε σταγονες με βιταμινη σε αλλο αυγοτροφη με διαφορα υλικα μεσα και χιλια αλλα τονοτικα πραγματα και μετα διαβαζω (αρσενικο ειναι επι8ετικο τι λετε να φταιει)
8α μου πειτε τωρα ρε φιλε εσυ βαζεις οτι 8ες μεσα στην τροφη σου και εισαι υπευ8ινος για αυτο συμφονο απολυτα δεν λεω οχι αλλα ενας απειρος που διαβαζει ολα αυτα που ανεφερα πριν τα κανει ολα (μαζι) γιατι νομιζει πως ολα αυτα που γραφονται εδω μεσα ειναι καλα και σου λεει γιατι να μην τα κανω και εγω
μια εταιρεια πχ λεει να βαλεις 3 σταγονες ασβεστιο στο νερο αρα για να στο λεει αυτο μια εταιρεια ξερει οτι με τις 3 σταγονες ειναι το πουλι πληρες απο ασβεστιο αρα τα υπολοιπα ειναι περιτα κατα την γνωμη μου
8ελω να καταληξω οτι σε κα8ε τροφη η συμπληρωμα υπαρχει και καποιο οριο δεν πρεπει να περναμε ποτε το επιτρεπτω οριο
τωρα 8α μου πεις αν ξεραμε το οριο 8α ειμασταν διαιτροφολογοι
😀 συγνωμη αν σας ζαλισα με την πολυλογια μου απλα ειναι καποιες σκεψεις που περνανε απο το μυαλο μου 8ελοντας να κανω οτι καλυτερο μπορω για τους μικρους μου φιλους οπως και εσεις πιστευω κανετε το ιδιο για τουσ δικους σας
 
Καλημέρα φίλε μου, είμαστε οι μόνοι που καιγόμαστε τέτοια ώρα. Και εγώ αυτά ακριβώς τα πραγματα που ανεφερες κοιταγα τωρα εχω διαβασει ολο το φορουμ και καποια πραγματα με μπερδευανε λιγο σχετικα με τη δοσολογια της τροφης, συμπληρωματων, πολυβιταμινών, αυγοτροφων κλπ.
Έκατσα λοιπον μεχρι τωρα και τα εβαλα κατω σε ενα χαρτι. Τις δοσολογίες που προτείνονται ανάλογα με καθε περιοδο. Διαβασα και τα αρθρα του φορουμ για τα προιοντα εταιριών (κυριως orlux και bogena) για τις διαφορες σε πολυβιταμινες και αυγοτροφες ανάλογα με την εποχη και τη κατάσταση του πουλιού. Πιστεύω οτί τα ξεκαθάρισα αρκετα στο μυαλό μου. Για παράδειγμα είχα και εγω την απορία που ανέφερες για τον ασβέστη. Απότι κατάλαβα για αυτό,το σουπιοκόκκαλο πρέπει να παρέχετε καθημερινα στο κλουβί σε όλη τη διάρκεια του έτους. Απλά κατά τη προετοιμασία της αναπαραγωγής πρέπει να ενυσχίουμε τη διατροφή τους με συμπλήρωμα ασβεστίου 2-3 εβδομαδες πριν το ζευγάρωμα. Αυτό μπορεί να γίνει στο νερό ή στην αυγοτροφή. Ο καθένας το χορηγεί όπως το προτημάει. Ίσως σε μπερδεψανε οι διαφορετικοι τροποι που ελεγε ο καθένας. Νομίζω πως αν έχεις ορεξη και τα βαλεις κάτω θα βρεις την ακρη..
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Μια απάντηση για τους πολύ πρωινούς. 🙂
Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
Αν με πολύ επιμέλεια διαβάσει κανείς αυτό το άρθρο
θα έχει μια πολύ καλή βάση για τον τρόπο που πρέπει να διατρέφει
τα πουλάκια του αλλά και για τα όποια ερωτηματικά και σκέψεις του.

-Το φόρουμ είναι μια ανοικτή κοινότητα που μπορεί να γράψει
ο καθένας την γνώμη του. Ετσι μπορεί να υπάρχουν απο ανοησίες
μέχρι επιστημονικές διατριβές. Εμείς είμαστε εκείνοι που θα κάνουμε την
επιλογή αυτών που θεωρούμε άξια προς χρήση.

-Μια γενικότερη παρατήρηση που μούρχεται αμέσως στο μυαλό
είναι οτι δεν χρειάζονται υπερβολές σε τίποτα. Θα έχουμε τελείως αντίθετα αποτελέσματα
άν, επι παραδείγματι, στο θηλυκό μας χορηγούμε συνεχώς υγρό ασβέστιο.
Θα σταματήση να λειτουργεί ο μηχανισμός άνλτησης του ασβεστίου απο
τα κόκκαλα τους ιστούς ή τα νεύρα και το πουλάκι θα είναι εξαρτημένο απο το ασβέστιο
που θα του παρέχουμε εμείς. Μια μικρή απόκληση στην δοσολογία ή μια περίοδος
χωρίς παροχή θα σημάνει το τέλος του. Απο την άλλη πλευρά σε περίοδο αναπαραγωγής
τα περισσότερα απο τα θηλυκά πουλιά χρειάζονται απαραιτήτως μια έξτρά βοήθεια
ασβεστίου. Το σουπιοκόκκαλο είναι πάρα πολύ λίγο.
Μόνο σουπιοκόκκαλο, ΚΑΚΟ. Συνεχής ή υπερβολική δόση ασβεστίου ακόμη πιο ΚΑΚΟ.
Τώρα εδώ, έρχεται η δική μας κρίση, που προέρχεται απο την σωστή γνώση, να δώσει
την κρίσιμη απάντηση για την τελική διαχείρηση του πράγματος. Οποιος έχει αξιολογήσει σωστά τα στοιχεία
που του προσφέρονται απλόχερα εδώ, παίρνει τις σωστές αποφάσεις. 😉
 
κυριε μακη σας ευχαριστω που απαντησατε αλλα αναφερεστε στο λιγο και στο πολυ σε 8εμα ασβεστιου συμφωνω απολυτα σε αυτο που λετε αλλα εγω ρωταω ποιος μπορει να ξερει ποιο ειναι το λιγο και ποιο ειναι το πολυ ο νικος ποιο πανω απο εσας λεει σε ενα σημειο πως εχω κατασταλαξει σε μερικα πραγματα και εγω ρωταω πως ρε συ νικο ξερεις ποσο βιταμινη εψιλον πχ να δωσεις στα πουλια κατα την αναπαραγωγη αφου τους το δινεις μεσω αυγοτροφης μεσω σταγονων απο το νερο μεσω φυτρωμενων σπορων και και και και πολλα ακομα αν πχ κατα την αναπαραγωγη πρεπει το πουλι να παρει 10 μοναδες βιταμινη εψιλον εσυ με ολα αυτα του δινεις 30 δηλαδη 300% πανω απο το κανονικο αυτο δεν πιστευω να κανει καλο σε ενα πουλι σωστα;
αν πχ ενα παιδι πρεπει κα8ημερινα να πιει δυο ποτηρια γαλα για το ασβεστιο του και εμεις του τα προσφερουμε σαν γονεις περνει πχ 10 μοναδες ασβεστιο αλλα μην ξεχναμε οτι ενα παιδι 8α φαει και φετα 8α πιει και ενα μιλκο 8α φαει και ενα γιουρτι αρα εμεις του δινουμε παραπανω απο οτι πρεπει με συνεπεια το παιδι να παχαινει και μετα αναρωτιομαστε τι μπορει να φταιει
8ελω με αυτο να πω οτι σε ολα υπαρχει και ενα στοπ αλλα αυτο το στοπ ποιο ειναι;
 
Oλα τα σκευάσματα που χρησιμοποιούμε γενικότερα και προέρχονται απο κάποιες
αξιόπιστες εταιρείες έχουν δοσολογίες. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανένα πρόβλημα στο
να καταλάβει κανείς ακριβώς αυτά που αναφέρουν και να τα εφαρμόσει.
-Ολα τα άλλα που αναφέρεις που έχουν να κάνουν(για την περίπτωσή μας) με τις ακριβείς δόσεις τροφών, πράσινάδων και φρούτων έχω να σου πώ οτι όλοι μας κινούμεθα εμπειρικά.
Οταν λέμε οτι δίνουμε φυτρωμένους σπόρους μια μεζούρα κάθε δεύτερη μέρα
φυσικά δεν γνωρίζουμε το πόσες μονάδες βιταμίνης Ε παρέχουμε
εκείνη την στιγμή στο πουλί.
Ολα αυτά είναι εμπειρικές γνώσεις και προέρχονται απο την παρατήρηση της εκτροφής μας
αλλά και απο αναφορές και συζητήσεις με άλλους παλαιότερους και άξιους εκτροφείς.
Δεν μπορώ όπως καταλαβαίνεις να ασχολούμαι με το μήκος του φύλλου του ραδικιού που έβαλα στο κλουβί και άν αυτό θα δώσει την απαραίτητη ποσότητα βιταμίνης Α στο πουλάκι,
αλλά μου είναι απολύτως απαραίτητο να ξέρω σε ποιά απο τα κοινά χορταρικά θα βρώ
την βιταμίνη Α.
Εξ ' αλλου είμαστε ερασιτέχνες εκτροφείς και χομπύστες. Το βασικό χαρακτηριστικό
είναι η αγάπη μας στο χόμπυ αυτό.
Αν κάποιος το μετατρέψει σε μαθηματικά μάλλον θα χάσει την χαρά που προσφέρει.
Θέλω να πιστεύω οτι δεν είναι δύσκολο για κάποιον με όχι και ιδιαίτερη πείρα, να κρατάει
την διατροφική ισορροπία που χρειάζονται τα πουλάκια του, όλες τις εποχές του έτους
με τις ιδιαιτερότητές τους.
Για οποιεσδήποτε ιδιαίτερες απορίες, ερωτήσεις, εδώ είμαστε για να τις συζητήσουμε
και βρούμε τις σωστές απαντήσεις. 🙂
 
Υπάρχει και ο μεταβολισμός του πουλιού. Εμείς παρέχουμε τις τροφές που ουτος ή άλλος δεν μπορεί να πάει το πουλί να τις βρεί, όπως θα έκανε στο φυσικό του περιβάλλον, και το πουλί ανάλογα με τις προσταγές τις υπόφυσης του διαλέγει και πέρνει. Απόδειξη, δεν τρώνε όλες τις τροφές που τους προσφέρουμε ή τρώνε λίγο. Οσο δε για τις "κρυφές" ουσίες που τους παρέχουμε μέσα στο νερό ή στις λιχουδιές, μάλιστα υπάρχει πρόβλημα. Δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να τηρούμε τις δοσολογίες του κάθε σκευάσματος, όπως άλλωστε κάνομε και εμείς οι άνθρωποι π.χ. αντιβιωτικά, βιταμίνες, και γενικά φάρμακα. Υπάρχει κάποιος που πέρνει διπλάσια ποσότητα τις θεραπείας που του πρότεινε ο γιατρός του; Έτσι πιστεύω οτι πρέπει να κάνομε και με τα ζωάκια μας.
 
Back
Top