Γενικά Ερωτήσεις για συμπεριφορά cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanoupa

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
99
Πόλη
Χανιά
γεια σας παιδια θα ηθελα κυριος να ρωτησω αυτους που εχουν κοκατιλ κ εχουν καποια Α σχεση μαζι τους..σας ειναι παντα ηρεμα; Ή υπαρχουν κ στιγμεσ που ειναι επιθετικα; Εγω το δικο μου το εχω περιπου 3 μηνες... Ειναι παρα πολυ ηρεμο σε σεχη με την αρχη αλλα ορισμενες φορες ψιλοορμαει. Γιατι αυτο; Μηπως με το καιρο το σταματησει τελειως;

thanks εκ των προτερων...
 
Καλησπερα! Το πηρες ηρεμο;Βγαινει απο το κλουβακι; Τι ηλικια εχει; Καθεται στο χερι σου;
 
καλησπερα.. Δε το πηρα απο μικρο.. Το πηρα κ απο τι υπολογισα κ απο τις γνωμες αλλων πρεπει να ειναι 1,5 χρονων περιπου.. Απο το κλουβι ναι βγαινει κ καθετε κ στο χερι μου...
 
ειναι παρα πολυ ηρεμο σε σεχη με την αρχη αλλα ορισμενες φορες ψιλοορμαει. Γιατι αυτο; Μηπως με το καιρο το σταματησει τελειως;

Μήπως τον ενοχλεί-φοβίζει κάτι και γι' αυτό γίνεται επιθετικός; 🙄 Για παρατήρησέ το! 😉
 
Εμενα μου κανει παρομοια τετοια σκηνικα επιθεσης και το πηρα απο μωρο να φανταστεις! Συνηθως κανουν επιθεση οταν δεν θελουν αυτο που τους κανεις τη συγκεκριμενη στιγμη! Συμπεριφερονται οπως και μεταξυ τους.. Τσακωνονται, αγαπιουνται, μετα παλι τσακωνονται! Προσπαθησε οταν ειναι καλο μαζι σου να το ανταμειβεις με κατι που του αρεσει!Λιχουδια η'συγκεκριμενο χαδι(το ξυσιμο στο λαιμο και στα μαγουλα τους αρεσει πολυ! Αν εχεις και νυχακια ακομα καλυτερα!)Ειναι πολυ θετικο παντως οτι το πηρες ενηλικο αγριο και καθεται στο χερι σου! Το πουλακι προσπαθει να ενταχθει στην "ομαδα σου"! Δεν μου ειπες πως το λενε;
 
Esy panta eisai xamogelastos kai xaroumenos ; 😉 Ta poulia ki ayta exoune ti diathesi tous... Mia xerete, mia thimonei... tora pou pernane pteroria mporei na einai pio nevrikoi... genika oso plisiazei h aniksi einai logiko na alazete apotoma h diathesi tous... ta agotia psaxnoun gia koritsia, ta koitsia gia agotia ... Poios kserei mipos kai ta kokatiel giortazoun tin imera tou Valendinou?! 😉
 
😀 λες να γιορταζουν; Τι λενε μα'ι'ρα... Ναι το ξερω οτι τους αρεσει πολυ κατω απο το λαιμο κ στα μαγουλακια το ανακαλυψα εντελως τυχαια.. Τρελενεται... λοιπον ποτε εχω παρατηρησει οτι ειναι επιθετικια; Σχεδον παντα οταν παει στη πλευρα της κ ετοιμαζετε για υπνο κ οταν τρωει συνηθως... Θα μου πειτε ε φυσιολογικα κεινες τις στιγμες αλλα κ παλι γιατι να ορμαει αφου του διχνω οτι δε θα του κανω κακο... Τα πρωινα παντος ειναι πολυ ηρεμη κ παντα οταν κατσω το πρωι να φαω παει κ τρωει κ αυτη κ περιμενει να της δωσω λιγα κορνφλαικς...
φιλε μου Φαμπιο να φανταστεις οτι στην αρχη τις πρωτες 2 μερεσ δεν ετρωγε καθολου κ τη πρωτη της μπουκια την εφαγε απο το χερι μου...
α και κατι αλλο πειραζει που οταν την χαιδευω μερικες φορες το κανω αναμεσα απο τα καγκελα κ οχι απεθυειας απο μεσα;

σορρυ αν σας κουρασα ευχαριστω για τις συνβουλες σας...
 
Ε οχι και να μας κουρασεις!Γι αυτο ειμαστε εδω για να συζηταμε:)Η οποιαδηποτε επαφη τους αρεσει! Απλα κατι παθαινουν σε φασεις με τα δαχτυλα και τα δαγκωνουν! Το δικο μου του τη σπαει μερικιες φορες να το χαιδευω στα καγκελα! Αν δεν το ενοχλει δεν νομιζω να υπαρχει προβλημαΣου σκυβει το κεφαλι να το χαιδεψεις;
 
καμια φορα το κανει και ο gigi! Κατεβαινει στην βαση του κλουβιου και ασχολειται με τα πετραδακια. Αν μετα απο 5 λεπτα βαλω το χερι μου σηκωνει το στηθος του και μου κανει επιθεση! Του φωναξα και τον μαλωσα και απο τοτε το εχει ελλατωσει. Βγαζει μονο καμια φωνη απο τα ρουθουνια του και αυτο μια φορα στις δεκα. Μαλλον υποπτευομαι οτι προστατευει το σπιτι του!
ετσι νομιζω δηλαδη...
 
Πολυ καλη εκδοχη κι αυτη οντως... Προστατευει το σπιτι του! Ο ηχος που βγαζει ειναι αυτο το χχχχχχ ε; Δεν εχει πολυ γελιο;
 
Αν προσέξετε, αυτός ο ήχος μοιάζει με το σφύριγμα του φιδιού! Και αυτό, γιατί ο μεγαλύτερος εχθρός τους στη φύση είναι το φίδι και τον μιμούνται για να αμυνθούν...
 
Τωρα μπηκα σε σκεψη... Το κανουν ολα η' κανουμε καποιο λαθος και τα αναγκαζουμε να αμυνονται; Παντως και απανω μου ερχεται απο μονο του και τρωει και κοιμαται ολα απανω μου! Αλλα μερικες φορες:χχχχχχχχ!
ΓΙΑΤΙ;
 
Πιστεύω ότι το κάνουν όλοι, ο δικός μου πάντως το κάνει. Κι όχι απαραίτητα όταν κάνουμε κάτι λάθος, απλά γιατί εκείνη τη στιγμή μπορεί να μην έχει διάθεση να δεχτεί αυτό που θέλουμε εμείς. Απλά τους αφήνουμε ήσυχους για λίγο. Μόλις θελήσουν κάτι, έρχονται πάλι από μόνοι τους (κρίνοντας πάντα από την συμπεριφορά του Ρόκο)!
 
Ροκο Ρουλα/Ρουλης gigi σημειωσατε Χ!

Και πιστευω ολων εδω μεσα ετσι κανουν. 🙂
 
οχι δε μου κατευαζει το κεφαλι του ουτε ερχετε απο μονο του στο χερι μου, απλα μερικες φορες που παει το δαχτιλο μου στο μαγουλακι του κοιταει με επιφυλαξη κ ειναι ετοιμο ανα πασα στιγμη..😀 εχει πολυ πλακα.. Οταν ειναι να τον πιασω για να τον βαλω στο κλουβι... Βαζω το χερι με τη παλαμη προς τα κατω κ με το αλλο χερι το πλησιαζω αθτο το καταλαβενει κ ανεβενει μονο του.. Κ αυτο εχει πολυ πλακα..
 
γενικα εχουν πολυ πλακα αμα τα παρατηρεις...
ααα να σας ρωτησω κατι αλλο... Εσας σας ειναι καθολου αδεχια;δηλαδη στραβοπατανε; Παραπατανε; Γιατι εμενα ειναι πολυ... Του χω βαλει μια σκαλιτσα.. Κ πηγαινε να την κατευει να παει να πιει νερο κ στραβωπατησε κ επεσε με τη μουρη στο νερο κ εβρεξε το μισο του κεφαλι.. Πεθανα στα γελια.. Κ με κοιτουσε με ενα βλεμα απιστευτο..
 
ο gigi ειναι αρκετα! Περπαταει και σκονταφτει, πεφτει απο το τραπεζι... Οτι να ναι...
 
παιδια και ο δικοσ μου κανει αυτο το χχχχ και απο οτι ξερω ολα τα κοκατιλ το κανουν.. Α επισησ σημερα για πρωτη φορα με φιλουσε στο αυτι οταν τον ειχα στον ομο μου
 
κ μενα το κανει αυτο το χχχχ το κανουν οταν ειναι επιθετικα...
ουουου που να δεις κ μενα πως σκονταφτει κ παραπατα...
 
Back
Top