Αναπαραγωγή Ερωτήσεις για την αναπαραγωγή των Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης THEMOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

THEMOS

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2009
Μηνύματα
25
Πόλη
Αχινός
καλησπερα οταν πηρα το δευτερο Budgie μου (το αρσενικο) την 3η ημερα εβαλα την φωλια (η φωλια δεν ειναι σε στιλ κουτιου ειναι καπως σαν των χελιδονιων) μεσα στην φωλια εβαλα και ενα πραγμα σαν συμπιεσμενες κλωστες και εβαλα και ενα κουτι με νηματα (την θυληκια την ειχα πολυ καιρο πριν) ειδα χτες 12-5 οτι ειχαν χωρισει την συμπιεσμενη κλωστη σε μικροτερες μεσα στην φωλια και ολη την ωρα το αρσενικο και το θυληκο ειναι πανω απο την φωλια και βγαζουν κι αλλα κομματακια απο την συμπιεσμενη κλωστη. Επειδη ειναι η πρωτη μου φορα που εχω ζευγαρι απο Budgie θα γεννησουν αυγα ή ειναι απλως ενα παιχνιδι. Αν ειναι ετιμα να γεννησουν θελω να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω.

ευχαριστω!
 
Τα μικρα παπαγαλακια χρησιμοποιουν την ξυλινη φωλια και δεν βαζουν καθόλου υλικο. Τα υλικα που τους εβαλες ειναι για αυτους παιχνιδι και θα ασχολουντε αρκετα κατα την διαρκρια της ημερας.Αλλα για να την χρησιμοποιησουν σαν υλικο φωλιας δεν υπαρχει περιπτωση. Αν θελεις να δεις μικρα, άλλαξε φωλια. Δινε τους συχνα φρουτα και αυγοτροφη. Καθαριοτητα στο κλουβι και ασε την φυση να κανει τα υπόλοιπα.:)
 
πρεπει δηλαδη να βαλω ξυλινη φωλια; Γιατι στο πετ σοπ αυτη μου εδωσαν.
 
Καλημέρα,
προσέχουμε για να έχουμε... Δηλαδή η διαδικασία της καραντίνας είναι υποχρεωτική και το μόνο που κοστίζει είναι σε χρόνο. Ο Γιώργος πολύ σωστά σου έδωσε τις πληροφορίες που χρειάζεσαι επιγραμματικά, και στα αντίστοιχα άρθρα θα βρείς όλες τις λεπτομέριες που χρειάζεται όχι μονό για την διαδικασία αναπαραγωγής αλλά και την καθημερινότητα τους.
Και πάντα να υπολογίζεις ότι σε θέματα αναπαραγωγής πέρνουν μέρος... και τα πουλιά που σημαίνει ότι αυτά θα κρίνουν πότε θα γίνει εσύ απλώς τους προσφέρεις ότι χρειάζονται για να τα καταφέρουν καλύτερα...

Φιλικά, Γιάννης
 
Aν διαβασες για την καραντινα ειναι υποχρεωτικη διοτι αν το νεο παπαγαλακι που αγορασες κουβαλαει μαζι του καποια αρρωστια και κολλησει το ηδη υπαρχον παπαγαλακι τοτε τι θα κανεις;Και φυσικα το ζευγαρι θα πρεπει να γνωριστει σιγα σιγα!
 
Γιατι στο πετ σοπ αυτη μου εδωσαν


Εισαι μελος στο φορουμ απο τον Απριλιο κι αφου ειχες σκοπο να ζευγαρωσεις Budgies γιατι δεν ρωταγες πρωτα και μετα να προβεις σε αγορες; 😕
Αν απο το πετ σοπ σου εδωσαν και τις κλωστες που ειναι για καναρινια τοτε κατα την γνωμη μου να μην ξαναπας σε αυτο το μαγαζι, γιατι μου "βρωμαει" απιστευτη ασχετοσυνη...
 
Back
Top