Φροντίδα Ερωτηση για το φωτισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω, αυτές τις μερες νυχτώνει γύρω στις 19:00. Τα πουλιά τα έχω στο μπαλκόνι, μπορώ να αφήνω το φως μέχρι τις 21:00?
 
Τα πουλιά τα έχω στο μπαλκόνι, μπορώ να αφήνω το φως μέχρι τις 21:00?
Εάν θέλεις να τα διατηρείς σε φυσικές συνθήκες περιβάλλοντος, προφανώς και δεν μπορείς. Αν ξυπνάνε στις 7, θα συμπληρώνουν 14 ώρες "ημέρας". Τώρα η διάρκεια της ημέρας είναι πολύ μικρότερη.
 
Επιπρόσθετα στα όσα έγραψε ο @Stavros , αν μεγαλώσεις την ημέρα τώρα (πιθανολογώ για αναπαραγωγή) θα οδηγήσεις τα πουλιά σε πτερόρροια όταν η ημέρα θα μεγαλώσει πραγματικά και ανέβουν κάπως οι θερμοκρασίες. Δηλαδή Μάιο... κι αυτό δεν το θέλουμε σε καμία περίπτωση.
Η ρύθμιση της διάρκειας του φωτισμού έχει έννοια μόνο στις εσωτερικές εκτροφές που μπορείς να τον μειώσεις αργότερα...
Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να το αποφύγεις...
Μόνο κακό θα κάνει...
Αν μάλιστα κάνεις λίγες μέρες υπομονή θα δεις τα πουλιά να μπαίνουν σε φυσιολογική κατάσταση πολύ σύντομα...
 
Πάνο όλοι καταλάβαμε τους λόγους που θες ξαφνικά να ανάβεις τα φώτα και να τα αφήνεις μέχρι τις.. 9! Τα πουλιά θα στρεσαριστούν και αρχίσουν να αλλάζουν φτέρωμα όπως είπαν και οι απο πάνω... Άσε τα πουλιά στην ησυχία τους επιτέλους. :)
 
Back
Top