Γενικά Ερώτηση για αγορά θηλυκού καναρινιού

Alexis895

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2017
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα στην παρεα σας!
Εχω εναν αρσενικο κοινο καναρινο 2 ετων και επειδη λειπω απο το σπιτι και ολη την μερα ειναι μοναχος μεχρι να γυρισω απο τη δουλεια, σκεφτομαι να του παρω νυφουλα για παρεα. Η ερωτηση μου ειναι ειναι καλη ιδεα κ θα μπορουν να συμβιωνουν στο ιδιο κλουβι ολο το χρονο χωρις παρατραγουδα; Δεν εχω σκοπο ακομα για αναπαραγωγη, ειναι καθαρα για συντροφια. Το κλουβι ειναι σχετικα ευρυχωρο 60*35*60.
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις αποψεις σας!
 
Καλησπέρα :)
Τα καναρίνια δεν είναι παπαγάλοι για να θέλουν παρέα.
Ίσως λίγη μουσικούλα είναι καλύτερη παρέα.

Τα αρσενικά με τα θηλυκά καναρίνια μπαίνουν μαζί μόνο στην αναπαραγωγή και στην ανατροφή των νεοσσών.
Επίσης το αρσενικό απο ότι ξέρω δεν θα κελαηδάει με την θηλυκιά στο κλουβί !
 
σκεφτομαι να του παρω νυφουλα για παρεα.

Αν δεν εχεις σκοπο την αναπαραγωγη αλλα παραλληλα θες να δωσεις παρεα στον αρσενικο, να παρεις ακομα ενα αρσενικο, σε ξεχωριστο κλουβακι.

Αν αυτο δεν σε βολευει, μην παιρνεις τιποτα.
Το θηλυκο θα σου δημιουργησει "υποχρεωσεις" μονο, ειτε προχωρησεις σε αναπαραγωγη ειτε οχι.
Και θα προχωρησεις σε "αναπαραγωγη" ειτε το θες ειτε οχι, μιας και το θηλυκο θα μπει στην διαδικασια no matter what
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα αρσενικά με τα θηλυκά καναρίνια μπαίνουν μαζί μόνο στην αναπαραγωγή και στην ανατροφή των νεοσσών.
Επίσης το αρσενικό απο ότι ξέρω δεν θα κελαηδάει με την θηλυκιά στο κλουβί !

Αυτό μπορώ να το διαψεύσω καθώς παλία μη γνωρίζοντας (τα πρώτα καναρίνια που είχα) τα είχα βάλει στο ίδιο κλουβί μόνιμα και μάλιστα πολύ μικρότερο κλουβί απ αυτό που περιγράφει ο Αλέξης και κελάηδαγε μια χαρά τα μεσημέρια.
 
Μπορεί να έγινε κάτι τέτοιο σε σένα.. αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση.
Το σωστό είναι αυτό που προτάθηκε νωρίτερα.
Μακρυά και χωρίς επαφή (οπτική ή ηχητική) το ένα από το άλλο ώστε να μην μπαίνουν σε αλλαγές στον ορμονικό τους κύκλο και σε αδόκιμες χρονικά αναπαραγωγικές τάσεις.
 
Back
Top