Αναπαραγωγή Ερωτήσεις για τάισμα νεοσσών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης markos34
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

markos34

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
68
Καλημέρα, λοιπόν σήμερα θέλω να ρωτήσω το εξής. Οι νεοσσοί (απο το ενα ζευγαρι) είναι ήδη ο ένας 24 ημερών και ο άλλος 22,έχω αρχίσει εδώ και 5 μέρες και τα ταΐζω με κρέμα για νεοσσούς,όχι συνέχεια απλά κατά της 10 το πρωί περίπου κανα τριώρο μετά που η θηλυκιά από οτι έχω δει μπαίνει και τα ταΐζει εντατικά. Και το απόγευμα κατά της 4. Έχει αναλάβει και η γυναίκα εναλλάξ γιατί δουλεύουμε και οι δύο και οι ώρες μας είναι περίεργες. Οι ερωτήσεις είναι η εξής:Μετά. Το τάισμα να τους δίνουμε και 2-3σταγονες νεράκι; Αν ναι, νεράκι από την βρύση, η από το θερμός που κρατάω ζεστό νερό (εννοείται ότι θα το αφήνω να κρυώσει νωρίτερα.)Κατά την διάρκεια του ταΐσματος τούς δίνω όσο βλέπω και μου ζητάνε- δέχονται, δεν τα ζορίζω για παραπάνω. Όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω συγκεκριμένη δοσολογία. Κοιταω βέβαια και τον πρόλοβο,όσο γίνεται γιατί έχουνβγαλη πια πουπουλακια, αλλάκαι πάλι δεν είμαι σίγουρος. Ο μικρότερος είναι πιο δεκτικός στο τάισμα από τον μεγαλύτεροκαι μάλιστα μετά από αυτό του αρέσει να κάθετε στο χέρι μού και να καθαρίζει -τεντωνη τα φτερά του καθώς. Και να (ροκανίζει)απαλά τα δάχτυλα μου. Ερώτηση, πρέπει να τα ταΐζει αποκλειστικά το ίδιο πρόσωπο;η δεν έχει σημασία, για την εξημέρωση του πουλιού;συγνώμη για το κατεβατό, αλλά κάθε μέρα ανακαλύπτω και κάτι... Και πραγματικά Όσο απρόσωπα κείμενα-πληροφορίες και αν διαβάσεις, δεν είναι ποτέ το ίδιο να μοιραζεσε εμπειρίες, και να σε συμβουλεύουν άνθρωποι που ξέρουν και τα έχουν κάνει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Εφόσον οι γονείς ταΐζουν και δεν αμελούν, τα δικά σου ταΐσματα δεν έχουν σκοπό να χορτάσουν οι νεοσσοί. Οι γονείς ξέρουν και θα αναπληρώσουν τις ανάγκες τους.
Εσείς ταΐζετε για να δημιουργήσετε μια σχέση εμπιστοσύνης, μια στενή επαφή με τα πουλάκια στην διάρκεια της ζωής τους.
Φυσικά και καλό είναι να ταΐζετε και οι δύο.
Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι η πυκνότητα και η θερμοκρασία της κρέμας. Καλύτερα πιο αραιή, παρά πηκτή και κρύα. (φυσικά ούτε και καυτή για την αποφυγή τραυματισμών). Αν παραμένει στον πρόλοβο, μπορεί να είναι εστία δημιουργία μυκήτων.
Και βέβαια η καλή αποστείρωση των αντικειμένων που χρησιμοποιείτε.
Φωτογραφίες!
 
Εφόσον οι γονείς ταΐζουν και δεν αμελούν, τα δικά σου ταΐσματα δεν έχουν σκοπό να χορτάσουν οι νεοσσοί. Οι γονείς ξέρουν και θα αναπληρώσουν τις ανάγκες τους.
Εσείς ταΐζετε για να δημιουργήσετε μια σχέση εμπιστοσύνης, μια στενή επαφή με τα πουλάκια στην διάρκεια της ζωής τους.
Φυσικά και καλό είναι να ταΐζετε και οι δύο.
Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι η πυκνότητα και η θερμοκρασία της κρέμας. Καλύτερα πιο αραιή, παρά πηκτή και κρύα. (φυσικά ούτε και καυτή για την αποφυγή τραυματισμών). Αν παραμένει στον πρόλοβο, μπορεί να είναι εστία δημιουργία μυκήτων.
Και βέβαια η καλή αποστείρωση των αντικειμένων που χρησιμοποιείτε.
Φωτογραφίες!

Maria καλημέρα!Έτσι όπως τα λες είναι ταΐζω απλά και μόνο για να χτίσουμε μια σχέσεις εμπιστοσύνης με το πουλι. Εδώ μέσα έμαθα για την μέθοδο co parenting που μού φάνηκε πάρα πολύ. Σωστή. Ναι την κρέμα την κάνω νερουλή και πάντα πριν προσφέρω την δοκιμάζω και στον καρπό μου. Τελικά. Κάνει να δίνω και λίγο νεράκι μετά;δυο τρεις σταγονίτσες;Επίσης ένα άγχος που έχω είναι αν τα πουλιά χορτάσουν και δεν θέλουν άλλο αν μετά πάει η θυλικια και τα ταΐσει και αυτά δεν θέλουν μήπως χάσει το ενδιαφέρον της;
 
Σε ευχαριστώ πολύ maria. Δεν σου κρύβω ότι το είχα ένα άγχος.Χίλια ευχαριστώ.
Και φωτογραφίες μας θέλετε καθαρά η πασαλειμμένα; 😀!
 
Συγνωμη αλλα εγω δεν συμφωνω με ολο αυτο..
εφοσον οι γονεις ταϊζουν κανονικα και συμφωνεις με το co-parenting για πιο λογο ταϊζεις κρεμα τα μωρα;
Με αυτο που κανεις ρισκαρεις αρκετα την υγεια και στα μωρα και στο ζευγαρι σου.
Εαν κανεις ενα λαθος και γεμισουν τα μωρα μυκητες υπαρχει περιπτωση να κολλησει και το ζευγαρακι σου.
Η θα τα παρεις αποκλειστικα για ταισμα ή αφηνεις τους γονεις να κανουν τη δουλεια τους και ασχολεισαι με τα μωρα χωρις να τα ταιζεις για να σε μαθουν.

Οι ερωτήσεις είναι η εξής:Μετά. Το τάισμα να τους δίνουμε και 2-3σταγονες νεράκι; Αν ναι, νεράκι από την βρύση, η από το θερμός που κρατάω ζεστό νερό (εννοείται ότι θα το αφήνω να κρυώσει νωρίτερα.)Κατά την διάρκεια του ταΐσματος τούς δίνω όσο βλέπω και μου ζητάνε- δέχονται, δεν τα ζορίζω για παραπάνω. Όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω συγκεκριμένη δοσολογία. Κοιταω βέβαια και τον πρόλοβο,όσο γίνεται γιατί έχουνβγαλη πια πουπουλακια, αλλάκαι πάλι δεν είμαι σίγουρος..

. Ναι την κρέμα την κάνω νερουλή και πάντα πριν προσφέρω την δοκιμάζω και στον καρπό μου. Τελικά. Κάνει να δίνω και λίγο νεράκι μετά;δυο τρεις σταγονίτσες;Επίσης ένα άγχος που έχω είναι αν τα πουλιά χορτάσουν και δεν θέλουν άλλο αν μετά πάει η θυλικια και τα ταΐσει και αυτά δεν θέλουν μήπως χάσει το ενδιαφέρον της;

Η κρεμα αναλογα την εταιρια εχει συγκεκριμενες οδηγιες ως προς το το τροπο παρασκευης της και τις ιδανικες θερμοκρασιες που πρεπει να προσφερεται στο μωρο οπως και τη δοσολογια του.
Για πιο λογο να την κανεις νερουλη και απο πανω να δωσεις και επιπλεον νερο; Που ετσι και αλλιως η συσταση της κρεμας εχει οσο νερο χρειαζεται;
Η θερμοκρασια της κρεμας πρεπει να ειναι κατω απο 42 πανω απο 37 βαθμους. Για αποφυγη λαθους η μετρηση με το καρπο δεν ειναι η ιδανικη προτιμησε να παρεις ενα ψηφιακο θερμομετρο λεπτου ωστε να ξερεις ακριβως τη θερμοκρασια της κρεμας σου.
Αν παρεις απο τη φωλια εναν ταισμενο νεοσσο και τον ταισεις επιπλεον κρεμα πιο το νοημα; Μπορει να του κανεις ζημια και ο προλοβος να ξεχειλωσει στο τελος. εφοσον το μωρο ειναι και μεγαλο και δεν φαινεται απο τα πουπουλα που εχει βγαλει μην το ρισκαρεις.
ταλαιπωρηστε αδικα και ρισκαρετε την υγεια τους. Ετσι και αλλιως 2 ταισματα μεσα στη μερα αν δεν υπαρχει ασχολια με
μωρα δεν εχει νοημα. Υπαρχουν ενα σορο ατομα που πηραν αποκλειστικα για ταισμα μωρα και τα ταιζανε 3-4 φορες τη μερα αλλα δεν υπηρχε αλλη επαφη και οταν τα μωρα μαθανε να τρωνε μονα τους ηταν σε ημιαγρια φαση και οχι ηρεμα μωρα. Γιαυτο τις ωρες που αφιερωνετε στο να ταισετε τα μωρα ασχοληθείτε στο να σας μαθουν και να κοινονικοποιηθουν ωστε να μην φοβουνται.
 
εφοσον οι γονεις ταϊζουν κανονικα και συμφωνεις με το co-parenting για πιο λογο ταϊζεις κρεμα τα μωρα;
Μαριλένα το άρθρο που αναφέρει ο Μάρκος, γράφει τα εξής:
"
Η μέθοδος λοιπόν του co-parenting συμπεριλαμβάνει και τον άνθρωπο ως βοηθό/δεύτερο γονιό, με δευτερεύοντα δηλαδή ρόλο στον κύριο ρόλο των φυσικών γονιών. Στη διαδικασία αυτή ο άνθρωπος παρατηρεί κι επιβλέπει την εξέλιξη της αναπαραγωγής και παρεμβαίνει παίρνοντας καθημερινά τα μωρά για λίγη ώρα από τη φωλιά, μιλώντας τους και χαϊδεύοντας τα, ακόμη και ταΐζοντας τα συμπληρωματικά. Παράλληλα σε αυτό το διάστημα και καθώς τα μωρά μεγαλώνουν, τα φέρνουμε σε επαφή με παιχνίδια σε διάφορα μεγέθη, χρώματα και σχήματα για να μην αποκτήσουν φοβίες αργότερα που θα τα αντικρίσουν όπως και με μαλακές τροφές. Πάντα όμως επιστρέφουμε τα μωρά πίσω στη φωλιά και τους γονείς του.
"
https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/
Τώρα η προσοχή και οι πιθανοί κίνδυνοι ταΐσματος στο χέρι, λογικά επισημαίνονται αλλά και γι' αυτά έχουν ενημερωθεί τα μέλη μας, μέσω αυτού του πεδίου
https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/ .
Που διαφωνείς; Να μην τα ταΐζει καθόλου ο ίδιος ή πολύ σωστά λες να προσέχει πως τα ταΐζει;
 
Eικάζω πως η Μαριλένα διαφωνεί με το τάισμα λόγω της έλλειψης εμπειρίας απο πλευράς του Μάρκου. Με τα παρακάτω δίνει σαφέστατες οδηγίες αποφυγής λαθών που κοστίζουν πολλές φορές ακόμη και τη ζωή των μικρών πουλιών.


...



Η κρεμα αναλογα την εταιρια εχει συγκεκριμενες οδηγιες ως προς το το τροπο παρασκευης της και τις ιδανικες θερμοκρασιες που πρεπει να προσφερεται στο μωρο οπως και τη δοσολογια του.
Για πιο λογο να την κανεις νερουλη και απο πανω να δωσεις και επιπλεον νερο; Που ετσι και αλλιως η συσταση της κρεμας εχει οσο νερο χρειαζεται;
Η θερμοκρασια της κρεμας πρεπει να ειναι κατω απο 42 πανω απο 37 βαθμους. Για αποφυγη λαθους η μετρηση με το καρπο δεν ειναι η ιδανικη προτιμησε να παρεις ενα ψηφιακο θερμομετρο λεπτου ωστε να ξερεις ακριβως τη θερμοκρασια της κρεμας σου.
Αν παρεις απο τη φωλια εναν ταισμενο νεοσσο και τον ταισεις επιπλεον κρεμα πιο το νοημα; Μπορει να του κανεις ζημια και ο προλοβος να ξεχειλωσει στο τελος. εφοσον το μωρο ειναι και μεγαλο και δεν φαινεται απο τα πουπουλα που εχει βγαλει μην το ρισκαρεις.
ταλαιπωρηστε αδικα και ρισκαρετε την υγεια τους. Ετσι και αλλιως 2 ταισματα μεσα στη μερα αν δεν υπαρχει ασχολια με
μωρα δεν εχει νοημα. Υπαρχουν ενα σορο ατομα που πηραν αποκλειστικα για ταισμα μωρα και τα ταιζανε 3-4 φορες τη μερα αλλα δεν υπηρχε αλλη επαφη και οταν τα μωρα μαθανε να τρωνε μονα τους ηταν σε ημιαγρια φαση και οχι ηρεμα μωρα. Γιαυτο τις ωρες που αφιερωνετε στο να ταισετε τα μωρα ασχοληθείτε στο να σας μαθουν και να κοινονικοποιηθουν ωστε να μην φοβουνται.
 
Διαφωνω στο οτι το ταϊσμα δεν γινεται με το σωστο τροπο (νερουλη, επιπλεον νερο μετα εστω και σταγονες και χωρις ακριβη μετρηση θερμοκρασιας). Επισης επειδη τα μωρα ειναι μεγαλα πια και δεν μπορει να δει τον προλοβο γραφει οτι δεν μπορει να καταλαβει ποσο να δωσει και ποσο ειναι ταισμενο. Πιστευω και χωρις τάισμα θα καταφερει τις ωρες που τα βγαζει εξω να τα ημερεψει χωρις να κινδυνευσει κανεις.
 
Διαφωνω στο οτι το ταϊσμα δεν γινεται με το σωστο τροπο (νερουλη, επιπλεον νερο μετα εστω και σταγονες και χωρις ακριβη μετρηση θερμοκρασιας). Επισης επειδη τα μωρα ειναι μεγαλα πια και δεν μπορει να δει τον προλοβο γραφει οτι δεν μπορει να καταλαβει ποσο να δωσει και ποσο ειναι ταισμενο. Πιστευω και χωρις τάισμα θα καταφερει τις ωρες που τα βγαζει εξω να τα ημερεψει χωρις να κινδυνευσει κανεις.
Εντάξει Μαριλένα, δεν προκύπτει βέβαια από πουθενά πως δεν ακολουθεί σχολαστικά τις οδηγίες της κρέμας, εκτός από το "νερουλή" αλλά όπως λες τα μωρά είναι ήδη αρκετά μεγάλα και τα ταΐζει όλως επικουρικά και όχι για να χορτάσουν.
Να υπενθυμίσουμε ότι άλλοι τα πουλάνε σ' αυτήν την ηλικία.
Νερό γιατί δεν κάνει να δώσει; Αποστειρωμένο εννοείται;
Αν όμως διαφωνείς γενικά με το τάϊσμα στο coparenting θα είναι πολύ χρήσιμο να συζητηθεί στα σχόλια του άρθρου για να μείνει και τεκμηριωμένη η άποψή σου.
 
Καλησπέρα, βλέπω τελικά με χαρά ότι υπάρχει συνέχεια απαντήσεων-διευκρινίσεων και κάπου και αντιρρήσεων πάνω στα ερωτήματα του αρχικού μου ποστ. Καταρχήν επειδή έχουμε να κάνουμε με ζωούλες και επειδή όπως γνωρίζουν τα άτομα που συμβουλεύομαι εδώ, δεν κάνω κάτι με ελαφρά την καρδίακαι εξηγούμε. Η μέθοδος co parenting(εδώ την έμαθα και διάβασα για πρώτη φορά)δεν απαγορεύει το ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ-ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ τάισμα, από τους ανθρώπους που έχουν τα παπαγαλάκια αντίθετος μάλιστα το υποστηρίζει. Δεν λέει πουθε να ότι ταΐζοντας τα παπαγαλάκια αυτές της λίγες τέλος πάντων φορές δεν θα αποχτησουν αντισώματα και τα σχετικα(το πρώτο τάισμα εγώ το έκανα όταν τα πουλιά ήταν 20 ημερών. Ο γραπτός λόγος έχω ξαναπεί μειώνει αρκετά κάποιες φόρες αυτό που κάποιος προσπαθεί να πει σε κάποιον, με αποτέλεσμα να παρερμηνεύεται, πχ κρέμα νερουλί δέχομαι ότι διατυπώθηκε λάθος. Από μένα ήθελα να πω όχι σφιχτή με τα γνωστά κακα αποτελέσματα που έχει κάτι τέτοιο. Όσο αφορά τους μυκιτες και τα διάφορα περί. Αρρώστιας που αναφέρθηκε διευκρινίζω, ο κάθε νεοσσός τρώει από δικιά του σύριγγακαι δικό του ποτηράκι που υπάρχει η κρέμα. Ομολογώ ότι. Στο πρώτο τάισμα αυτό δεν έγινε γιατι απλά δεν το θυμήθηκα. (επανάληψη μητέρα της μαθήσεως)Όλα τα σχετικά περί σωστόν θερμοκρασιών στην κρέμα, για χρήση αποκληστικα γυάλινων σκευών, για απολύμανσηκαι φύλαξη αυτόν, επιτρέψτε μου να πιστευο ότι το κανωσωστα με δεδομένη υπευθυνότητα που πιστεύω ότι με διακατέχει. Ο ελεχγος θερμοκρασίας στον καρπό είναι ένας. συμπληρωματικός έλεγχος που καλός. Η κακός μού έχει μείνει από το μεγάλωμα της κόρης μου 😀 που πάντα όταν ήταν βρέφος, καμια σχέση με το πουλί βέβαια, αλλά μου ξύπνησε. Τέτοια ένστικτα πάλι 😀. Περα της πλάκας η θερμοκρασία περνεται συνέχεια καθ όλητην διάρκεια χορήγησης. Όσο αφορά την ερώτηση μου για το αν κάνει μετά να τους δίνω δυο τρείς σταγόνες νεράκι,ήταν κάτι που δεν ήξερα και ρώτησα για να το μάθω. Δεν αισθάνομαι ότι γνωρίζω τα πάντα, δεν φοβάμαι να εκθέσω της απορίες μου για κάτι που δεν γνωρίζω, δεν φοβάμαι να παραδεχτο τα λάθη μου, δέχομαι και την καλή αλλά και την κακή κριτική, γιατι μέσα από αυτές γίνομαι καλύτερος. Και σε καμία περίπτωση δεν θα ρίσκαρα της ζωούλες στης μικρές μου αγάπες.
Σας ευχαριστώ και συγνώμη ξανά για το σεντόνι.
 
Καλησπέρα Μαρία έχεις απόλυτο δίκιο, σε αυτό μπορείτε να με χρεώσετε...😀με την πρώτη ευκαιρία. Θέλουν πάλι επεξεργασία για να χωρέσουν τώρα είμαι εκτός σπιτιού και γράφω από το τηλ
 
Back
Top