Αναπαραγωγή Ερωτησεις για ζευγαρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cvrak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cvrak

PB Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
169
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας.
Εχω από τον περασμενο Δεκεμβριο ένα κοκκινο καναρινι, και πριν απο μερικες μερες πηρα μια θηλυκια για ζευγαρωμα, και έχω καποιες βασικες αποριες, αφου ειναι η πρωτη φορά που επιχειρω κατι τετοιο.
Τωρα τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια, διπλα διπλα, για να βλεπονται. Απ΄οτι διαβασα πρέπει να βαλω τον αρσενικο μεσα στη θηλυκια, όταν αυτή αρχισει να φτιαχνει φωλια;
Ο αρσενικος, οταν ειναι μονος του τραγουδα, ενω οταν ειναι διπλα στην θηλυκια, δεν τραγουδα, παρ' όλο που αυτη όλο και κατι λεει. Αυτο ειναι φυσιολογικο;
Μετα απο ποσο καιρό θα ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα;
Να σας πω οτι μεχρι τωρα, καιρου επιτρεποντος τα εχω στο μπαλκονι μεχρι να βραδυάσει. Αυτό παιζει καποιο ρόλο;
Εχει σημασια το μεσα-εξω των κλουβιών; Μηπως αυτο τα ενοχλει και πρεπει να βρω ένα μονομο σημειο, μέχρι να ζευγαρωσουν;

Φιλικά
Χρήστος

ΥΓ. Ουσιαστικα ειναι η δευτερη φορα που προαπαθω να ζευγαρωσω καναρινια. η πρωτη ηταν οταν πηγαινα γυμνασιο, περιπου πριν απο 25 χρονια. Τοτε ειχα απλως ριξει την θηλυκια μεσα στο κλουβι του αρσενικου, και τελικά εβγαλα 3 πουλακια, υγιεστατα. Τωρα, μετα απο αρκετο ψαξιμο καταλαβαίνω οτι τοτε ολα εγινα με την βοηθεια της τυχης, έτσι τωρα λεω να το ξαναπροσπαθησω λιγο πιο οργανωμενα. Δεκτες ολες οι συμβουλες 🙂
 
Ο αρσενικος, οταν ειναι μονος του τραγουδα, ενω οταν ειναι διπλα στην θηλυκια, δεν τραγουδα, παρ' όλο που αυτη όλο και κατι λεει. Αυτο ειναι φυσιολογικο;
Ειναι απολυτα φυσικο μην ανησηχεις
 
Χρηστο το μεσα εξω που κανεις στα κλουβια σημενει θανατος για τα πουλια γιατι τους αλαζεις συνεχεια την θερμοκρασια με αποτελεσμα να αρωστενουν! Καλο θα ηταν να βρεις ενα ησιχο μερος στο μπαλκονι που να μην εχει ρευματα και να τα αφισεις εκει!

ΥΓ . Μην φοβασε την θερμοκρασια δεν εχουνε προβλημα και εγω εξω τα εχω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γιαννη,
εχω ενα σημειο στο μπαλκονι μου που με καταλληλη διαμορφωση μπορουν να μπουν εκει τα κλουβια.
Ποσο χαμηλες θερμοκρασιες μπορουν να αντεξουν;
Στο πολυ κρυο μπορω να τα σκεπαζω;
Θα καταφερουν να ζευγαρωσουν τωρα, ή αυτο θα γινει την ανοιξη που θα ανεβει η θερμοκρασια και θα εχουμε περισσοτερο φως;

Οι ερωτησεις που κανω ειναι λογω ελλειψης προηγουμενης εμπειριας.

Φιλικα
Χρήστος Βρακότας
 
οπως ειπες οταν ανεβει η θερμοκρασια και το κυριοτερο μεγαλωσει η μερα ομως εκτος απο αυτα παιζει ρολο και η διατροφη που κανουν
 
Καλησπέρα,
Το φόρουμ έχει ιδιαίτερο χώρο αφιερωμένο στην αναπαραγωγή. Εκεί θα βρεις εμπεριστατωμένες απαντήσεις σε όλες σου τις ερωτήσεις.
Χονδρικά σου λέω ότι το μέσα - έξω τα βλάπτει. Αντέχουν τις χειμωνιάτικες θερμοκρασιες της Αθήνας, αρκεί να μην είναι σε ρεύμα. Μπορείς να τα σκεπάσεις με διαφανές ναυλον.

Η εποχή του ζευγαρώματος είναι την άνοιξη.

Μιας που πήρες τώρα το νέο πουλάκι, μην τα βάζεις κολλητά, τα νέα πουλιά πρέπει να είναι σε καραντίνα για ενα διαστημα.

Εχουν δαχτυλίδια τα καναρινάκια; Τί γράφουν; Από το δαχτυλίδι μπορείς να πάρεις πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες, όπως έτος γέννησης, χωρα προελευσης κτλ.

Για όποια απορία εχεις μετά το διαβασμα εδώ είμαστε!
Καλό διαβασμα!
 
Χρήστο εγώ απλά θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή ώστε το σημείο του μπαλκονιού, εκτός από τα ρεύματα αέρος, να είναι προφυλαμένα και από την έκθεσή τους σε ιπτάμενα αρπακτικά, μιας και αρκετά μέλη έχουν χάσει τα φιλαράκια τους με αυτόν τον βίαιο τρόπο.Ισως κάποιου είδους σίτα να βοηθήσει.
 
Χρήστο η δική μου γνώμη είναι να έχεις τα πουλιά σου χωρισμένα στο χώρο που θα αποφασίσεις εσύ, παρέχοντάς τους τις κατάλληλες συνθήκες (άλλο θέμα) και να απολαμβάνεις το τραγούδι του αρσενικού σου μέχρι τα μέσα τουλάχιστον του Φεβρουαρίου. Από εκεί και ύστερα μπορείς να ξεκινήσεις την προετοιμασία για αναπαραγωγή.

Έχεις όσο χρόνο χρειάζεσαι μέχρι τότε για να διαβάσεις θέματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν και για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς μπορούμε να ανοίξουμε ένα φρέσκο θέμα συζήτησης εκείνη την εποχή.

Αντιλαμβάνομαι την προσμονή σου για να ξεκινήσεις το ζευγάρωμα από τώρα, αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να έχεις υπομονή και να περιμένεις την κατάλληλη στιγμή. Αυτό είναι ίσως το σημαντικότερο προσόν όλων όσοι ασχολούνται με αυτό το χόμπι και θέλουν να το κάνουν επιτυχημένα. :)
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις-συμβουλες.
Τα τακτοποιησα στο μπαλκονι, σε απαγγιο μερος.
Το δαχτυλιδι του αρσενικου λεει 1JNH 16 NB06
Το δαχτυλιδι του θηλυκου λεει AQ91 54 NB07

Ξερει καποιος τι σημαινουν αυτα;

Ευχαριστώ και Καλή Χρονιά
Χρήστος
 
Έίναι και τα δύο από την Ολλανδία! Το αρσενικό έχει γεννηθεί το 2006 και φερει κοκκινο δαχτυλίδι, ενώ το θηλυκό το 2007 και φέρει μαύρο.

Να τα χαίρεσαι!
 
Χρήστο καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Η ανάγνωση των δακτυλιδιών είναι:
NB 06 1JNH 16
NB 07 AQ91 54 και υποδηλώνουν ότι:
NB Ολλανδία
06 ή 07 Έτος γέννησης
1JNH και AQ91 Οι εκτροφείς αντίστοιχα
16 αριθμός πουλιού (το 16ο πουλί) για το αναφερόμενο έτος του εκτροφέα
54 αριθμός πουλιού (το 54ο πουλί) για το αναφερόμενο έτος του εκτροφέα.

Όσον αφορά το ζευγάρωμα σου απάντησαν οι προηγούμενοι για την σωστή χρονική περίοδο.

Ο λόγος δε που σου...χρωμάτισα έτσι τα γράμματα, είναι γιατί λογικά θα πρέπει το μέν πρώτο να έχει κόκκινο δακτυλίδι, το δε δεύτερο μαύρο.
Ψάξε σε άλλο post να βρείς τα χρώματα των δακτυλιδιών κατά την C.O.M. (Παγκόσμια Ομοσπονδία).

Συμπερασματικά λοιπόν έχεις ένα αρσενικό του 2006 και ένα θηλυκό του 2007.
Καλή Χρονιά, καλή ανάγνωση, και καλή συνέχεια στα ζευγαρώματα και στην ενασχόλησή σου με τα πουλιά.
Γιατί σίγουρα δεν θα μείνεις μόνο στο ένα ζευγάρι στο μέλλον! Έτσι ξεκινήσαμε λίγο - πολύ όλοι μας.
Φιλικά,
 
Γεια σας και παλι, μετα απο μερικες μερες "απραξιας".
Εχω τα δυο κλουβια διπλα-διπλα, στο μπαλκονι, σε μερος χωρις ρευματα.
Η θηλυκια έχει βαλει 4-5 νηματα στη φωλια, και σημερα ειδα το οργανο του αρσενικου να εξεχει απο το πτερωμα του.
Μηπως πρεπει να ξεκινησω ειδικη διατροφη και τα βαλω μαζι, ή να περιμενω μεσα Φλεβαρη;
Στο σημειο που τα εχω (προφυλαγμενα με νάιλον) το βράδυ έχει περιπου 8-12 βαθμους. Ειναι καλη η θερμοκρασια για τα μελλοντικα αυγά;

Φιλικα
Χρήστος
 
Ελα Χρηστο καλημερα

Εαν τελικα ζευγαρωσουν τωρα σου παραθετω
προσωπικη προσφατη εμπειρια

τα αυγα εαν τα κλωσσαει κανονικα θα ειναι ενταξει εξω
εγω ειχα 3 στα 5 και τα 2 ηταν ασπορα
ολα αυτα στο μπαλκονι με ναυλον

οταν βγουν τα μικρα
πιστευω οτι πρεπει τα πουλια να τα βαλεις μεσα
τα μικρα δεν θα αντεξουν

τωρα εαν κανει αυγα και κλωσσαει και εχεις χωρο βαλτην μεσα απευθειας

ΜΦΧ
Πανος

για να κανουμε και χιουμορ
εαν ειδες το οργανο του αρσενικου να εξεχει απο το πτερωμα
μιλαμε για πολυ προικισμενο αρσενικο
 
Φιλε Πανο, να περιμενω να βαλει κι αλλες κλωστες η καναρα στη φωλια, ή να βαλω τον αρσενικο αμεσως μεσα;
 
Ειναι ακομα σε 2 ξεχωριστα κλουβια;
Εαν κατατυχη εχεις ζευγαρωστρα με χωρισμα θα σου ελεγα να περιμενεις να δεις και ταισματακια μεσα απο τα καγκελα


αστην λιγο να φτιαξει φωλιτσα
πιστευω οτι θα παιξει κανα 2 μερες
αμα κανει φωλια λογικα ειναι ετοιμη
εαν και ο αρσενικος εξακολουθει να ειναι σε τρελη φορμα τοτε αστον να ορμηξει


και εαν δεν κατσει τωρα μην τα πιεσεις φιλε
καταννοω απολυτα την λαχταρα σου αλλα πιστεψε με οταν ανοιξει ο καιρος θα ειναι πολυ καλυτερα

αντε και περιμενουμε νεα σου για τα ολλανδεζακια σου
ΜΦΧ
Πανος

Μεγαλη προσοχη στο ναυλον φιλε
ειναι παγιδα αμα κανει καμια ξαφνικη λιακαδα
 
ok Πανο, θα περιμενω μερικες μερες για να δουμε τι θα γινει.

Οσο για το νάιλον, φανταζομαι οτι εννοεις πως παγιδευει τηυ ζεστη στην λιακαδα. όμως ειναι σε τελαρα που τα βγαζω τη μερα και τα κρεμαω μολις σουρουπωσει.

Φιλικά
Χρήστος
 
Δεν είναι μόνον σωστός ο Πάνος αλλά και γλαφυρότατος.
Θέλω μόνον να σου πώ οτι, επειδή έγινα κι' εγώ κάτοχος
φέτος κάποιων θηλυκών απο Ολλανδία, είναι πολύ
"πυρομένα". (ίσως είναι η τακτική των εκεί εκτροφέων)
Γι ' αυτό ανέβασε με γρήγορους ρυθμούς(διατροφικά)
τον αρσενικό σου άν θέλεις να έχεις επιτυχία.
-Πάντως άσε πρώτα να τελειώσει την φωλιά και μετά "επαφή".
 
Καλημέρα σας.
Παρ' όλο που εγώ προσωπικά βρίσκομαι στο 1/3 της προετοιμασίας των πουλιών για την φετινή αναπαραγωγική περίοδο, βλέπω πως δειλά-δειλά, κάποιοι από εμάς έχουν ξεκινήσει την αναπαραγωγή.
Γι αυτούς που ακολουθούν συγκεκριμμένο πρόγραμμα και έχουν φτειάξει τις κατάλληλες συνθήκες και έχουν φέρει και τα πουλιά τους, σωστά, σίγουρα δεν θα υπάρξει κανένα σχεδόν πρόβλημα.
Για τους υπόλοιπους όλους εμάς, ΥΠΟΜΟΝΗ!
Κι εγώ "πυρώνω" και αδημονώ, γιατί είναι ίσως η ομορφότερη περίοδος στην διάρκεια του έτους σε μιά εκτροφή.
Αλλά μας υποχρεώνει να είμαστε υπομονετικοί, το αναμμενόμενο τελικό θετικό αποτέλεσμα!
Παρατήρηση : Για άλλη μιά φορά, είμαι,... Νομίζω...off topic.
Φιλικά,
 
Back
Top