Αναπαραγωγή Ερωτήσεις περί ταΐσματος στο χέρι

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Πριν τον ερχομό των γυμνών γλυκών νεοσσών θα ήθελα να είμαι έτοιμη για παν ενδεχόμενο, είτε αν τα παρατήσει η κανάρα είτε αν εγώ προσωπικά θέλω να βοηθάω στο τάισμα των μικρών ώστε να με συνηθίσουν!
  1. Μέχρι πέρσι έβραζα αυγό και μαζί με ζεστό νερό το έκανα κρέμα και το έδινα στα μικρά. Καλύτερο για τα μικρά είναι να δίνουμε αυγό ή τις ειδικές κρέμες που υπάρχουν στο εμπόριο;
  2. Να χρησιμοποιήσω σύριγγα ή βελόνα; Πόσα mm πρέπει να είναι;
    Οι επιλογές είναι αυτές: - http://www.ornitalia.gr/specialaxejuars/410-.html
    - toulias-eshop.gr/product.asp?catid=1934
    - kiklos.info/Shop/Vogel/product_info.php/cPath/72_98/products_id/565
    - kiklos.info/Shop/Vogel/product_info.php/cPath/72_98/products_id/558
  3. Τι θερμοκρασία πρέπει να έχει η κρέμα;
  4. Και σε περίπτωση που τα παρατήσει η μαμά τους αν μπορούσατε να μου πείτε τη συχνότητα ταΐσματος ανά ημέρα.
 
Αλικη μου δεν χρειάζεται να τα ταιζεις κρεμμες για να σε συνηθίσουν ! Ταιζε τα αγαπη και φροντιδα κανει το ιδιο! Αν θες να σε συνηθίσουν περνε τα καθε μερα απο λιγο στα χερια σου και χαιδευε τα οπως η μεθοδος co-parenting, ετσι τα πουλακια θα κανουν και εκεινα το ιδιο στα δικα τους... Προσωπικα ειμαι καθετος στο ταισμα στο χερι αν δεν υπαρχει λογος... Οι καναρες δυσκολα παρατανε μικρα για αυτο ειναι και απο τις καλυτερες μανες και τους βαζουμε οποιδηποτε μικρο να μεγαλωσουν...
Κρεμμα για ταισμα ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις παρα αυγο, η θερμοκρασια δεν πρεπει να ειναι χαμηλη διοτι θα πιασει μυκητες ο προβολος αλλα ουτε και καυτη για να τον καψει περιπου να ειναι 38-39 βαθμους...
Τις πρωτες μερες τα ταιζουμε πολυ συχνα ανα 3 ωρες και με σχετικα νερουλή κρεμμα αφήνοντας το βραδυ ολο να αδειασει ο προβολος τους... Οσο μεγαλωνουν η κρεμμα γινεται και πιο πιχτη...
Για να χρησιμοποιεις βελόνα πρεπει να εχεις εμειρια να το κανεις αλλιως με σύριγγα του 1μλ οσο ειναι μικρα και μεγαλώνοντας των 5... Θα τους δινεις μεχρι να σταματησουν να ζητανε...
Εγω λεω να αφησεις τις καναρουλες σου να κανουν αυτο ξερουν και αν τυχον δεις οτι υπαρχει θεμα εδω ειμαστε να το συζητησουμε!
 
Back
Top