Φροντίδα Ερωτήσεις για τη φροντίδα μικρού κοτσυφιού

karramitros

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2006
Μηνύματα
4
Πόλη
Γέρακας
Την πρωτομαγιά ένα φίλος μου έφερε ένα μικρό κοτσύφι που βρήκε στο δρόμο στον Αγιο Δημήτριο. Το έφερε σε μένα πιστεύοντας ότι θα κατάφερνα να το ζήσω. Προσωπικά μέχρι σήμερα καμμιά επαφή δεν έιχα με κοτσύφια. Εζω μαλινουά και παλιότερα αγριοπούλια άλλα ποτέ κοτσύφια.

Τι τρώει λοιπόν ένα μικρό κοτσύφι; Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν τα σκουλήκια. Ξεκινήσαμε μια ολόκληρη γειτονιά (ευτυχώς έχουμε κήπους) να ψάχνουμε για σκουλήκια σε γλάστρες και χώμα. Και πράγματι τα έτρωγε. Του πήρα και μια τροφή της cede που μόλις σήμερα διαπίστωσα ότι και αυτή την τρώει, ενώ δεν τρώει καθόλου από μια κοινή μαϊνοτροφή που μου έδωσαν.

Είναι τώρα 7 ημέρες που το κοτσύφι είναι μια χαρά, συνεχίζει να τρώει σκουλήκια καθημερινά (όσα μπορώ να βρώ) και πρόσεξα ότι όσο παιρνούν οι μέρες το κοτσύφι αγριεύει. Ενώ δηλαδή ήταν ήμερο αρχικά και έτρωγε σκουλήκια σχεδόν από το χέρι μου τώρα εάν δεν απομακρυνθώ δεν τρώει. Επίσης διαπίστωσα ότι τρώει και αυγό. Από αφηγήσεις είχα ακούσει ότι τρώσει και κυμά. Το δοκίμασα, έφαγε, αλλά δεν θα έλεγα ότι τρελάθηκε κιόλας.

Ερωτήσεις και κάθε βοήθεια δεκτή.
  1. Ως πότε θα του μαζεύω σκουλήκια;
  2. Ποτε θα μπορεί να τραφεί μόνο του ελεύθερο;
  3. Θα μπορεί ποτέ, η μαθημένο στα έτοιμα θα το φάνε οι γάτες;
  4. Πως διακρίνουμε το φύλλο;
 
Απο την στιγμη που τρωει μεσα στο κλουβι καλο θα ειναι να το ελευθερωσεις το συντομοτερο... Οσο για το φιλο τι να το κανεις..σκευτεσαι να το κρατησεις μηπως;
 
Παιδια, νομιζω οτι ο φιλος ρωταει ποτε μπορει ν αμαθει να τρωει μονο του για να το αφησει... Εγω θα ελεγα να το αφησεις στο μπαλκονι με ανοιχτη πορτα, οταν ολοκληρωθει το φτερωμα του θα εινια ετοιμος...🙄
 
Οσο για το φιλο τι να το κανεις..σκευτεσαι να το κρατησεις μηπως;
Αναρωτιέμαι πως κάποιος που έχει καρδερίνες και φλώρους με ρωτράει και μάλιστα με υφάκι κάτι τέτοιο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν και δεν βοηθήσατε σχετικά με τις ερωτήσεις μου, ευχαριστώ που ασχοληθήκατε.
 
υπαρχουν αναλογα ποστ για κοτσυφια, που βρεθηκαν οπως το δικο σου και προσπαθησαν καποια παιδια να τα βοηθησουν ταιζοντας στο χερι, στην αναζητηση αν γραψεις κοτσυφας θα στο βγαλει, ενηημερωσε μας αν δε σου κανει κοπο...
 
Back
Top