Γενικά Ερωτησεις σχετικα με την αγορα καναρινιου

NIKOS_PAP

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα ως νεος στο forum θα ηθελα τη βοηθεια σασ. Ενδιαφερομαι για αγορα καναρινιου ιζαμπελλα κοκκινο μωσαικο αν το λεω σωστα. Θελω δακτιλιδωμενο πουλι. Ειναι σωστη εποχη για αγορα; Ποσο περιπου κοστιζει ενα καλο καναρινι αχατησ κοκκινο μωσαικο; Επιπλεον θα ηθελα να μου υποδειξετε καποιο pet shop διοτι οσα εγω γνωριζω δεν τα εμπιστευομαι στο θεμα αγορας πουλιων.

ευχαριστω πολυ
νικοσ
 
αν το θελεις για αναπαραγωγη εχεις αργησει λιγο αν το θελεις για να σου κελαυδαει και να σου κανει παρεα μια χαρα ειναι η εποχη.η τιμη εξαρταται απο πολλα... Εδω στην επαρχια ενα τετοιο καναρινι κοστιζει απο 40-60 ευρω.
 
θελω να αρχισω με καναρινια ρατσασ καθωσ αυτα που ηδη εχω ειναι κοινα κανρινια και εχω αρχισει να τα χαριζω. Θα κρατησω μονο 6 απο τα 40. Δεν με ενδιαφερει αμεσα η αναπαραγωγη ουτε η φωνη (εχω τισ καρδερινεσ που με καλυπτουν απολυτα) αλλα η εμφανιση. Θελω να παρω 2-3 ζευγαρια αχατησ μωσαικ κοκκινο με ωραια εμφανιση ωστε απο του χρονου να αρχισω να τα αναπαρωγω. Πιστευεισ οτι θα ηταν καλυτερα να περιμενω λιγο ακομα ωστε να βγουν και οι νεωσσσοι η να παω τωρα να αγορασω. (δεν εχω αγορασει ποτε πουλι απο πετ σοπ οσα ειχα τα εχω βρει απο αναπαραγωγεσ του πατερα μου ο οποιοσ ασχολειτε αλλα δυστυχωσ δεν μενουμε μαζι) εχεισ κανενα πετ σηοπ στο νου σου που δεν θα με κοροιδεψει στην πωληση;
ευχαριστω πολυ που μου απαντησεσ
 
νικο μενω λαμια και δε μπορω να σου προτεινω καποιο μαγαζι στη περιοχη σου. Επειδη ομως και εγω ειμαι λατρης του χρωματος στα καναρινια σου προτεινω τα black-red τα οποια μοιαζουν με αχατες(εχουν και αυτα ραβδωσεις στην πλατη)η κιτρινους αχατες. Καλυτερα απο σεπτεμβριο να ψαξεις που θα βγουνε τα καινουργιαα πουλια και θα ειναι γεννημενα το 2009.
 
θελω να αρχισω με καναρινια ρατσασ καθωσ αυτα που ηδη εχω ειναι κοινα κανρινια και εχω αρχισει να τα χαριζω. Θα κρατησω μονο 6 απο τα 40. Δεν με ενδιαφερει αμεσα η αναπαραγωγη ουτε η φωνη (εχω τισ καρδερινεσ που με καλυπτουν απολυτα) αλλα η εμφανιση. Θελω να παρω 2-3 ζευγαρια αχατησ μωσαικ κοκκινο με ωραια εμφανιση ωστε απο του χρονου να αρχισω να τα αναπαρωγω. Πιστευεισ οτι θα ηταν καλυτερα να περιμενω λιγο ακομα ωστε να βγουν και οι νεωσσσοι η να παω τωρα να αγορασω. (δεν εχω αγορασει ποτε πουλι απο πετ σοπ οσα ειχα τα εχω βρει απο αναπαραγωγεσ του πατερα μου ο οποιοσ ασχολειτε αλλα δυστυχωσ δεν μενουμε μαζι) εχεισ κανενα πετ σηοπ στο νου σου που δεν θα με κοροιδεψει στην πωληση;
ευχαριστω πολυ που μου απαντησεσ

Αν θέλεις καναρίνια που να έχουν ενδιαφέρον για την εμφάνησή τους, πρέπει
να αγοράσεις κάποια, απο αυτήν την κατηγορία. ( ΚΡΕΣΤ, ΦΑΙΦ, ΝΟΡΙΤΣ,ΦΡΙΖΕ,ΚΑΜΠΟΥΡΙΚΑ), κλπ.- κλπ.
Οι αχάτες, που σου προκαλούν ενδιαφέρον, είναι καναρίνια της κατηγορίας χρώματος.
Είναι απο τα πλέον κοινά καναρίνια χρώματος και νομίζω οτι αν περιμένεις τις εκθέσεις
του χειμώνα 2009, θα δείς και θα βρείς ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΑ πουλάκια να αγοράσεις.
Αφού μάλιστα σκέπτεσαι να αρχίσεις αναπαραγωγή απο του χρόνου, γιατί να αγοράσεις
τώρα, κάποια πουλιά που θα έχουν μπροστά τους να περάσουν μια δύσκολη καλοκαιρινή πτερόρροια;Η γνώμη μου είναι να το ψάξεις, να διαβάσεις, να ενημερωθείς όσο γίνεται περισσότερο για τα πουλια που σ' αρέσουν και να είσαι έτοιμος όταν έλθει η ώρα να αγοράσεις.
 
Σαράντα;Να σου ζήσουν κ' να τα χαίρεσαι! Εε, πρέπει να ξοδεύεις αρκετά για την συντήρησή τους,έτσι;
 
Εγω εχω ενα κοκκινο με μαυρα ποδια και ραμφος [Αχατης ειναι αν το λεω σωστα] και το αγορασα απο μεγαλο πολυκαταστημα στη Θεσ/νικη €50.

Χωρις να υπερβαλλω καθησα πανω απο 1 ωρα μεσα στο ειδικο δωματιο που βρισκονταν τα καναρινια χρωματος και προσπαθουσα να "ακουσω" ενα-ενα ξεχωριστα...

Μετα απο πολυ ωρα και λιγο πονοκεφαλο απο την προσπαθεια να απομονωσω τη φωνη του τωρινου μου μικρου φιλου, αποφασισα να τον αποκτησω αφου ξετρελλαθηκα με το χρωμα του και τη γαργαρη φωνη του!

Ειχε βεβαια και αλλα ακριβοτερα χρωματος αλλα εκεινα μου φανηκαν πολυ υποτονικα οποτε διαλεξα χωρις δευτερη σκεψη το woody που με ξυπναει ΚΑΘΕ μερα στις 6:15 με το τραγουδι του αλλα δεν παραπονιεμαι καθολου!

Καλημερα κ καλη βδομαδα,

Mak!s
 
Συνονόματε, έχω ερωτήσεις περισσότερο... Ενημερωτικού τύπου:)
έκατσες μια ώρα για να ακούσεις ένα κανάρι που ΔΕΝ είναι
φωνής, γιατί; Αν ήθελες ένα κανάρι φωνής γιατί δεν διάλεγες ένα απο αυτήν την κατηγορία; Αν ήθελες έναν Αχάτη θα έπρεπε να προσέξεις τα πόδια και το ράμφος να είναι στο χρώμα της σάρκας. Αυτό που πήρες είναι μάλλον μαυροκόκκινο έντονο.
Να το χαίρεσε και να είναι καλά να σε ξυπνάει πολλά χρόνια ακόμα.
 
Συνονοματε καλη σου μερα και χρονια πολλα!

Ευλογη ειναι η απορια σου! Οντως δεν θα επρεπε κατα πολλους να αφιερωσω τοσο χρονο για να καταληξω σε καποιο πουλι. Ομως ηθελα ναι μεν να εχει αριστη εμφανιση και στησιμο αλλα να κελαηδαει κιολας γιατι ενα μεγαλο ποσοστο των καναρινιων χρωματος που βρηκα στο pet shop ηταν μαλλον της σχολης "μουγκαφον"...

Ετσι λοιπον εξηγειται ο χρονος που ξοδεψα πριν αποφασιω. 🙂

Υ. Γ. Παντως ειναι και του χαρακτηρα μου να ψαχνω καλα πριν αποκτησω κατι αλλα ισως φταιει κ το γεγονος οτι ειμαι αρχαριος στον κοσμο των πτηνων [ποσο μαλλον πριν απο 2 μηνες που ξεκινησα...]

Υ. Γ. [2] Η ρατσα του φιλου μου ειναι "μαυροκοκκινο εντονο"; Να σου στειλω φωτο να μου πεις;
 
Υ. Γ. [2] Η ρατσα του φιλου μου ειναι "μαυροκοκκινο εντονο"; Να σου στειλω φωτο να μου πεις;


Bάλε καμιά καλή, καθαρή φωτογραφία, να το δούμεκαι απο. Γνώμες άλλο τίποτα.😛
 
απο αυτα που γραφεις μαλλον black red intensive ειναι. Τα νυχια του πρεπει να ειναι μαυρα. Αν ειναι ασπρα ειναι αχατης.
 
Back
Top