Φροντίδα Ερωτησεις αρχαριου για cockatiels

mirto_00

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Άνω Γλυφάδα
Γεια σας!

Λοιπον πριν απο περιπου 3 μερες αγορασα 2 cockatiels ενα αρσενικο ενα θηλυκο. Ειδα σε προηγουμενα ποστς οτι πρεπει να τα αφηνω κανα 2 μερες για να συνηθίσουν το περιβαλλον. Εχω μερικες αποριες..

1 . Μετα απο 2 μερες παρατηρησα οτι ελειπαν μερικα πουπουλα απο το θυληκο😱 , και αρχισα να ανυσηχω μηπως ξερεται τι μπορει να εχει...

2. Το αρσενικο καταλαθος στραβοπατησε και επεσε πανω στις εφημεριδες με τα κακακια😕 τους. Υπαρχει κανενα ειδικο σαμπουαν για να τον καθαρισω ή μονο με νερο;

3. Μηπως ξερει κανεις πια ειναι η καταλληλη θερμοκρασια για το περιβαλλον τους.. [( ρωταω γιατι το δωματιο μου ειναι πολυ κρυο το χειμωνα και πολυ ζεστο το καλοκαιρι ) το airconticion μπορει να βλαψει την υγεια τους;

Συγνωμη για τις πολυ περιληπτηκες ερωτησεις αλλα ως αρχαριος πρεπει να ξερω

Περιμενω απαντησεις!
 
ερωτησεις αρχαριων 2

Εχω καποιες ερωτησεις:

1. Πως θα καταλαβω οτι η θυληκια μου ειναι εγκυος;

2. Πες οτι εγω δεν θελω εκεινη την περιοδο να ζευγαρωσουν μπορω να το αποτρεψω ή δεν την γλιτωνω

3. Εχω εναν γατο ο οποιος δεν πειραζει τα πουλια επιδη ειναι 8 χρονων και το μονο που θελει ειναι να κοιμαται στο κρεβατι μου.
Αν και δεν υπαρχει καμια περιπτωση επιθεσης προκαλει στρες στα πουλια;


και

4. Οταν γυρναω σπιτι μου τα ακουω απο τοις σκαλες να τσιριζουναι αλλα οταν μπαινω στο δωματιο με κραζουν κανονικα:D
αυτο ειναι επιδη χαιρονται που βλεπουν ή θελουν να με διωξουν (τρομαξουν) ;



Ευχαριστω για τον χρονο σας 😎
 
1. Πως θα καταλαβω οτι η θυληκια μου ειναι εγκυος;
πρωτον τα θυληκα δεν μενουν εγκυος αμα ειναι θα το καταλαβεις απο το αβγο που θα κανει.
2. Πες οτι εγω δεν θελω εκεινη την περιοδο να ζευγαρωσουν μπορω να το αποτρεψω ή δεν την γλιτωνω
τα χωριζεις και ετσι δεν ζευγαρωνουν.
3. Εχω εναν γατο ο οποιος δεν πειραζει τα πουλια επιδη ειναι 8 χρονων και το μονο που θελει ειναι να κοιμαται στο κρεβατι μου.
Αν και δεν υπαρχει καμια περιπτωση επιθεσης προκαλει στρες στα πουλια;
στην αρχη θα τους προκαλει στρες αλλα πιστευω πως αν τον μαθουνε δεν θα εχουν προβλημα.

*ψαξε καλυτερα το furoum των παπαγαλων για μελλοντικες αποριες σου.
 
πως θα καταλαβω οτι η θυληκια μου ειναι εγκυος;

Για να γεννήσει θα πρέπει να έχει προηγηθεί ζευγάρωμα, θα τα δεις να ζευγαρώνουν. 😉 Λογικά όταν θα είναι έτοιμη να γεννήσει θα περνάει περισσότερες ώρες εντός φωλιάς.

πες οτι εγω δεν θελω εκεινη την περιοδο να ζευγαρωσουν μπορω να το αποτρεψω ή δεν την γλιτωνω

Δεν βάζεις φωλιά. Αν δεις αυγά στον πάτο του κλουβιού τα παίρνεις, δίνεις στα πουλιά μόνο την βασική τροφή και νερό και αυξάνεις τις ώρες ύπνου.

Εχω εναν γατο ο οποιος δεν πειραζει τα πουλια επιδη ειναι 8 χρονων και το μονο που θελει ειναι να κοιμαται στο κρεβατι μου.
Αν και δεν υπαρχει καμια περιπτωση επιθεσης προκαλει στρες στα πουλια;

Ποτέ μην λες ποτέ. Θα σου πρότεινα να έχεις το κλουβί σε άλλο δωμάτιο, που δεν θα έχει πρόσβαση ο γάτος. Δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει και τι κατάληξη θα έχει η όλη υπόθεση.

Οταν γυρναω σπιτι μου τα ακουω απο τοις σκαλες να τσιριζουναι αλλα οταν μπαινω στο δωματιο με κραζουν κανονικα:D
αυτο ειναι επιδη χαιρονται που βλεπουν ή θελουν να με διωξουν (τρομαξουν) ;

Αν τα έχεις καιρό και σε έχουν συνηθίσει πιστεύω ότι το κάνουν από χαρά. Θα δεις βέβαια και άλλα στοιχεία και θα βγάλεις συμπέρασμα, αν είναι πιο κινητικά εκείνη τη στιγμή, αν έρχονται έξω έξω κλπ.

τα χωριζεις και ετσι δεν ζευγαρωνουν.

Φραγκίσκο οι παπαγάλοι δεν είναι σαν τα καναρίνια που χωρίζεις τα πουλιά, αν δεν θέλεις να ζευγαρώσουν. Οι παπαγάλοι αν έχουν συνηθίσει το ταίρι τους και τα χωρίσεις μπορεί να μαραζώσουν, να στρεσαριστούν και να έχουν προβλήματα συμπεριφοράς ή να παρουσιάσουν κάτι άλλο. Απλά, στους παπαγάλους εφαρμόζουμε αυτά που είπα πιο πάνω.
 
Φραγκίσκο οι παπαγάλοι δεν είναι σαν τα καναρίνια που χωρίζεις τα πουλιά, αν δεν θέλεις να ζευγαρώσουν. Οι παπαγάλοι αν έχουν συνηθίσει το ταίρι τους και τα χωρίσεις μπορεί να μαραζώσουν, να στρεσαριστούν και να έχουν προβλήματα συμπεριφοράς ή να παρουσιάσουν κάτι άλλο. Απλά, στους παπαγάλους εφαρμόζουμε αυτά που είπα πιο πάνω.
ok δεν το ηξερα ευχαριστω! Συγνωμη για την παραπληροφωρηση😕
 
Φραγκίσκο οι παπαγάλοι δεν είναι σαν τα καναρίνια που χωρίζεις τα πουλιά, αν δεν θέλεις να ζευγαρώσουν. Οι παπαγάλοι αν έχουν συνηθίσει το ταίρι τους και τα χωρίσεις μπορεί να μαραζώσουν, να στρεσαριστούν και να έχουν προβλήματα συμπεριφοράς ή να παρουσιάσουν κάτι άλλο. Απλά, στους παπαγάλους εφαρμόζουμε αυτά που είπα πιο πάνω.

Συμφωνω μ αυτο οτι δεν τα χωριζουμε. Για το οτι θα μαραζωσουν ομως οχι και τοσο.Αν ηταν Lovebirds ναι. Συνηθως αυτα τα ειδη εχουν προβλημα και τα μεγαλα(macaw cockatoo κλπ).Αν δηλαδη αλλαζες ταιρι σ ενα κοκατιλ δεν νομιζω οτι θα υπηρχε ιδιαιτερο προβλημα.
 
...Αν δηλαδη αλλαζες ταιρι σ ενα κοκατιλ δεν νομιζω οτι θα υπηρχε ιδιαιτερο προβλημα.

Φωτη δε νομιζω να εχει να κανει με το μεγεθος η το ειδος. Οι παπαγαλοι ειναι μονογαμικα πουλια και στη φυση δεν αλλαζουν ταιρι. Αυτο δειχνει αν οντως υπαρχει "προβλημα" η οχι οταν το κανουμε εμεις εσκεμμενα. Μπορει να μην πεθαινουν απο τη στενοχωρια τους αλλα πιστευω πως δεν τους ειναι και το πιο ευχαριστο.
 
Φωτη δε νομιζω να εχει να κανει με το μεγεθος η το ειδος. Οι παπαγαλοι ειναι μονογαμικα πουλια και στη φυση δεν αλλαζουν ταιρι. Αυτο δειχνει αν οντως υπαρχει "προβλημα" η οχι οταν το κανουμε εμεις εσκεμμενα. Μπορει να μην πεθαινουν απο τη στενοχωρια τους αλλα πιστευω πως δεν τους ειναι και το πιο ευχαριστο.

Καταρχας δεν σκοπευω να το δοκιμασω. Μην παρεξηγηθω κι ολας..

Δεν ειπα οτι παιζει ρολο το μεγεθος.Αλλα τι θα χωριζες πιο ευκολα;Ενα ζευγαρι μπατζι η ενα ζευγαρι cockatoo?

Δεν νομιζω κι ολας οτι οι εκτροφεις κρατανε ενα ζευγαρι μαζι για παντα. Τα αλλαζουν για να χουν περισσοτερη ποικιλια.
 
Καταρχας δεν σκοπευω να το δοκιμασω. Μην παρεξηγηθω κι ολας..

Δεν ειπα οτι παιζει ρολο το μεγεθος.Αλλα τι θα χωριζες πιο ευκολα;Ενα ζευγαρι μπατζι η ενα ζευγαρι cockatoo?

Δεν νομιζω κι ολας οτι οι εκτροφεις κρατανε ενα ζευγαρι μαζι για παντα. Τα αλλαζουν για να χουν περισσοτερη ποικιλια.

Αυτο που κανουν οι εκτροφεις, αν το κανουν, δε σημαινει οτι ειναι και συναισθηματικα ανωδυνο για τα πουλια αρα και το σωστοτερο. Εξαλλου αυτοι θελουν να αποκομισουν κερδος. Το οτι καποια ειδη το ξεπερνουν ευκολοτερα η εχουν εντονοτερο το αναπαραγωγικο ενστικτο απο αλλα και ταιριαζουν αμεσα ισως με νεο ταιρι, δε σημαινει οτι καταλαβαινουμε απολυτα τι γινεται μεσα στο μικρο τους κεφαλακι. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αυτο που κανουν οι εκτροφεις, αν το κανουν, δε σημαινει οτι ειναι και συναισθηματικα ανωδυνο για τα πουλια αρα και το σωστοτερο. Εξαλλου αυτοι θελουν να αποκομισουν κερδος. 😉
kανένας εκτροφέας που σέβεται τον εαυτό του, δεν ταλαιπωρεί, συναισθηματικά ή σε θέματα υγείας,το αποτέλεσμα της εκτροφής του!
Εκ τρέφω,σημαίνει, δίνω ζωή, βελτιώνω υγεία, μορφολογία και χαρακτήρα, μεγαλώνω, ανασταίνω!
Δεν είναι όλοι οι εκτροφείς κερδοσκόποικαι αν αλλάξουν κάποτε τα ζευγάρια, το σίγουρο είναι οτι δεν ήταν ικανοποιητικό το αποτέλεσμα της εκτροφής 😉.
... Και δεν θίγω το θέμα της "μονογαμίας", γιατί η φύση,όλα εμάς τα παιδιά της, μας έχει προικίσει με το ένστικτο, να διαλέγουμε σαν ταίρι, μόνο ότι μας βελτιώνει γεννετικά! 🙂
 
Ειδα σε προηγουμενα ποστς οτι πρεπει να τα αφηνω κανα 2 μερες για να συνηθίσουν το περιβαλλον.

Δεν είναι σίγουρο ότι μέσα σε 2 μέρες θα εξοικειωθούν με το περιβάλλον τους. Μπορεί να πάρει και αρκετές μέρες, δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση σ' αυτή την ερώτηση. Είναι ανάλογα το πουλί...

Μετα απο 2 μερες παρατηρησα οτι ελειπαν μερικα πουπουλα απο το θυληκο, και αρχισα να ανυσηχω μηπως ξερεται τι μπορει να εχει...

Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο και όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό.

-Πουπουλάκια μπορεί να πέφτουν που και που, δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά το πουλί νοσεί.
-Αν δεις ότι εξακολουθούν και του πέφτουν φτεράκια, τότε μάλλον θα περνάει πτερόρροια.
-Αν είναι και τα δύο πουλιά στο ίδιο κλουβί παρατήρησε αν υπάρχουν καυγαδάκια μεταξύ τους. Μπορεί να οφείλεται το άλλο πουλί για το πέσιμο των φτερών του άλλου.

Το αρσενικο καταλαθος στραβοπατησε και επεσε πανω στις εφημεριδες με τα κακακια τους. Υπαρχει κανενα ειδικο σαμπουαν για να τον καθαρισω ή μονο με νερο;

Μπορείς να το πλύνεις με νερό και να προσθέσεις και λίγο ροδόνερο ή μηλόξυδο. Δεν είναι ανάγκη να καταφύγεις στην χρησιμοποίηση του σαμπουαν σ' αυτή την περίπτωση.

το airconticion μπορει να βλαψει την υγεια τους;

Αν ο αέρας του κλιματιστικού "χτυπάει" τα πουλιά, τότε ναι. :)
 
Back
Top