Φροντίδα Ερωτήσεις για Gouldians

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
1.Τα Gouldians ζουν μόνο μέσα σε εσωτερικό χώρο;
2.Το βράδυ πρέπει να τα σκεπάζουμε όπως τους παπαγάλους η δεν ενοχλούνται να βρίσκονται στο δωμάτιο με όλη την οικογένεια και όταν αυτά θέλουν να κοιμηθούν, κοιμούνται αγνοώντας θόρυβο η φως.
3.Υπάρχει κάποιο προτεινόμενο μέρος στο δωμάτιο να τοποθετηθεί το κλουβί τους. Δηλαδή στη μέση, να έχουν πλάτη ένα τοίχο, κοντά σε παράθυρο μπαλκονόπορτα για να έχουν φως;
😕
 
Τα Gouldians ζουν μόνο μέσα σε εσωτερικό χώρο;

😕

Επειδή αυτού του είδους τα πουλιά είναι ευαίσθητα στις κλιματολογικές αλλαγές, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να τα έχω σε εσωτερικό χώρο.:)

Το βράδυ πρέπει να τα σκεπάζουμε όπως τους παπαγάλους η δεν ενοχλούνται να βρίσκονται στο δωμάτιο με όλη την οικογένεια και όταν αυτά θέλουν να κοιμηθούν, κοιμούνται αγνοώντας θόρυβο η φως.

Πιστεύω πως κανένα πουλί δεν μπορεί να κοιμηθεί σε ένα χώρο όπου επικρατεί ''φασαρία'', με ομιλίες μεταξύ των μελών της οικογένειας, φως κτλ. Καλύτερα να έχουμε τα πουλιά μας (ανεξαρτήτως ράτσας) σε ένα ήσυχο χώρο για να μπορέσουν να κοιμηθούν.

Υπάρχει κάποιο προτεινόμενο μέρος στο δωμάτιο να τοποθετηθεί το κλουβί τους.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα η πίσω πλευρά του κλουβιού να ακουμπάει στον τοίχο. Όλα τα πουλιά θα πρέπει να είναι σε έναν ευήλιο χώρο κι όχι σκοτεινό.:)

Ρίξε μια ματιά κι εδώ για ενημέρωση: https://community.petbirds.gr/threads/Γκούλντιαν-gouldian-erythrura-gouldiae.1927/
 
Επίσης τα Gouldians αγαπάνε τον ήλιο πιο πολύ από όλα τα πουλιά. Ηλιόλουστο μέρος οπωσδήποτε. Ένα καναρίνι μπορεί να ζήσει και χωρίς να είναι σε τόσο φωτεινό μέρος, τα gouldians θα μαραζώσουν.
 
Επίσης τα Gouldians αγαπάνε τον ήλιο πιο πολύ από όλα τα πουλιά. Ηλιόλουστο μέρος οπωσδήποτε. Ένα καναρίνι μπορεί να ζήσει και χωρίς να είναι σε τόσο φωτεινό μέρος, τα gouldians θα μαραζώσουν.

Ένα πολύ φωτεινό δωμάτιο θα δημιουργούσε μαρασμό επίσης, αφού δεν θα πέφτουν οι ακτίνες του ηλίου κατευθείαν επάνω τους; 😕
 
Δεν νομίζω Κωνσταντίνε, αρκεί να είναι σε ένα φωτεινό χώρο.:)
 
Τους έβαλα μπανάκι αλλά δεν έκαναν το αγνοούν. Όμως κάθε μεσημέρι που γυρίζω από τη δουλειά η μία ποτίστρα είναι άδεια. Είναι δυνατόν να βρέχονται σε αυτή και έτσι να κάνουν το μπανάκι τους; Αυτό το κάνουν τα καναρίνια των γονιών μου γι αυτό σκέφτηκα ότι μπορεί να συμβαίνει αυτό.😕
 
Μπορεί να μην έχουν μάθει να κάνουν μπάνιο στην μπανιέρα που τους βάζεις και να βρίσκουν σαν λύση την ποτίστρα.
Αυτό όμως έχει σαν επακόλουθο κα βρομίζει το νερό και να είναι ακατάλληλο στο να το πιουν.
 
Μπορεί να μην έχουν μάθει να κάνουν μπάνιο στην μπανιέρα που τους βάζεις και να βρίσκουν σαν λύση την ποτίστρα.
Αυτό όμως έχει σαν επακόλουθο κα βρομίζει το νερό και να είναι ακατάλληλο στο να το πιουν.

Ναι Δημήτρη έχεις δίκιο για το λόγο αυτό τους έβαλα και δεύτερη ποτίστρα. Τι να κάνω καμιά πρόταση;Δεν χωράει και από τη πόρτα του κλουβιού, να βάλω ένα μικρό πιατάκι να το ευχαριστηθούν.
 
Τους βαζεις εξωτερικο μπανακι; Μηπως αν τους εβαζες εσωτερικο. Ακομα και στα σουπερμαρκετ θα βρεις.. Εχουν καποια που σιγουρα χωρανε να περασουν... Η μετα με κανενα ψεκαστηρι να πεφτει σαν νεφος...
 
Τους βαζεις εξωτερικο μπανακι; Μηπως αν τους εβαζες εσωτερικο. Ακομα και στα σουπερμαρκετ θα βρεις.. Εχουν καποια που σιγουρα χωρανε να περασουν... Η μετα με κανενα ψεκαστηρι να πεφτει σαν νεφος...

Εσωτερικό βάζω Φώτη αυτό που πουλάνε παντού σαν μπανιέρα για πουλιά https://www.ktiniatrikos.gr/productDetails.aspx?catID=132&pid=5588
 
Ε τοτε μηπως να προσπαθουσες με εξωτερικο; Μετα δεν μου ρχεται κατι αλλο... Και δεν νομιζω να υπαρχει...
 
υπαρχει και με πλαστικο αντι για καγκελο, δεν γεμιζει και το σπιτι τοσο νερο...
 
Ναι... Εγω εχω αυτο που λεει ο Αγγελος... Εχει πλαστικο γυρω γυρω και δεν πεταγονται και τα νερα..
 
Εάν και δεν ξέρω από τέτοια πουλιά, θα μιλήσω με αυτά που ξέρω από τα καναρίνια

Δεν μπορείς να τους επιβάλεις να κάνουν μπάνιο γιατί εσύ το θες.
Βαλε μια μπανιέρα, οποία εσένα σου αρέσει, βγάλε της ποτίστρες, μόνο από περιέργεια θα πάνε να δουν τι είναι και σιγά σιγά θα συνηθίσουν στην καινούρια για αυτά ξένη παρουσία, και θα δεις αντίδρασης.
Μπορεί να μην θέλουν να κάνουν μπάνιο τώρα που θες εσύ.
Ποτέ δεν αφήνουμε την μπανιέρα πολλή ώρα μέσα στο κλουβί



Να κάνω και λίγο πλάκα, εάν δεις τα σκούρα και δεν κάνουν με τίποτα, πιαστα με το χέρι και βαλτα κάτω από την βρύση με χλιαρό νερό όμως, έτσι θα κάνουν σίγουρα. Πλάκα κάνω έτσι.
 
Από τα λίγα που ξέρω από gouldians μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι είναι επιφυλακτικά πουλιά. Βάζε την μπανιέρα και απλά περίμενε να την συνηθίσουν. Κάποια στιγμή πιστεύω θα ξεπεράσουν την επιφυλακτικότητά τους.
 
Λόγω του ότι τα έχω στο καθιστικό,όταν νυχτώνει σκεπάζω το κλουβί για να κοιμηθούν μιας και παρατήρησα ότι κοιμούνται και με φασαρία αλλά όχι και με τα φώτα ανοιχτά. Υπάρχει πρόβλημα που τα σκεπάζω; 😕
 
παρατήρησα ότι κοιμούνται και με φασαρία αλλά όχι και με τα φώτα ανοιχτά.

Είστε κι εσείς στον ίδιο χώρο που είναι τα πουλιά και μιλάτε μεταξύ σας; 🙄 Αν ναι, εγώ δεν νομίζω ότι κοιμούνται... φαίνεται ότι κοιμούνται, απλά χουζουρεύουν, δεν κοιμούνται! 😉

Θα σου πρότεινα να υπάρχει ησυχία (όχι συζητήσεις μεταξύ σας ή αναμμένη τηλεόραση ή ραδιόφωνο κτλ) και να είναι σκοτεινός ο χώρος (να μην υπάρχουν φώτα αναμμένα) που τα βάζεις για ύπνο, ώστε να μπορέσουν να κοιμηθούν! 🙂

Υπάρχει πρόβλημα που τα σκεπάζω;

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αν βλέπεις ότι δεν τα πειράζει, είναι οκ! Απλά μην σκεπάζεις ολόκληρο το κλουβί για να παίρνουν αέρα.
 
Τις τελευταίες ημέρες όταν νυχτώσει και πριν πάρουν τη θέση τους για ύπνο πετούν σαν τρομαγμένα στο κλουβί χωρίς λόγο. Σημαίνει κάτι αυτό; 😕
 
Back
Top