Αναπαραγωγή Ερωτησεις για την αναπαραγωγη!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SMENT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SMENT

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα.
Να σας θυμησω οτι εχω 1 ζευγαρι καναρινια και τα εχω σε μια ζευγαρωστρα με χωρισμα στη μεση και ενα χαρτονι στη μεση να μν βλεπωνται.Αγορασα χθες φωλια, νημα και πηγα να παρω βιταμινες (βασικα πηγα για ferti-vit αλλα δεν βρηκα)και μου ειπαν να παρω ενα αλλο σκευασμα της tafarm το oleovita solution με συστατικα σελινιουχο νατριο:22mg και ΒΙΤ Ε(οξικη)9,1 g.
1. Θα ηθελα να ρωτησω αρχικα ειναι καλο το σκευασμα.
2. Θα ηθελα να μου πειτε πως να ξεκινησω;
3. Ποτε να βγαλω το χαρτονι;
ΥΓ:Απο ορλουξ ειχε την calci-lux και κατι αλλες. Πρεπει να παρω και αυτην; Τι δουλεια κανει αυτη;

Ευχαριστω προκαταβολικα!
 
Bγάλε το χαρτόνι τώρα.
Το σκεύασμα που λές έχει μια περίεργη μυρωδιά
και ίσως γεύση. Δεν ξέρω αν θα το δεχθούν τα πουλιά σου.
Πρόσεξε μια δυό μέρες μήπως δεν πίνουν καθόλου νερό.
Αν "περπατήσει" Ο. Κ, το δίνεις όπως λέει η εταιρεία.
Στην δεύτερη ερώτησή σου, οι απαντήσεις σε περιμένουν στο φόρουμ
και στα θέματα.
Πολύ συνοπτικά.
1) κόκκαλο σουπιάς μόνιμα στο θηλυκό.
2) Αυγό καλοβρασμένο και στους δύο
(θα το αποσύρεις μετά 6-8 ώρες-πέταμα)
3)Καλή τροφή(μάρκα) με αυξημένα επίπεδα λιπαρών σπόρων.
Ξεκίνα και βλέπουμε. Διάβασε
 
Ευχαριστω για την απαντηση.
Αρχιζω απο σημερα βαζοντας κοκκαλα σουπιας και στα 2 πουλια. Εκτως απο την αυγοτροφη που τους δινω θα αρχισω να τους βαζω και φρεσκοβρασμενο αυγο που θα το αλλαζω συχνα. Θα τους δινω και πιο συχνα λαχανικα οπως καροτο, μηλο και μαρουλι (που τρελενονται!). Θα βαλω την φωλια απο τωρα στην θυληκια χωρις το νημα ακομα και θα βγαλω το χαρτονι και θα κρατησω μονο το πλεγμα. Μετα απο λιγες μερες βαζω το νημα ξεκιναω το σκευασμα της tafarm(γιατι λεει 10 μερες πριν την το ζευγαρωμα) και μωλις φτιαξει την φωλια τα βαζω μαζι. Πως κρινετε την αποψή μου;Ειμαι σε τπτ λαθος;Ειμαι σε καλο δρομο; Μηπως ειναι καλυτερα να βγαλω το χαρτονι μωλις κανει την φωλια η θυληκια;

Φιλικα,
Χρηστος.
 
Δεν είχα αντιληφθεί ότι το μήνυμά σου εμπεριείχε ερώτηση. :) Θα σου πω τη γνώμη μου που μπορεί να τη συμπληρώσει και ο Μάκης μιας και ανέλαβε να απαντήσει στο πρώτο σου μήνυμα.

Το χαρτόνι θα πρέπει να το βγάλεις από πριν, αφήνοντας το συρμάτινο χώρισμα ανάμεσά τους για το διάστημα της προετοιμασίας. Αν έχεις αβγοτροφή δεν είναι απαραίτητο να τους δίνεις και αβγό ταυτόχρονα. Τη φωλιά να τη βάλεις μαζί με το νήμα μόλις δεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον και αφού τη φτιάξει η κανάρα, αφαιρείς το χώρισμα και καλούς απογόνους.
 
Ο Σταύρος σου έδωσε απαντήσεις,
άς σου τονίσω κι' εγω οτι...
Είπαμε βγάλε το χαρτόνι, χθές!
Οταν δώσεις φωλιά, δώσε και κλωστές
για να δείς που βρήσκεται η κανάρα(παίζει; κτίζει;)
Αν χρησιμοποιείς μια καλή αυγοτροφή δεν είναι απαραίτητο
το αυγό, δέν θα κάνει κακό πάντως και αν παρέχεις
ένα τέταρτο σφιχτοβρασμένο αυγό με το τσόφλι κάθε
δεύτερη μέρα.
Αντε με το καλό...
 
Back
Top