Αναπαραγωγή Ερωτησεις για νεοσσους lovebird

Αργυρης

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2015
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους,
το πρωι της Δευτερας βγηκε μετα απο 23μερες ο πρωτος νεοσσος lovebird και εν συνεχεια ενα ενα ανα ημερα εβγαινε το καθε ενα... Ηθελα να ρωτησω τι τροφη θα ηταν καλο να ταιζω τα πουλακια μου; (σημειωση... Τους δίνω αυγοτροφη, μαρουλι, λαχανο, καροτο, διαφορα σπορια που πουλανε τα πετ σοπ (οχι χύμα!) και τους εχω παρει μια βιταμίνη που την βαζω στο νερο και την βαζω εβδομαδα παρα εβδομαδα και τους εχω ενα σουπιοκοκκαλο ) Επειδη βλεπω πολυ κουρασμενη την θυληκια διοτι ολη μερα ειναι μεσα στην φώλια και αντε να βγει για λιγο να τσιμπησει κατι πολυ φοβισμενη και να μαζεψει κανενα χορταρακι κουνελιου που εχω πετάξει μεσα στο κλουβι, φοβαμαι μην παθει κατι γιατι αρχιζει και χανει πουπουλα... Ο αρσενικος ευτυχος βοηθαει την κατασταση και ταιζει τα μικρα και την θυληκια οταν κλωσάει. Το ερωτημα ειναι :
1) πρεπει να δωσω μια συγκεκριμενη τροφη να βοηθησω την κατασταση
2) απο τα 4 εχουν σκασει τα 3 αυγουλακια και θα περιμενω αλλες 3-4 μερες να δω αν θα σκασει και το 4, ομως ηθελα να ρωτησα αν δημιουργει καποιο προβλημα που μενει εκει αν ειναι νεκρο;
3)Πρεπει να ταισω καθολου τα μικρα εγω η εφόσον βλεπω να
κυλάνε ολα καλα να αφήσω την φυση να κανει την δουλεια της;
4)πειραζει να ριχνω 2 φορες την ημερα μια ματια να βλεπω πως πανε τα πραγματα;
Σημειωση: ειναι η πρωτη τους γεννα ομως η θυληκια δεν αφηνει με τιποτα την φωλια της και τα μικρα της
Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα καταλαβαινεται.. :D
Ευχαριστω εκ των προτερων και θα σας αποζημιώνω με φωτογραφιες!

 
Να σου ζήσουν τα μωράκια και οι γονείς τους!
Τώρα που έχουν νεοσσούς θα φροντίζεις να μην λείπει το αυγό ή η αυγοτροφή ποτέ από το κλουβί. Ή αυγό βρασμένο 15 λεπτά ή αυγοτροφή.
Αν είναι αυγό θα το ανανεώνεις κάθε πρωί.
Για το θηλυκό βάλε για 3-4 μέρες λίγο υγρό ασβέστιο στο νερό, ίσως έχει κάποια έλλειψη.
Το 4 αυγό θα το αφαιρέσεις μόνο εφόσον είναι ραγισμένο, μόνο τότε μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Αλλιώς το βγάζεις όταν εξαντλήσεις όλα τα χρονικά όρια να είναι ένσπορο.
Μπορείς να τσεκάρεις την φωλιά, χωρίς να κάνεις φασαρία και χωρίς να ενοχλείς.
Εφόσον βλέπεις γεμάτο τον πρόλοβο των νεοσσών δεν χρειάζεται καμία παρέμβαση από την πλευρά σου.
Φτερά της θηλυκής αν της λείπουν στην κοιλιά είναι φυσικό. Έχεις δει να έχει και κάπου αλλού αραίωση;
Δεν μας ζάλισες και όταν έχεις απορία, αμέσως να ρωτάς. Μακάρι να ξέρουμε να απαντήσουμε :)
 
Ευχαριστω πολυ!
Στην κοιλια της εχει χασει τα πιο πολλα και φαινεται πολυ κουρασμενη.
12540217_10204058913673663_918909723_n.webp

πιο καθαρη ειναι μια χθεσινη με 2 νεοσσους...
Πηγα σε μια αλυσιδα πετ σοπ μεγαλη εδω στην αθηνα και ζητησα υγρο ασβεστιο και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει και μου εδωσαν βιταμινες και συγγκεκριμενα το '' vitamix plus'' πολυβιταμινες λεει. Κανει δουλεια;
 
Εντάξει οι βιταμίνες, καλό είναι να έβρισκες όμως και ασβέστιο.
Δώσε ωμό σουσάμι, μήλο και καρότο που έχουν σάκχαρα και αν μπορείς να δώσεις μια δυο μέρες αλμοραλ πλας (ηλεκτρολύτες από κανονικό φαρμακείο).
Είναι ήμερη; Την πιάνεις στο χέρι; Τι παρατηρείς που λες πολύ κουρασμένη;
 
Θα τους βαλω αυριο!
Οχι δεν ειναι ημερη... Φοβαται και κρυβεται, οταν λεω κουρασμενη εννοω οτι οταν την βλεπω και βγαινει εξω φαινεται λιγο ξεπουπουλιασμενη κυριως απο κατω και λιγο πιο αδυνατη απο οτι ηταν πριν απο ολο αυτο... Δεν πιστευω να εχει κατι απλα ειναι ταλαιπωρημένη απο ολο αυτο...
 
Εντάξει, φυσιολογικό. Καλό φαγητό όπως είπαμε. Το πτέρωμα λογικό να είναι άνω κάτω, όλη μέρα κάθεται φουσκωμένη πάνω στα πουλάκια.
 
Back
Top