Γενικά Ερωτήσεις για budgerigas

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pean
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pean

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2009
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σας και καλη χρονια,

παρακολουθω με ενδιαφερον τα οσα γραφονται σε αυτο το forum καθως με εχει εντυπωσιαζει το ποσο αγνωστος ηταν για μενα ο κοσμος των παπαγαλων

απο το καλοκαιρι ειμαι ιδιοκτητης 2 παπαγαλων αλλα μιας και οι γνωσεις μου ειναι εντελως ανεπαρκεις θα ηθελα μερικες πληροφοριες

επισυναπτω στις 2 φωτο τα παπαγαλακια (μπλε θυληκο, κιτρινο αρσενικο) τα οποια φροντιζω και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

- τι ειδος ειναι τα παπαγαλακια μου;
- υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στο συγκεκριμενο ειδος;
- ποια ειναι η διατροφη τους (π.χ φρουτα, λαχανικα, κλπ);
- τι πρεπει να κανω για να ζευγαρωσουν;
- τους κανει καλο που τον τελευταιο καιρο τα βγαζω εξω για να πεταξουν και να ξεμουδιασουν;


Ευχαριστω :)
 

Συνημμένα

  • bird1.webp
    bird1.webp
    7,7 KB · Προβολές: 68
  • bird2.webp
    bird2.webp
    6,8 KB · Προβολές: 64
καλησπέρα σας και καλη χρονια,

παρακολουθω με ενδιαφερον τα οσα γραφονται σε αυτο το forum καθως με εχει εντυπωσιαζει το ποσο αγνωστος ηταν για μενα ο κοσμος των παπαγαλων

απο το καλοκαιρι ειμαι ιδιοκτητης 2 παπαγαλων αλλα μιας και οι γνωσεις μου ειναι εντελως ανεπαρκεις θα ηθελα μερικες πληροφοριες

επισυναπτω στις 2 φωτο τα παπαγαλακια (μπλε θυληκο, κιτρινο αρσενικο) τα οποια φροντιζω και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

- τι ειδος ειναι τα παπαγαλακια μου;
- υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στο συγκεκριμενο ειδος;
- ποια ειναι η διατροφη τους (π.χ φρουτα, λαχανικα, κλπ);
- τι πρεπει να κανω για να ζευγαρωσουν;
- τους κανει καλο που τον τελευταιο καιρο τα βγαζω εξω για να πεταξουν και να ξεμουδιασουν;


Ευχαριστω :)

Υπάρχουν πολλά που μπορείς να διαβάσεις για τα Budgerigars/ κοινά παπαγαλάκια Αυστραλίας όπως πολύ σωστα επισήμανε ο Γρηγόρης.
Από διατροφή μπορείς ν ατους δωσεις σχεδόν τα πάντα, εκτός απο αβοκάντο, καφε, ζάχαρη κ. Α (ρίξε μια ματιά κι εδώ: Cockatiels, Foods for Cockatiels that are Healthy and Nutritious, List of Foods for CockatielsWhat foods to feed cockatiels, Recommended Nutritional Foods,Avian Nutrition and Nutritional Needs of a Cockatiel,What do cockatiels eat.>)
Τα δικα μου τρελλαίνονται για μήλο, αχλάδι, μαρούλι.
Για να ζευγαρώσουν δεν χρειάζονται την βοήθεια σου :D, παρά μόνο μια φωλιά για κίνητρο, αν σιγουρευτείς οτι ειναι αρσενικό-θηλυκό..
Τους κάνει πολύ καλό να πετούν ελεύθερα μεσα στο σπίτι, με προσοχή όμως να μην έχουν συναντησεις με αιχμηρα αντικείμενα, ποτήρια και πολλά τζάμια.
Να σου ζήσουν!
 
Καλωσόρισες, σου εύχομαι να έχεις μια ευχάριστη διαμονή!

τι ειδος ειναι τα παπαγαλακια μου;

Budgerigars, όπως σου είπε κι ο Γρηγόρης!

υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στο συγκεκριμενο ειδος;

όχι τίποτα ιδιαίτερο που να καθιστά την φροντίδα του τόσο δύσκολη. Απλά πρέπει να δίνεις βαρύτητα στην διατροφή του και στην καθαριότητά του, όπως και στις ώρες ύπνου (το ιδανικό είναι να κοιμούνται για κανένα 10ωρο περίπου).

ποια ειναι η διατροφη τους (π.χ φρουτα, λαχανικα, κλπ);

Κοίτα το link που σου παράθεσε ο Γρηγόρης συν τα παρακάτω:
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
Σουπιοκόκαλο

Επίσης να αποφεύγεις τροφές οι οποίες περιέχουν αλάτι ή ζάχαρη, σοκολάτες, κρεμμύδια, αβοκάντο, καφές, οινοπνευματώδη, μαϊντανός απαγορεύονται!

τι πρεπει να κανω για να ζευγαρωσουν;

Εσύ τίποτα παρά μόνο να τους παρέχεις μια πλούσια διατροφή. Δηλαδή φρούτα, λαχανικά, αυγό όπως και να τους παρέχεις κάποια πηγή ασβεστίου σαν το σουπιοκόκαλο, mineral blocks, calci-lux ή grit.
Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα σου ζευγαρώσουν...όταν θα είναι έτοιμα και ταιριάξουν σεξουαλικά θα προχωρήσουν από μόνα τους.
Επίσης αν είναι μικρά σε ηλικία δεν ενδείκνυται να μπουν σε φάση αναπαραγωγής. :)

τους κανει καλο που τον τελευταιο καιρο τα βγαζω εξω για να πεταξουν και να ξεμουδιασουν;

Ναι, τους κάνει πολύ καλό αλλά πριν τα βγάλεις θα πρέπει να κάνεις ασφαλή τον χώρο. Να κλείσεις πόρτς και παράθυρα, να τραβήξεις τις κουρτίνες, να απομακρύνεις αιχμηρά αντικείμενα και ροφήματα...

Περισσότερα εδώ: <Link Removed>
 
παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

οι μεχρι τωρα παρατηρησεις μου παντως ειναι οι εξης:
ο αρσενικος ειναι ζωηρος, παιχνδιαρης, φλυαρος και κοινωνικος
η θυληκια ειναι καπως πιο αποκρυμνη πιο σοβαρη και μαζεμενη

ο αρσενικος ειναι πιο ανοιχτος, θα απλωσει το ραμφος για να σε τσιμπησει φιλικα και θα παει πρωτος να ανακαλυψει την καινουργια τροφη που εχει εμφανιστει στο κλουβι

η θυληκια δεν σηκωνει πολλα πολλα και τσιμπαει περισσοτερο...

ο αρσενικος εχει χασει μερικα πουπουλα απο το καλοκαιρι που τον εχω με αποτελεσμα να φαινεται το δερμα του κατω απο την κοιλια του ☹ μηπως εχει παθει κατι 😕

σε οτι αφορα τις πτησεις ο αρσενικος εχει τρακαρει μερικες φορες στον τοιχο και δεν φαινεται να εχει συνειδητοποιησει ακομα την ικανοτητα του να πεταει.. απεναντιας η θυληκια εκτελει πτησεις εντυπωσιακες και προσγειωσεις ακριβειας
 
Back
Top