Γενικά Ερωτήσεις σχετικά με τη συμπεριφορά Κokatil

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geeorge
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Geeorge

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2008
Μηνύματα
45
Πόλη
Νεάπολη Λακωνίας
Kalispera se olous tous filous! Kai pali sygxaritiria gia to forum! Prin 2 evdomades agorasa ena kokatil to opoio einai yperoxo! Pio palia eixa ta klassika mikra papagalakia opote exo mia elaxisti empeiria sto thema.. Ayto p dn mporo na katalavo einai to fulo t, kai poso xronon einai peripou.. Tora stis apories m sxetika me tn symperifora t: Genika mesa st klouvi (eno einai arketa eyruxoro ) dn einai kai poli drastirio. kapos melagxoliko to vlepo. Liges fores exei tragoudisei' eno troei kanonika k papagalini kai iliosporoys. Tis protes meres ekraze k itan agrio, pragma fusiologiko ap tin allagi t perivallontos.. Tora exei iremisei entelos alla k pali dn einai drastirio.. Tis 4 teleytaies meres t vgazo ap t klouvi me tn voitheia enos ksuloy (xoris n t pieso katholoy), apla anevainei k ego t vgazo ekso. Einai para poli xalaro, opoy t afiso kathete k dn kanei neyrikes kinizeis. Eno t milao apo apostasi 6cm plenetai, katharizetai, kleinei t matia k genika deixnei na me empisteyetai. Mono me t daxtilo dn mporo n t plisiaso giati apomakrinetai.. Exo paratirisei oti thelei n einai synexeia st kloyvi t otan tn vgazo, ksanapaei mono t mesa meta apo ligo.. Einai fusiologikes antadraseis aytes i mipos exei kati? Eyxaristo poli gia tn endiaferon sas! (An thelete fotografies gia tn ilikia k t fulo t peite m na anevaso)
 
Φωτογραφιες θα χρεαιστουνε μαλλον. :D Δαχτυλιδι φοραει το πουλακι; Εαν ναι πες μας τι γραφει. 😉
Εμενα μου φαινεται οτι ειστε ηδη σε πολυ καλο δρομο και αν συνεχισεις ετσι σε λιγοτερο καιρο απότι νομιζεις θα καθεται στο χερι σου! Αρχισε μονο να του προσφερεις τροφη με το χερι σου οπως καποια λιχουδια που του αρεσει πολυ η λιγους ηλιοσπορους που τους αρεσουν πολυ ωστε να το δελεασεις να ερθει κοντα σου στο χερι σου και να σε ακουμπησει αυτο χωρις να κανεις εσυ την κινηση και ετσι θα σταματησει σε λιγο να φοβαται τα χερια. :)
 
Μη σε παραξενεύει ότι προτιμά το κλουβί του από το έξω.. Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, είναι ο χώρος του, το σπίτι του και νιώθει ασφάλεια μέσα σε αυτό! Όπως είπε και ο Ανέστης, έχετε κάνει μεγάλα βήματα και οι δυο για τόσο χρονικό διάστημα..
 
Να σε ρωτησω κατι; Οταν λες ξυλο που ανεβαινει πανω και το βγαζεις εξω απο το κλουβι εννοουσες αυτο που καθεται πανω στο avatar σου; 😕 . 😀 Εγω καταλαβα μια απλη πατηθρα...
 
Εμενα με ανησυχει που το βλεπω καπως μελαγχολικο, μηπως ειχε ταίρι οταν τα χωρισαν; Στα μικρα παπαγαλακια συνηθως αυτο γινεται.. Φωτογραφιες ανεβαινουν!
 
Είναι αρχή ακόμη, τουλάχιστον για αυτόν.. Το κάθε πουλάκι θέλει τον χρόνο του! Δεν είναι απαραίτητο να είχα κάποιο ταίρι, αλλά σκέψου ότι αποχωρίστηκε την παρέα του και τα υπόλοιπα πουλάκια που του ήταν κάτι μέχρι τώρα οικίο..
 
Συνηθως σε μια τοσο μεγαλη αλλαγη και εννοω αλλοι ανθρωποι, αλλο κλουβι, αλλος χωρος, με νεους ηχους εικονες και πολλα αλλα νεα πραγματα δεν τους αφηνουν πολλες μνημες απο τα αλλα πουλια στο πετ σοπ οπου και ταιρι να ειχανε εκει δεν ειχανε μαλλον προλαβει να δεθουνε τοσο πολυ εκτος και αν αυτος τα ειχε μονα τους τα δυο πολυ καιρο σε ενα κλουβι οποτε τα πραγματα αλλαζουν. Αλλα με τα δεδομενα ενος πετ σοπ με κοσμο να μπαινοβγαινει, μικρα παιδια να τσιριζουν πανω απο τα κλουβια και ολα τα γνωστα δυσκολα οι παπαγαλοι εχουν δημιουργησει πιστευω με τετοιες συνθηκες ταιρι που θα μελαγχολησουνε αν το χασουνε.
 
Αυτο ειναι το ξυλο, αλλα δεν το πιεζω να ανεβει, ασε που δεν τ βγαζω απο την πορτα, εχει εγκοπες και αφαιρειται το πανω μερος του κλουβιου οποτε ειναι πολυ ευκολο΄ ανεβαινει αμεσως μονο του!
 
Αυτο ειναι το ξυλο, αλλα δεν το πιεζω να ανεβει, ασε που δεν τ βγαζω απο την πορτα, εχει εγκοπες και αφαιρειται το πανω μερος του κλουβιου οποτε ειναι πολυ ευκολο΄ ανεβαινει αμεσως μονο του!


Αφου δεν το φοβαται δεν υπαρχει προβλημα κανενα! :D

Εμενα μου εκανε εντυπωση διοτι αν εβλεπε τετοιο ξυλο ο δικος μου θα χρειαζοτανε να τον ξεκολλησουμε απο τον τοιχο...
 
Συνηθως σε μια τοσο μεγαλη αλλαγη και εννοω αλλοι ανθρωποι, αλλο κλουβι, αλλος χωρος, με νεους ηχους εικονες και πολλα αλλα νεα πραγματα δεν τους αφηνουν πολλες μνημες απο τα αλλα πουλια στο πετ σοπ οπου και ταιρι να ειχανε εκει δεν ειχανε μαλλον προλαβει να δεθουνε τοσο πολυ εκτος και αν αυτος τα ειχε μονα τους τα δυο πολυ καιρο σε ενα κλουβι οποτε τα πραγματα αλλαζουν. Αλλα με τα δεδομενα ενος πετ σοπ με κοσμο να μπαινοβγαινει, μικρα παιδια να τσιριζουν πανω απο τα κλουβια και ολα τα γνωστα δυσκολα οι παπαγαλοι εχουν δημιουργησει πιστευω με τετοιες συνθηκες ταιρι που θα μελαγχολησουνε αν το χασουνε.
Εμένα πάντως έτσι μου είχε πει η εκτροφέας μου..
 
Αυτο ειναι το ξυλο, αλλα δεν το πιεζω να ανεβει, ασε που δεν τ βγαζω απο την πορτα, εχει εγκοπες και αφαιρειται το πανω μερος του κλουβιου οποτε ειναι πολυ ευκολο΄ ανεβαινει αμεσως μονο του!


Αφου δεν το φοβαται δεν υπαρχει προβλημα κανενα! :D

Εμενα μου εκανε εντυπωση διοτι αν εβλεπε τετοιο ξυλο ο δικος μου θα χρειαζοτανε να τον ξεκολλησουμε απο τον τοιχο απο το φοβο του...
 
Εφη αυτη την αποψη εχω σχηματισει εγω και ειναι προσωπικη.:) Η εκτροφεας σου ισως ξερει καλυτερα!
Έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα για το πώς νιώθουν και τί σκέφτονται τα ζώα.. Μπορεί και εσύ να έχεις δίκιο μπορεί και η εκτροφέας. 🙂
 
Αυτο ειναι το ξυλο, αλλα δεν το πιεζω να ανεβει, ασε που δεν τ βγαζω απο την πορτα, εχει εγκοπες και αφαιρειται το πανω μερος του κλουβιου οποτε ειναι πολυ ευκολο΄ ανεβαινει αμεσως μονο του!

Φίλε Γιώργο καλό θα είναι να μάθει από την πόρτα. Το ίδιο έκανα και εγώ με τον δικό μου και είδα και έπαθα να μάθει στην εντολή έλα και να έρχεται στη πόρτα και να τον παίρνω από το κλουβί. Είχε μάθει να ανεβαίνει μόνος του στο πάνω μέρος που άνοιγε και τρόμαξα να τον μάθω να βγαίνει από την πόρτα. Μιλάω για το μέλλον που θα κάθεται στα χέρια σου.
 
Ωχ λες; Και πως θα τον βγαζω απο εκει, αφου δεν ξεβραχώνει! Ενω ανεβαινει μονος του στο ξυλο για να βγει και του αρεσει (απ' οτι βλεπω), αν δεν το κανο εγω απλα καθετε και χαζευει το ανοιχτο κλουβί του!
 
Για να καταλάβω αν του βάλεις το ξύλο στη πόρτα δεν έρχεται;Και αν δεν θέλει μην το πιέζεις προσαρμόζεται στο χώρο σου ακόμα. Δεν είναι χαζό θα έρθει και θα παραέρθει αλλά όλα στην ώρα τους. Ξέρεις καμιά φορά δεν αποδεχόμαστε την ελευθερία ενός κατοικίδιου στο να επιλέξει τι θέλει και τι όχι αλλά το θεωρούμε ιδιοκτησία μας και δεν το αφήνουμε να αναπνεύσει. Όλα θα γίνουν σιγά και καλά. Μη βιάζεσαι. Καταλαβαίνω πόσο το αγαπάς και πόσο το θέλεις να το πάρεις και το χαιδέψεις. Καλή συμβίωση να έχεις φίλε μου.
 
Οχι σε καμια περιπτωση δεν το πιεζω! Εννοειται πως δεν βιαζομαι και σε καμια περιπτωση δεν εχω επιμεινει στο να ανεβει στο ξύλο! Αυτο μου κανει εντυπωση΄ ενω του αρεσει εξω, αν δεν του βαλω διπλα το ξυλο για να ανεβει δεν κουνιεται απ το ξυλακι του! Παρ ολο που εχω την πόρτα ανοιχτη..
 
Φαντάσου τον εαυτό σου στη παιδική ηλικία μέσα σε ένα σπίτι αγνώστων δεκαπλάσιου μεγέθους από σένα να σου κουνούν τα χέρια που εσύ τα βλέπεις σαν κουπιά και να προσπαθούν να σε βγάλουν από το σπίτι. Θα έβγαινες; Όμως ξέρεις ότι εκεί έξω είναι ωραία να βγείς και να παίξεις. Κάπως έτσι φαντάσου το. Το κάνω πολλές φορές με τον δικό μου προσπαθώντας να καταλάβω τι θέλει να μου πει με τη γλώσσα του σώματος του.
 
Back
Top