Φροντίδα Ερωτήσεις για νεοσσούς Lovebird

manolol21

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Κάρπαθος
Γεια! Αγόρασα σήμερα 2 νεοσσούς Lovebirds, μου είπαν πως ήταν ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό!
Μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι θηλυκό ή αρσενικό (το φύλο δηλαδή) απο τόσο μικρή ηλικία;
Ποιος μπορεί να μου πεί περίπου πόσο ημερών είναι; Το ένα είναι μικρούλι και το άλλο πιο μεγάλο λίγο!
Πήρα μια τροφή για νεοσσούς Lovebirds και τα ταίζω με σύριγγα, αλλά δεν κελαιδάνε ούτε φωνάζουν, μόνο λίγο όταν είμαι κοντά στο κλουβί τους ή όταν τα βγάζω έξω!
Τους έβαλα και λίγο τροφή, σποράκια που μου έδωσαν απο το πετ σοπ και τα είδα να τσιμπάνε λίγο!
Θα βάλω και μία φώτο να μου πει αν μπορεί κάποιος την γνώμη του
1) φαίνονται υγιεί; 2) πόσο ημερών είναι περίπου;Να τα βγάζω έξω απο το κλουβί; Πρέπει να βάλω κάτι άλλα εκτός απο την εφημερίδα που τους έχω γιατί το μικρό τρέμει λίγο που και που και δουσκώνει τα φτερά τους! plz απαντήστε μου! Συγνώμη που δεν γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες αλλά το συγκεκριμένο pc είναι ενός φίλου μου και δεν γράφει Ελληνικά, και δεν έχει ούτε την γλώσσα Ελληνικά μόνο Ιταλικά και Αγγλικά!
 
δες εδω πως να ανεβασεις φωτο
petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Γεια! Αγόρασα σήμερα 2 νεοσσούς Lovebirds, μου είπαν πως ήταν ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό!
Μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι θηλυκό ή αρσενικό (το φύλο δηλαδή) απο τόσο μικρή ηλικία;
Ποιος μπορεί να μου πεί περίπου πόσο ημερών είναι; Το ένα είναι μικρούλι και το άλλο πιο μεγάλο λίγο!
Πήρα μια τροφή για νεοσσούς Lovebirds και τα ταίζω με σύριγγα, αλλά δεν κελαιδάνε ούτε φωνάζουν, μόνο λίγο όταν είμαι κοντά στο κλουβί τους ή όταν τα βγάζω έξω!
Τους έβαλα και λίγο τροφή, σποράκια που μου έδωσαν απο το πετ σοπ και τα είδα να τσιμπάνε λίγο!
Θα βάλω και μία φώτο να μου πει αν μπορεί κάποιος την γνώμη του
1) φαίνονται υγιεί; 2) πόσο ημερών είναι περίπου;Να τα βγάζω έξω απο το κλουβί; Πρέπει να βάλω κάτι άλλα εκτός απο την εφημερίδα που τους έχω γιατί το μικρό τρέμη λίγο που και που και δουσκώνει τα φτερά τους! plz απαντήστε μου! Συγνώμη που δεν γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες αλλά το συγκεκριμένο pc είναι ενός φίλου μου και δεν γράφει Ελληνικά, και δεν έχει ούτε την γλώσσα Ελληνικά μόνο Ιταλικά και Αγγλικά!

Δεν κατάλαβα, τα πουλιά είναι νεοσσοί, ημερών ή μηνών; Έχουν αποκτήσει πλήρως πτέρωμα; Το φύλο στα Lovebirds δεν αναγνωρίζεται ούτε σε αυτή την ηλικία ούτε σε μεγαλύτερη, οπότε νεοσσοί (αν ισχύει ) και διαχώριση φύλου δεν στέκει. Αυτός που στα έδωσε δεν ξέρει πόσο ημερών είναι; Δαχτυλίδια έχουν; Πόσες φορές την ημέρα σου είπε να ταίζεις; Θα πρέπει να αποσύρεις τις εφημερίδες και στην θέση τους να βάλει μια πετσέτα, αν δείς οτι πάλι τα πουλιά τρέμουν θα πρέπει να τα ζεστάνεις, βάζοντας τα κοντά στο καλοριφέρ ή με μια λάμπα απο πάνω τους απο ασφαλή απόσταση. Η οπτική εξέταση δεν μπορεί να οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα αν τα πουλιά είναι υγιεί ή άρρωστα.
 
καλύτερα να βάλεις ανεπεξέργαστο χαρτί..η πετσέτα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα πόδια τους.
 
paidia ta poulakia den tremoun poia. twra einai mia xara
to pteroma tou enos exei vgei ollo mono i oura nomizo pos 8a megalosei ligo akoma.
den exoun daxtilidi sto podi
to mikrouli den exei akoma pteroma stin oura kai ston lemo alla einai megaloutsiko... mou ipan na ta taizw 3is fores tin imera ... alla afta trone kai apo to patoma ( den kserw an trone alla pantos prospa8oun ) !
pos 8a katalavw an einai arseniko i 8iliko;
 
Back
Top