Αναπαραγωγή Ερωτησεις αναπαραγωγης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MikeT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MikeT

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2008
Μηνύματα
33
Πόλη
Αίγινα
:) Λοιπον παιδια θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματα σχετικα με την διαδικασια της αναπαραγωγης. Μετα απο πολλες δυσκολιες που για μενα μιας και ειμαι εντελως αρχαριος με το αντικειμενο (Υπερκερατωσεις, ακαρεα τραχειας, διαρροιες) ενωσα τα πουλια σημερα το μεσημερι. Ολα τα ζευγαρια επιδωθηκαν μετα μανιας και υπερβαλλοντος ζηλου στην ακατανομαστη πραξη. Τωρα περιμενω; Τι πρεπει να κάνω; Αυριο θα βαλω τις φωλιες στα κλουβια. Δεν περιμενα οτι θα ζευγαρωσουν αμεσως. Οι καναρες αργουν να κανουν το πρωτο αβγο; Θα προλαβουν να φτιαξουν τη φωλια; Πως φαινεται ο αρχαριος εως ασχετος, ολο ερωτησεις κανει.
 
Μιχάλη βαλε τις φωλιές και άσε όλα τα άλλα να έρθουν μόνα τους μην ανχονεσε και μην πειράζεις τίποτα.
Το μόνο που θα κανείς είναι να τα έχεις καθαρά και ταιζμενα.
Τα πουλιά ξέρουν όπως είδες την δουλειά τους και φωλιά προλαβαίνουν να φτιάξουν και αυγά όταν έρθει η ώρα θα κάνουν και θα ταΐσουν και θα σου δώσουν την χαρά που τόσο περιμένεις.
Όσο τα φροντίζεις τόσο αυτά θα σε γεμίζουν συγκινήσεις και εμπειρίες.
 
Φίλε Μιχάλη όπως έγραψε και ο Δημήτρης εφόσον όπως λες έκαναν αυτάπου έπρεπε να κάνουν τοποθέτησε τις φωλιές αν μπορείς εξωτερικές κατά την γνώμη μου για να μπορείς να ελέγχεις πιο άμεσα τα πουλιά και το νήμα.Αυτά από την φύση τους θα κάνουν αυτά που πρέπει. Θα στρώσουν την φωλίτσα τους και θα γεννήσουν τα αυγά. Συνήθως αν δύο ημέρες. Καλό θα ήταν κάθε αυγό που γεννιέται να το παίρνεις και να τοποθετείς ένα ψεύτικο. Υπάρχουν στο εμπόριο. Στο τρίτο αυγό αφού το πάρεις μετά από δύο ώρες τοποθέτησέ τα όλα στην φωλιά. Έτσι μετά από 14 ημέρες θα βγουν όλα τα μικρά μαζί.
Αυτό όμως που πρέπει να σε προβληματίζει αν δεν το έχεις ανακαλύψει είναι γιατί τόσες αρρώστειες;
 
Τα πουλια δεν ηταν δικα μου. Τα ειχε ενας θειος μου αλλα λογω ηλικιας δεν μπορουσε να τα φροντιζει αλλο. Ετσι αποφασισα να τον βοηθησω και να μαι. Ηταν για πολυ καιρο στον "αυτοματο". Θα μου πεις καλος ο αυτοματος, εδω μεχρι και αεροπλανο πιλοταρει, αλλα αλλο καναρινι και αλλο αεροπλανο.
 
Να σας ρωτησω και κατι αλλο. Λογω ελλειψης αρσενικου μια καναρα εμεινε στον ασσο, κοινως μπακουρι, χωρις ταιρι. Εαν την βαλω σε κλουβα που εχω ηδη ενα ζευγαρι, ο αρσενικος θα προσφερει και σε αυτην τις υπηρεσιες του η ειναι αυστηρα μονογαμικο ειδος;
 
Φίλε Μιχάλη τοποθετώντας τις δύο κανάρες μαζί θα έχεις προβλήματα. Οι δύο θηλυκές θα μαλώνουν και φτιάχνοντας φωλιά θα χαλάει η μία της άλλης.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις το έτοιμο ζευγάρι σου να ξεκινήσει την διαδικάσία και αφού κάνουν το πρώτο αυγό τοποθέτησε τον αρσενικό στην άλλη θηλυκιά αφού πρώτα θα έχεις δει ότι είναι πυρωμένη. Έτσι ο αρσενικός θα ζευγαρώσει με δύο κανάρες αλλά σε ξεχωριστό κλουβί.
 
Λοιπον παιδια, σημερα εβαλα στις ποτιστρες το Multi-vit της Bogena. Το συγκεκριμενο κανει για φερει τα πουλια σε αναπαραγωγικο οιστρο η θα πρεπει να βαλω κατι αλλο;
 
Φίλε Μιχάλη τοποθετώντας τις δύο κανάρες μαζί θα έχεις προβλήματα. Οι δύο θηλυκές θα μαλώνουν και φτιάχνοντας φωλιά θα χαλάει η μία της άλλης.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις το έτοιμο ζευγάρι σου να ξεκινήσει την διαδικάσία και αφού κάνουν το πρώτο αυγό τοποθέτησε τον αρσενικό στην άλλη θηλυκιά αφού πρώτα θα έχεις δει ότι είναι πυρωμένη. Έτσι ο αρσενικός θα ζευγαρώσει με δύο κανάρες αλλά σε ξεχωριστό κλουβί.
επιπροσθετα προσεξε να μη καταλαβει η πρωτη καναρα αυτο που εκανες. Να μην εχει οπτικη επαφη με το νεο ζευγαρι.
 
Back
Top