Γενικά Ερωτησεις για παπαγαλους

Μεσολογγι

PB Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2008
Μηνύματα
108
Πόλη
Μεσολόγγι
Εχω 3 κοκατιλ και 2 κοινα παπαγαλακια. Τους αλλαζω το χαρτι του πατου,το νερο και βγαζω τα σπασμενα τσοφλια των σπορων που ειναι στις ταιστρες μια φορα την ημερα. Επισης μολις τους αλλαζω τροφη καθαριζω πολυ καλα τις ταιστρες. Το ιδιο κανω και με το νερο. Δυο φορες την εβδομαδα βγαζω τα πουλια απο τα κλουβια και καθαριζω ολα τα κλουβια και πατους με σφουγγαρι, καθαριστικο πιατων και νερο. Επισης τα εχω μεσα στο δωματιο μου μπορει να κολλησω καμια αρρωστια;
 
Οσο τηρείς όλους τους κανόνες υγειινής για τα πουλιά σου αλλά και για σένα, ( τακτικό πλύσιμο χεριών μετά από κάθε επαφή με τα πουλιά και τις ακαθαρσίες τους,) όσο φροντίζεις την υγειινή διατροφή τους και είσαι συνέχεια σε επαγρύπνηση παρατηρώντας αλλαγή στην διάθεση και την συμπεριφορά τους, ΚΑΙ τα πουλιά σου θα είναι καλά, ΚΑΙ εσύ δεν θα κινδυνεύεις να κολλήσεις το παραμικρό.
 
Τα πουλια σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να ναι στον ιδιο χωρο που κοιμασε! Η σκονη που εχουν στα φτερα μπορει μακροπροθεσμα να αποφερει αναπνευστικα προβληματα! Σε αλλο χωρο καλυτερα οπως ειναι το σαλονι. Οσο για το καθαρισμα καλα κανεις και τα καθαριζεις τοσο συχνα αλλα απο τα κλουβια τους αμα δεν ειναι εξαιρετικα ημερα μην τα βγαζεις γιατι τα στρεσσαρεις αρκετα! Ειδικα τωρα που τα χεις πολυ λιγο καιρο. Μια στο τοσο βγαζε τα για να απολυμανεις τα καγκελα των κλουβιων. Εβδομαδιεως περνε ενα βρεγμενο πανι και καθαριζε τα καγκελα 😉
 
Back
Top