Γενικά Ερωτήσεις για τη διατροφή των καναρινιών και των lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aggel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aggel

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
843
Πόλη
Ρόδος
παιδια με απασχολουν δυο θεματα:

1) ενας γνωστος ενος φιλου μου που ασχολειτε με τα καναρινια του ειπε οτι στα καναρινια του δινει ψωμι βρεγμενο με γαλα και βαζει λιγο μελι που κανει καλο στο κελαϊδημα.
εσεις εχετε ακουσει τιποτα τετοιο;
να το δωκοιμασω ή θα προκαλεσει κανενα προβλημα στον οργανισμο τους;

2)μπορω να φυτεφω 1-2 σπορους απο την τροφη του Lovebird στο μπαλκονι μου και να του δινω ειναι ειναι κακη ιδεα😕

ευχαριστω!
 
Αγγελε θα σου συνιστούσα να μην δίνεις στα πουλιά σου τέτοια πράγματα! Μην πιστεύεις οτι λένε. Δηλαδή αν ακούσεις οτι κάποιος δίνει σάμαλι στα πουλιά του, θα το δοκιμάσεις;

Αν σε ενδιαφέρει η υγιεινή διατροφή των πουλιών σου ( παπαγάλων και καναρινιών) βαλε στην αναζήτηση τα θέματα που σε ενδιαφερουν και θα εκπλαγείς από την ποικιλία των θεμάτων που υπάρχουν. Συσκευασμένοι σπόροι, γκρίτ, σουπιοκόκαλο, φρέσκα φρούτα και λαχανικά και αυγοτροφή όταν χρειάζεται έιναι υπερ πλήρης τροφή για κάθε πουλί. Ολα τα αλλα, λιχουδιές και στικ με μέλι μόνο πάχος προσφέρουν!

Διάβασε και ενημερώσου! Αυτή ειναι η δύναμή σου!
 
οκ Τζωρτζινα τοτε αφου ειναι ακκαταλληλα αυτα δεν θα τα δωκοιμασω οσο για το δευτερο θεμα μπορω να δινω στο Lovebird φυτρωμενους σπορους ή δεν δινουμε στα παπαγαλακια φυτρα; Και αν κανι ειναι παχυντικα για τα πτηνα μας;
 
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω στο θεμα που με ρωτάς. Δεν θυμαμαι να έχω διαβασει παντως κατι σχετικό. Παχυντικά δεν πρέπει να ειναι, μαλλον θρεπτικά ειναι, αλλα θελει λιγο προσοχή για την παρασκευη τους. 🙂 ( σε ότι αφορα τα καναρίνια)
 
μπορω να φυτεφω 1-2 σπορους απο την τροφη του Lovebird στο μπαλκονι μου και να του δινω ειναι ειναι κακη ιδεα😕

ευχαριστω!

-Να το θέσεις στο μέρος του φόρουμ που αφορά τους παπαγάλους.
Οι απαντήσεις που υπάρχουν εδώ, και αφορούν καναρίνια, ίσως να
μην συμπίπτουν με αυτές που θα πάρεις εκεί.
 
ενας γνωστος ενος φιλου μου που ασχολειτε με τα καναρινια του ειπε οτι στα καναρινια του δινει ψωμι βρεγμενο με γαλα και βαζει λιγο μελι που κανει καλο στο κελαϊδημα.
εσεις εχετε ακουσει τιποτα τετοιο;
να το δωκοιμασω ή θα προκαλεσει κανενα προβλημα στον οργανισμο τους;

-Κάποιος απ'όλους δεν πρόσεξε την συζήτηση και έφτασε σ' εσένα
σαν το παλαιό παιχνίδι που λέγαμε "σπασμένο τηλέφωνο".
Οι παλαιότεροι χρησιμοποιούσαμε το ψωμί ποτισμένο στο γάλα για να
σταματάει η διάρροια στα πουλιά. Οταν τα φάρμακα ήσαν... Ανέκδοτα.
Το μέλι το χρησιμοποιώ κι' εγώ στην παρασκευή της αυγοτροφής μου.
Δίνει μεγαλύτερη θρεπτική αξία στο μείγμα, το διατηρεί μαλακό, αλλά
του παρέχει και την δυνατότητα να αντέχει αρκετά περισσότερο στο χρόνο,
σαν συντηριτικό.
 
2)μπορω να φυτεφω 1-2 σπορους απο την τροφη του Lovebird στο μπαλκονι μου και να του δινω ειναι ειναι κακη ιδεα😕

Άλλο πράγμα οι φυτρωμένοι σπόροι και άλλο αυτό που περιγράφεις.
Σπόροι φυτρώματος
Δες το άρθρο αναλύει πολύ καλά τη διαδικασία. Στα δικά μου δίνω αρκετό καιρό φυτρωμένους σπόρους και τους κατασπαράζουν.
 
Back
Top