Αναπαραγωγή Ερωτήσεις σχετικά με την αναπαραγωγή των κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα! Πάλι θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας. 2 βδομάδες πριν περίπου έβαλα φωλιά στα κοκατίλ μας, καθώς είδα να κάνουν "κοκό" συνέχεια. Ενώ αδιαφορούσαν, τελευταία ζευγαρώνουν πιό εντατικά και σήμερα η Κούκι μπήκε στη φωλιά για λίγο. Ο Φίγκο έξυνε όλη έρα γύρω-γύρω και πέταξε έξω τα ξερά χορταράκια που τους είχα βάλει. Ολα δείχνουν ότι είναι έτοιμα να κάνουν αυγά.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι: 1) να τα βγάζω να πετάνε ελεύθερα, όπως συνήθως μαζί με τα άλλα πουλιά μας ή να τα αφήνω μέσα στο κλουβί προς ώρας; και 2) πότε να αρχίσω να δίνω στην Κούκι υγρό ασβέστιο και σε τι ποσότητες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την αμεσότητα...)
 
...

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι: 1) να τα βγάζω να πετάνε ελεύθερα, όπως συνήθως μαζί με τα άλλα πουλιά μας ή να τα αφήνω μέσα στο κλουβί προς ώρας; και 2) πότε να αρχίσω να δίνω στην Κούκι υγρό ασβέστιο και σε τι ποσότητες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την αμεσότητα...)

Δεν χρειάζονται ξερά χορταράκια, καλύτερα πριονίδι. Το ασβέστιο καλό είναι να αρχίσεις απο τώρα να το βάζεις καθημερινά στο νερό τους στην αναλογία που αναγράφει η συσκευασία. Το σταματάς καμιά βδομάδα αφού τελειώσει η ωοτοκία.
 
Γνωμη μου ειναι να τα αφησεις ησυχα απο δω κ περα.. Να εστιαζουν στη φωλια και μετεπειτα στ αυγα τους.

Υγρο ασβεστιο δεν ειναι απαραιτητο. Αλλα αν θελεις επικουρικα μπορεις να βαλεις απο το πρωτο ως το τελευταιο αυγο. Ειμαι της γνωμης βεβαια να μην βαλεις αν δεν υπαρξει προβλημα. Αν εχεις σουπιοκοκκαλο και αυγο με τσοφλι καθως και αν βαλεις λιγο σουσαμι στην αυγοτροφη τους ή το κανεις στο μπλεντερ και το δινεις νομιζω δεν θα εχουν θεμα.

Περιμενε κ καποιον που ξερει απο παπαγαλους βεβαια..
 
Να τα πάω σε άλλο δωμάτιο που είναι πιο ήσυχο και να μην τα βγάζω δηλαδή έξω; Ευχαριστώ! ) Αυγό βραστό με τσόφλι, σωστά; Σουπιοκόκκαλα έχουν μπόλικα και τα ξύνουν και οι 2.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Και μια άλλη ερώτηση επί του θέματος: επειδή δεν τα έχω δει να ζευγαρώνουν ποτέ μέσα στο κλουβί, πάντα όταν είναι έξω ζευγαρώνυν, μήπως σταματήσουν άμα πάψω να τα βγάζω έξω;
 
Και μια άλλη ερώτηση επί του θέματος: επειδή δεν τα έχω δει να ζευγαρώνουν ποτέ μέσα στο κλουβί, πάντα όταν είναι έξω ζευγαρώνυν, μήπως σταματήσουν άμα πάψω να τα βγάζω έξω;
Οχι θα συνεχίσουν αυτα δεν έχουν πρόβλημα απλά τα βολεύει το έξω γιατί έχουν άπλετο χώρο 😛
 
Σήμερα έχω μεγάλη χαρά! Η Κούκι μας έκανε οτ πρώτο της μικροσκοπικό αυγουλάκι! ) Σήμερα το πρωί πήγα να καθαρίσω το κλουβί και είδα κάτω στον πάτο ένα μικρό λευκό αυγουλάκι. Χθες αργά το βράδυ δεν υπήρχε, άρα, λογικά, το έκανε είτε τη νύχτα είτε νωρίς το πρωί. Εκεί που ανήσυχούσα αν μπορέσει να κάνει! Λόγω του όγκου στην κοιλίτσα της που αυτές τις 2 μέρες φούσκωσε αρκετά...)
Πήρα το αυγουλάκι και το έβαλα στην φωλιά, και ο Φίγκο αμέσως μπήκε μέσα. Το ίδιο και η Κούκι!
Φοβάμαι μην το πατήσουν, είναι πρώτη τους φορά ως γονείς, ελπίζω να τα πάνε καλά. )
Δεν έχω δώσει ασβέστιο υγρό, απλά συνεχίζω να δίνω καλή τροφή, νερό εμφιαλωμένο και λαχανικά και ξερά χόρτα για τον όγκο της Κούκι.
Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Ξέρετε πόσα αυγά να περιμένω περίπου;
Αχ, χαρά, χαρά μεγάληηη!)
 
Σήμερα έχω μεγάλη χαρά! Η Κούκι μας έκανε οτ πρώτο της μικροσκοπικό αυγουλάκι! ) Σήμερα το πρωί πήγα να καθαρίσω το κλουβί και είδα κάτω στον πάτο ένα μικρό λευκό αυγουλάκι. Χθες αργά το βράδυ δεν υπήρχε, άρα, λογικά, το έκανε είτε τη νύχτα είτε νωρίς το πρωί. Εκεί που ανήσυχούσα αν μπορέσει να κάνει! Λόγω του όγκου στην κοιλίτσα της που αυτές τις 2 μέρες φούσκωσε αρκετά...)
Πήρα το αυγουλάκι και το έβαλα στην φωλιά, και ο Φίγκο αμέσως μπήκε μέσα. Το ίδιο και η Κούκι!
Φοβάμαι μην το πατήσουν, είναι πρώτη τους φορά ως γονείς, ελπίζω να τα πάνε καλά. )
Δεν έχω δώσει ασβέστιο υγρό, απλά συνεχίζω να δίνω καλή τροφή, νερό εμφιαλωμένο και λαχανικά και ξερά χόρτα για τον όγκο της Κούκι.
Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Ξέρετε πόσα αυγά να περιμένω περίπου;
Αχ, χαρά, χαρά μεγάληηη!)
Με το λαλο! Ξερω οτι κανουν μερα παρα μερα ενα αυγουλακι. Γυρωα στα 5-6 αν δεν κανω λαθος... ασβεστιο και κοκκαλο σουπιας μην ξεχασεις! 😉
 
Ανατολία, τι όγκο λες ότι έχει το πουλάκι για το οποίο της δίνεις ξερά χορτά; Το ότι γέννησε έξω απο τη φωλιά δεν είναι και η καλύτερη αρχή αλλά ας μη βιαστούμε να βγάλουμε συμπέρασμα. Καλή συνέχεια. :)
 
Καλησπέρα!
Το πουλί είχε όγκο (και άλλα πολλά προβλήματα) όταν το πήραμε από το petshop. Το είχαμε πάει 3 φορές στην κτηνιατρική Σχολή του ΑΠΘ, μπας και γίνεται χειρουργικά να αφαιρεθεί, ο όγκος είναι κάτω στην κοιλιά, ακριβώς από κάτω από τον ποπό της. Οταν μου είπε η γιατρός ότι οι πιθανότητες ήταν 50/50, αποφάσισα να μην το ρισκάρω, όσο ζήσει και ζήσει καλά... Σήμερα είναι πια ζευγαρωμένη, με τέλεια ροζ ποδαράκια, πετάει μια χαρά, το φτέρωμα έγινε λείο και γυαλιστέρο, ο όγκος πριν μερικές μέρες δεν ήταν τόσο εμφανής. Οταν είδα το αυγό και παρατήρησα τον όγκο, κατάλαβα πως μεγάλωσε. Αλλά δεν άλλαξε κάτι στην συμπεριφορά της, τσαχπίνα, όπως ήταν. Σήμερα δεν κάνανε αυγουλάκι, να δούμε για αύριο τι λέει η κατάσταση...) Ο Φίγκο πάντως κλωσσάει το πρώτο όλη μέρα και διαμαρτύρεται έντονα, αν πάω να πλησιάσω τη φωλιά!)
 
Γιαυτο λοιπον λενε οτι επιλεγουμε προσεκτικα να αναπαραγωγηκα πουλια. Μονο τα πιο υγειες πουλια, αλλιως θα τα χανουμε στις αναπαραγωγες με οτι και αν συνεπαγετε με αυτο
 
Γιαυτο λοιπον λενε οτι επιλεγουμε προσεκτικα να αναπαραγωγηκα πουλια. Μονο τα πιο υγειες πουλια, αλλιως θα τα χανουμε στις αναπαραγωγες με οτι και αν συνεπαγετε με αυτο
Εχεις δίκαιο, ότι και να πω. Δεν ήταν επιλογή μας, δυστυχώς. Εκείνη μόλις είδε τον Φίγκο και γνωρίστηκαν καλύτερα άρχισε να του ζητάει "κοκό". Στις αρχές, για μήνες, καθώς ήταν και άπειρος, δεν καταλάβαινε τι του ζητούσε εκείνη και μετά από αρκετό καιρό συνέβη το δια ταύτα...) Σε κάθε περίπτωση, είναι καλά, υγειέςστατα (όσο μπορεί και εκείνη) και δραστήρια και μάλλον θα γίνουν πολύ καλοί γονείς. Ο χρόνος θα δείξει...Αλλη αναπαραγωγή, όμως, λέμε να μην τους επιτρέψουμε. Και μόλις ολοκληρωθεί όλο αυτό, θα τους βγάλουμε τη φωλιά μία για πάντα.
 
Εαν δεν επιβαρινει την υγεια του πουλιου η αναπαραγωγη τοτε δεν υπαρχει προβλημα αλλα εδω με φοβησε που ειπες οτι μεγαλωσε η κυστη..
 
Νομίζω, αυτό γίνεται γιατί έχει μέσα αυγουλάκια στην κοιλιά και σπρώχνουν τον όγκο προς τα έξω. Επίσης, τρώει λίγο παραπάνω από ότι συνήθως.)
 
Επίσης, τρώει λίγο παραπάνω από ότι συνήθως.)
Αυτο ειναι φυσιολογικο διοτι το πουλι χαλαει και χρειαζεται περισσοτερη ενεργεια. Τωρα για την κυστη εαν δεν μεγαλωσε πραγματικα αλλα διχνει ετσι λογω του φουσκοματος, οκ
 
Παδιά, μία κρίσημη ερώτηση! Παρατήρησα σήμερα ότι η Κούκι έκανε μολύ μαλακά κακά που μυρίζουν κάπως άσχημα. Αυτό στην κατάσταση της είναι φυσιολογικό; Και ακόμη δεν έχει κάνει δεύτερο αυγό. Ενώ την βλέπω να τρώει και όλα τα άλλα να τα κάνει φυσιολογικά;
 
Παδιά, μία κρίσημη ερώτηση! Παρατήρησα σήμερα ότι η Κούκι έκανε μολύ μαλακά κακά που μυρίζουν κάπως άσχημα. Αυτό στην κατάσταση της είναι φυσιολογικό; Και ακόμη δεν έχει κάνει δεύτερο αυγό. Ενώ την βλέπω να τρώει και όλα τα άλλα να τα κάνει φυσιολογικά;
Ανατολια μου τα κοκατιλ γεννουν καθε 2 μερες αυγο και λογικο ειναι οι κουτσουλιες να ειναι περιεργες απο την πολυωρη διαμονη μεσα στη φωλια διοτι τα κοκατιλ δεν καθαριζουν τις φωλιες και κρατιουνται!
 
Τι έφαγε πρωτύτερα;
Τρώει ότι έτρωγε και πριν, συσκευασμένη τροφή, νεράκι με υγρό ασβέστιο και χθες τα έδωσα και λίγο κεχρί. Τίποτε εκτός προγράμματος.

Ανατολια μου τα κοκατιλ γεννουν καθε 2 μερες αυγο και λογικο ειναι οι κουτσουλιες να ειναι περιεργες απο την πολυωρη διαμονη μεσα στη φωλια διοτι τα κοκατιλ δεν καθαριζουν τις φωλιες και κρατιουνται!
Να΄σαι καλά! Ανησύχησα πολύ, η αλήθεια! ) Να δω αν κάνουν αυγό αύριο. Κάποιοι μου είπαν ότι την πρώτη φορά μπορεί να κάνουν και 1 μόνο, που δεν μου φαίνεται λογικό... ΕΥΧΑΡΙΣΤΏΩΩΩΩ!)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
κάνουν τεράστιες κουτσουλιές γιατί βγαίνουν 3 φορές την μέρα έξω από την φωλιά (περίπου)
 
Back
Top