Διατροφή Ερωτήσεις σχετικά με τη διατροφή του Κοκατίλ μου

s80tefanos

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2018
Μηνύματα
19
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα εχθές το πρωί έβαλα στο κοκατιλ μού άνηθο και άρχισε αμέσως να δοκιμάζει αλλά και να παίζει μαζί τού σήμερα το μενού είχε Λουίζα. Έξω από το μενού η Λουίζα δέν μάς αρέσει.
Ερώτηση
1) μπορώ να δίνω κατεψυγμένα ανάμικτα λαχανικά στον παπαγάλο μού μαζί φυσικά με φυτρες ακατέργαστο ρύζι και λιναρόσπορο
2) μπορώ να κάνω ένα μιξ απο φυτρες ή θα πρέπει να τις καταναλώνει ανά είδος
3) ο λιναρόσπορος θέλει βράσιμο ή απλά μουλισμα στο νερό
4) το μαύρο ρύζι πρέπει να το βράσω εντελώς ή να είναι αλτεντε
5) μπορώ να φτιάξω μία ποσότητα λαχανικών ή φρούτων και να την έχω στο ψυγείο και άν ναι για πόσες μέρες
6) Στην δουλειά για τά λαχανικά και τα φρούτα για απολύμανση βάζουμε ταμπλέτες χλωρίου μπορώ να βάζω τα λαχανικα και τα φρούτα τού παπαγάλου εκει
7) εκτός από τα Ρεβίθια τις φακές το κινοα από τη άλλο μπορώ να κάνω φυτρες. Ο λιναρόσπορος κάνει φυτρες;
Αυτά τα λίγα συγνώμη για της τόσες πολλές ερωτήσεις.
 
Kαλο θα ηταν να μη βαζεις πολλα πραγματα μαζι!
οσον αφορα του φυτρωμενος σπορους εγω προμηθευομαι αυτο που περιεχει αρκετα πραγματακια
http://the-petstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=609
Φρουτα να τα βαζεις φρεσκα δλδ πλενεις το μηλο κοβεις ενα κομματι και του το βαζεις! Μονο με νερακι τα ξεπλενουμε, τωρα αυτο για τις ταμπλετες χλωριου δε το γνωριζω και δε θα το εκανα!
Λαχανικα κατεψυγμενα μπορεις να χρησιμοποιησεις, βγαζεις μια μικρη ποσοτητα απο τη καταψυξη τη βαζεις στο ματι της κουζινας σε ενα μπρικι ισα ισα για να ξεπαγωσει και τη προσφερεις!
 
καλημερα ευχαρειστω @zack27 για την βοηθεια!
μια μικρη βοηθεια ακομα των λιναροσπορο πως των σερβιρο;
το λινκ με τα φυτρα που σου εβαλα εχι και λιναροσπορο μεσα!
 
Back
Top