Γενικά Ερωτεύτηκα έναν ζακό τριών μηνών

Xamodraki

PB Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εναν ζακο τριων μηνων! Ξερω τι θα πειτε, μου πεφτει μικρος αλλα τον θελω! Πηγα σημερα σε γνωστο μεγαλο πετ σοπ της Θεσσαλονικης για να δω τι πουλια φεραν και να παρω κατι για τον Πελοπιδα. Ειχαν αυτο το υπεροχο μωρο, πολυ γλυκο, καθοταν και τον χαιδευα. Ειχε δαχτυλιδι και μπορεσα να δω το 08. Αρα φετινος. Ρωτησα ηλικια και τιμη και μου ειπαν 1400 ευρω! Το περιμενα, αλλα γιατι ρε παιδια κοστιζει τοσο πολυ; Συν το κλουβι και τροφες παιχνιδια και τετοια παει στα 2 χιλιαρικα. Αναρωτιεμαι αν υπαρχουν εκτροφεις εδω στην Ελλαδα. Ξερετε κατι;
 
υπαρχουν αρκετοι εκτροφεις γιατι το ειδος αυτο του παπαγαλου ειναι απο τα πιο δημοφιλη αν οχι το δημοφιλεστερο! Ειναι βλεπεις ο πιο καλος ομιλητης! αν το ψαξεις λιγο θα βρεις και πιο καλη τιμη, γυρω στα 900 παιζονται συνηθως τα μικρα. καλη επιτυχια στις αναζητησεις σου
 
Καλή τύχη με την αναζήτησή σας! Έχουμε την ίδια κατάσταση εδώ στην Αμερική. American Pet καταστήματα συνήθως πωλούν τα πτηνά για περισσότερο από το διπλάσιο της τιμής που ο γεωργός θα χρεώσει.
 
σε καταλαβαινω απολυτα! Εγω ειδα εναν ζακο 2 ετων και μου ειπε ο πετσοπας οτι στοιχιζει 2000, κι οτι ο ιδιος τον αγοραζει 1400 και φυσικα αν τον παρει ςμικρο στοιχιζει πολυ περισσοτερο. Ο παπαγαλος ηταν πολυ περιποιημενος, γυαλιζε το φτερωμα του, καθαρος και πολυ φιλικος και ομιλητικος, σφυριζε, φωναζε εναν μπαμπη, εδινε φιλακια... Επαθα πλακα, εφτασε στα χερια τουπετσοπα επειδη αυτος που τον ειχε παρει δεν μπορουσε να πληρωσει... Αν ειχα τα χρηματα κι ακομη περισσοτερο αν ειχα ελευθερο χρονο... Θα τον επαιρνα αλλα πιστευω αυτοι οι δυο παραγοντες ιεναι πολυ καθοριστικοι για την αποκτηση του. 😉
 
αμ ετσι την επαθα και γω με τον πιπικο. Γυρναγα σε διαφορα πετ ψαχνοντας
κανα ζακο για να ξεχασω την φυγη της στελας(αγριο ζακο).. Οποτε ειδα τον πιπι..
πλησιαζω τα ηαγκελα και του μιλαω.. Ερχεται κοντα μου και αρχιζει να μου γλυφει την μυτη, αυτο ηταν.. Πανε 1500 ευρουδακια.. Αλλα δε τα κλαιω..χαλαλι του
 
Με οποιο ζωντανο φροντιζεις δενεσαι ακομα και με φυτα που δεν ανταποκρινονται. Δεν ειχα σκοπο να παρω μεγαλο παπαγαλο γιατι ειναι πιο απαιτητικοι και ιδιαιτεροι. Το μικρο μας εντυπωσιασε τοσο που φτασαμε σε σημειο να συζηταμε σοβαρα να το παρουμε. Ομως θα προτιμουσα αν γινεται να παρω ζωο απο καποιον εκτροφεα και ο πετσοπας μου ειπε οτι δεν υπαρχουν εκτροφεις ζακο στην Ελλαδα. Ισχυει;
 
Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Και εγω κατι τετοιο ψαχνω... απλα σε λογικη τιμη.
 
παιδια εγώ ξερω για το εκτροφείο στην Ροδο που ειναι ομως για παπαγαλους και οχι συγκεκριμενα για ζακο
Κυριάκος Αργυρού - Παπαγάλοι Πώληση και Αγορά - Ρόδος
 
πολυ ομορφο το εκτροφειο του κυριου κυριακου. Μακαρι να ειναι και ετσι τα πραγματα οπως τα λεει. Μακαρι να μπορουσα να το δω απο κοντα, σαν ζωωλογικος κηπος ειναι, εκτρεφει λεει πανω απο 50 ειδη παπαγαλων. Μπραβο
 
Μέχρι πέρσι υπήρχε στον Άγιο Στέφανο το ''Wings'' της Άντας, που είχε πολύ καλά πουλιά και αυτή είχε πολύ μεράκι για αυτό που έκανε..Αλλά από ότι έμαθα έκλεισε δυστυχώς..Αυτό στη Ρόδο πάντως φαίνεται πολύ καλό και standar έχει Ζακό.. Όπως είπε και ο Δημήτρης είναι από τα πιο διαδεδομένα είδη..
 
Billi ακριβως αυτο το εκτροφειο θα προτινα και εγω! Οσο για τα παιχνιδια παπαγαλων στην Α μερικη ειμαι σιγουρη οτι ειναι πολυ πιο προχορημενα απο οτι εδω στην Ελλαδα.
 
Παιδια το ειδα το σαιτ και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον. Καλα η τιμη του ζακο δεν εχει πολλη διαφορα απο αυτο που ειδα, 200 ευρω κατω. Το θεμα ειναι οτι ειναι Ροδο κι εγω Θεσσαλονικη και δεν μπορω να παω απο κοντα να δω τα πουλια και θα πρεπει να βασιστω στα λεγομενα του. Θα μου δωσει νεαρο και υγιες; Βεβαια δεν θα θελει να διακινδυνευσει την καλη του φημη αλλα ειμαι παντα επιφυλακτικη. Και φοβαμαι και την μεταφορα.
 
Παιδια το ειδα το σαιτ και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον. Καλα η τιμη του ζακο δεν εχει πολλη διαφορα απο αυτο που ειδα, 200 ευρω κατω. Το θεμα ειναι οτι ειναι Ροδο κι εγω Θεσσαλονικη και δεν μπορω να παω απο κοντα να δω τα πουλια και θα πρεπει να βασιστω στα λεγομενα του. Θα μου δωσει νεαρο και υγιες; Βεβαια δεν θα θελει να διακινδυνευσει την καλη του φημη αλλα ειμαι παντα επιφυλακτικη. Και φοβαμαι και την μεταφορα.
εγώ, αγόρασα απο τον συγκεκριμμένο εκτροφέα ένα παπαγάλο και είναι "αστέρι"!
μέλος του φόρουμ που τον επισκέφτηκε, εντυπωσιάστηκε απο τις εγκαταστάσεις και την αγάπη που μεγαλώνει τα μωρά παπαγαλάκια!
Η τελική επιλογή, δική σου!
 
καλησπερα! Δεν ξερω αν μπορει να ενδιαφερει καποιον αλλα εδω στην Συρο σε ενα πετ σοπ εχει εναν African Grey και ισως τον δεινει κατω απο οτι κανει επιδη εχει αγκιλωση στο ενα ποδι...
αν καποιος ενδιαφερετε μπορω να ρωτησω τιμη...
 
Back
Top