Αναπαραγωγή Ερωτευμενες καρδερινες

ορεστης

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
99
Πόλη
Αθήνα
Στην φετινη χρονια και απο νωρις την ανοιξη ξεχωρισε ενα ζευγαρι καρδερινων βαλκανικα με τα σχετικα φιλακια, τα ψευτοκυνηγητα, κλπ.Αναγκαστηκα ομως στη πορεια να χαλασω το ζευγαρι γιατι απο δυο ζευγαρια μεταλλαγμενων καρδερινων που ειχα προεκυψαν στο ενα και τα δυο αρσενικα, στο αλλο εχασα την θυληκια.. Ο μηνας...Απριλιος.. Και ειχα αμεση αναγκη θυληκων που δεν μπορουσα να καλυψω. Με το χωρισμο τους κανανε σαν τρελα και το ενα απαντουσε συνεχεια στο αλλο. Επι ενα μηνα αλλαξα (απο δυο φορες)ολα τα μεταλλαγμενα αρσενικα χωρις αποτελεσμα. Τακυνηγουσε και δεν ταφηνε σε χλωρο κλαδι στο κλουβι της -παρα το μισο της μεγεθος. Τον δε αρχικο αρσενικο τονειχα παει στο πισω μπαλκονι για να μην τον ακουει. Μια και καιρος στενευε αποφασισα να ξαναβαλω το ζευγαρι οπως ηταν αρχικα μπας και δω κανενα αυγο.χαρες και πανηγυρια αρχισαν αμεσως με αποτελεσμα σε λιγες μερες να εχω 5 αυγα γονιμα που εξεληχτηκαν σε μωρα. Στην αναπαραγωγη της καρδερινας ηταν η πρωτη μου χρονια και ηταν η ωραιοτερη μεχρι τωρα.
Τα γραφω ολα αυτα οχι για το στορυ αλλα για να ερεθισω εστω τους φιλους γιατι παρατηρω οτι οι περισσοτεροι φιλοι με το επιχειρημα..<οτι ειναι συσκολη η αναπαραγωγη>εχουν την καρδερινα η τ αλλα αυτοχθονα σαν ενα στειρο και <μπιμπελο> πραμα.Υπαρχουν εκατονταδες φιλοι που εκτρεφουν και αναπαραγουν καναρινια με πλουσια εμπειρια αντλωντας ευχαριστα συναισθηματα αλλα απεχουν και χανουν τα καλυτερα.. Που θα το βρουν στα πουλια της ελληνικης πανιδας.Αξιζει στην νεα χρονια οι <καναριναδες> να βαλουν εστω ενα-δυο ζευγαρια τετοιων πουλιων στα τοσα ζευγαρια καναρινιων τους -εστω και αγριων(λογω κοστους) και θα με καταλαβουν. Παραλληλα θα δυναμωσουμε, αυγατεψουμε, μοιραστουμε εμπειριες και γνωσεις και δεν θα ανακυκλωνομαστε στα ιδια και στα ιδια χωρις να παμε βημα πααεξω. Στο κατω κατω απο ολες της πλευρες αυτος ο τοπος προσφερεται και μας ευνοει για πολλους λογους. Ας μην αναπαραγουμε το <ευκολο> και μαλιστα με στειρο τροπο

ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΤΥΧΕΤΕ ΑΡΧΙΚΑ
(Με αγαπη και σεβασμο στους φιλους μας)
, σαν προκυρηξη μου βγηκε που να παρει...
Φιλικα παντα
..
 
Αξιζει στην νεα χρονια οι <καναριναδες> να βαλουν εστω ενα-δυο ζευγαρια τετοιων πουλιων στα τοσα ζευγαρια καναρινιων τους -εστω και αγριων(λογω κοστους) και θα με καταλαβουν.
Ορεστη παρα πολυ ωραια η εμπειρια σου που μας περιγραφεις αλλα με αυτο αν καταλαβα καλα προτρεπεις καποιους να πιασουνε αγρια πουλια.

Διαβασε λιγο αυτο σε παρακαλω... https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
Αν καταλαβες οτι αυτο ειναι το κυριο νοημα λαθος μεγα, απλη αναγνωση και μονον λεει ΤΗΝ λεξη εστω και αγρια (λογω κοστους). Που την ειδες την προτροπη η μηπως εσυ δεν ειχες ποτε αγρια καρδερινα η μηπως ολα αυτα τα αρθρα που διαβαζεις και πιθανα συμμετεχεις να αφορουν πουλια εκτροφης...
Αμαν πια
 
Πάλι τα ίδια βρε παιδιά;
Πως να σας το πουν πιο ξεκάθαρα δηλαδή;
Άγρια, αδακτυλίδωτα, πιασμένα πουλιά αν και παράνομα κακό του κεφαλιού τους ορισμένοι που τα έχουν.
Απαγορεύεται να αναφέρονται καν στο παρόν forum όμως.
Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η αντιπαράθεση που δεν οδηγεί πουθενά.
 
Ο Ανέστης πιθανότατα αναφέρεται σε αυτό:
Στο κατω κατω απο ολες της πλευρες αυτος ο τοπος προσφερεται και μας ευνοει για πολλους λογους.
Ορέστη όπως και να έχει όμως η εμπειρία σου είναι μοναδική.
Αλλά.
Αλλά, ασχέτως αν..
η μηπως εσυ δεν ειχες ποτε αγρια καρδερινα η μηπως ολα αυτα τα αρθρα που διαβαζεις και πιθανα συμμετεχεις να αφορουν πουλια εκτροφης...
Αμαν πια
κάποιος, όπως και εγώ είχα πιασμένη καρδερίνα, (αναφέρεται σε παλαιότερο πόστ μου και ο λόγος), αυτό δεν πρέπει να διαιωνίζεται, και ο Ανδρέας πιό πάνω το κάνει, όσον αφορά την παρούσα ιστοσελίδα και τους κανονισμούς λειτουργείας της, σαφές, για άλλη μια φορά.
Φιλικά,
 
Ας μην μείνουμε σε μια λέξη και ας δούμε το νόημα όλου του κειμένου. Φυσικά με τις τιμές που υπάρχουν πλέον, διαφωνώ με την αγορά αδαχτυλίδωτου, δεν έχει νόημα. Αλλά όλη αυτή η εμπειρία αξίζει πολλά και πιστεύω κι εγώ πως όλοι όσοι ασχολούνται με την εκτροφή θα έπρεπε να έχουν έστω ένα δυο ζευγάρια ιθαγενή (κυρίως αυτοί που βγάζουν υβρίδια).
 
Ευελπιστώ με την καινούρια αναπαραγωγική χρονιά να μπορέσω να χαρω μικρά καρδερινάκια, ήδη καταστρώνω πλάνο για το πώς θα "ντύσω" την κλούβα που πήρα ώστε να έχω αποτελέσματα :)
 
Ας μην μείνουμε σε μια λέξη και ας δούμε το νόημα όλου του κειμένου. Φυσικά με τις τιμές που υπάρχουν πλέον, διαφωνώ με την αγορά αδαχτυλίδωτου, δεν έχει νόημα. Αλλά όλη αυτή η εμπειρία αξίζει πολλά και πιστεύω κι εγώ πως όλοι όσοι ασχολούνται με την εκτροφή θα έπρεπε να έχουν έστω ένα δυο ζευγάρια ιθαγενή (κυρίως αυτοί που βγάζουν υβρίδια).

-Βασίλη δεν έχω κάποια αντίρηση σ' όλα όσα λές, αλλά πρίν ξεκινήσει κανείς
κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να είναι γραμμένος σ' ένα σύλλογο,
ώστε τα πουλιά που πιθανόν να βγάλει, να τα δακτυλιδώσει;Ετσι
πράγματι θα μπορούσε σιγά-σιγά να ξεκινήσει και αυτός μια εκτροφή
δακτυλιδομένων πουλιών ώστε να αποφεύγεται η αγορά,ή
το πιάσημο νέων άγριων. Με όποιες αντιρήσεις ή δικαιολογίες υπάρχουν,
μ' αυτό τον τρόπο δεν θα πηγαίναμε, προς τον σωστό δρόμο;
 
Αν και ακόμη δεν έχω γραφτεί σε σύλλογο και έχω βγάλει φέτος ιθαγενή θα συμφωνήσω μαζί σου. Δυστυχώς δεν πρόλαβα πριν την αναπαραγωγή να πάω σε σύλλογο. Φυσικά τα πουλιά που έβγαλα θα μείνουν σε μένα καθώς είναι τα πρώτα ιθαγενή που κατάφερα να αναπαράγω και θα είναι η βάση για τις επόμενες χρονιές μου. Αλλά το ότι το αμέλησα είναι σοβαρό σφάλμα μου (που δεν θα επαναληφθεί) και όταν ξεκινάμε ένα τέτοιο εγχείρημα είναι απαραίτητο να έχουμε και δαχτυλίδια. Απαραίτητο είναι επίσης να γεμίσουν οι σύλλογοι με μέλη που ενδιαφέρονται να προωθήσουν την αναπαραγωγή ιθαγενών και έχουν οικολογική συνείδηση ώστε να διορθωθούν κάποια πράγματα και εκεί.
 
Ευχαριστω τους φιλους που καταλαβαν τον κυριο λογο που ανοιξα αυτο το θεμα. Και ο ιδιος ασχολουμε οπως γραφω με τις μεταλλαγμενες.
Αλλα ας κανουμε μια υποθετικη κουβεντα.
Γιατι σημερα κοστιζουν τοσο ακριβα τα πουλια ανπαραγωγης; Γιατι τοσοι φιλοι που εχουν πλουσια εμπειρια αναπαραγωγης απεχουν απ την ωραιοτερη(για μενα) εκτροφη; Αν ΕΣΤΩ απο χρονια ειχαμε ξεκινισει την αναπαραγωγη της, η διαθεση δακτυλιδιωμεων πουλιων θα ηταν τοσο δυσκολη και για πολλους ακριβη; Ολοι οι ξενοι πως ξεκινησαν; Και τελος αν ΕΣΤΩ οσοι δεν μπορουν να παρουν τετοια δοκιμαζανε με ενα ζευγαρι τι θα γινοτανε θα στερευανε; Ποσα και ποσα πουλια Θυσιαζονται σε αθλιες συνθηκες καθε χρονια τοσο σε περιοδο αιχμαλωσιας οσο και σε περιοδο αναπαραγωγης; Τι πιστευετε οταν σε διαφορα φορα διαβαζετε για,ΣΟΣ βρηκα ενα μικρο πουλακι...ζηταω βοηθεια; Αν πουμε οτι απαγορευεται καθε συζητηση περι αυτου το λυσαμε;
Δυστυχως ζουμε σε μια χωρα που διακρινεται απο την υποκρισια και την υπεκφυγη και τα δηθεν (πχ.. Περιβαλον, αυθερετα και τοσα αλλα που τα βλεπουμε καθημερινα). Προσωπικα πιστευω οτι αν γινει καποια προσπαθεια και ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ οι πολλοι (και εμπειροι) τοτε σε λιγα χρονια αυτα θα ειναι παρελθον. Στη ζωη γινονται πραγματα που λεγονται αλλα και αλλα που δεν λεγονται.
Κλεινοντας, μια και μπαινουμε σε περιοδο προγραματισμου της νεας χρονιας, λεω προς τους πολλους και εμπειρους ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ. Γιατι χασαμε πολυ χρονο. Τα συναισθηματα που θα νοιωσετε δεν περιγραφονται και θα ειναι διαρκη και δυνατα σαν χειμαρος, απ την στιγμη που ερωτευονται(ΝΑΙ ΕΡΩΤΕΥΟΝΤΑΙ), που φιλιουντε, που κανουν φωλια(εχετε δει φωλια καρδερινας;) που κανουν αυγα και που γινονται γονεις,Στους νεους στην αναπαραγωγη πουλιων Ξεκινηστε με καποια καναρινια για μια δυο χρονιες και μετα σ αυτα. Οχι στην στειρα και ατελεσφορη θεματολογια... (βοηθεια η καρδερινα μου καθεται φουσκωμενη, η κατι τετοια... Καταντησαμε φαρμακαδες)
ΦΙΛΙΚΑ
 
Back
Top