Γενικά Ερώτηση για παραδείσια και για budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giopant
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giopant

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2020
Μηνύματα
239
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά η αδερφή μου σήμερα ηθελε να παρουμε παραδείσιο και ετσι πηρε. Επειδή ειναι μικρη σχετικά και οι γονεις μου δεν πολυ ασχολούνται ξερω οτι σε κανα μηνα θα πρέπει εγω να το συντηρω. Αυτα καταρχας εκπαιδευονται σαν τους αλλους παπαγάλους? Επισης οποίος ξέρει πραγματα σχετικά με την φροντίδα τους να μου πει. Τώρα παμε στο άλλο. Στην μια φωτογραφια εχω στείλει τις δυο ταιστρες που πηρα στα budgie. Στην αλλη εχω στείλει το που είναι οι ταιστρες τους τώρα . Να τις βγαλω αυτές που εχω τωρα? Αυτες που πηρα σε ποιο σημειο του κλουβιου να τις βάλω?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20201229_183929.webp
    Screenshot_20201229_183929.webp
    19,3 KB · Προβολές: 26
  • Screenshot_20201229_185108.webp
    Screenshot_20201229_185108.webp
    108,1 KB · Προβολές: 27
Αυτα καταρχας εκπαιδευονται σαν τους αλλους παπαγάλους?
Όχι δεν εκπαιδεύονται, είναι πολύ φοβιτσιάρικα, όταν βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί πετάνε σαν τα παλαβά δεξιά και αριστερά.
Πήρατε ζευγάρι ή μόνο ένα ?
Το κλουβί με το νέο πουλί πρέπει να μείνει σε απόσταση ή σε άλλο χώρο από τα παπαγαλάκια για 30-40 ημέρες (καραντίνα).
Επισης οποίος ξέρει πραγματα σχετικά με την φροντίδα τους να μου πει
Είναι κοινωνικά πουλιά και το καλύτερο είναι να ζούν σε ζευγάρι ή δύο αρσενικά μαζί ή δύο θηλυκά μαζί.
Η τροφή τους είναι σχεδόν ίδια με αυτή των budgie.
Καθημερινά πρέπει να φυσάς τα σπόρια στην ταΐστρα γιατί έχουν την άσχημη συνήθεια να αφήνουν τα τσόφλια από τους σπόρους μέσα, έτσι νομίζεις ότι έχουν τροφή ενώ στην πραγματικότητα η ταΐστρα είναι γεμάτη με τσόφλια.
 
Καλησπερα!Ναι φυσικά!Κοιτα εγω θεωρω την διαρρυθμιση τελειως λαθος! Θα πρεπει να βγαλεις τις πλαστικες ταιστρες και να βαλεις τις ανοξειδωτες στη θεση τον πλαστικων καθως δεν υπαρχει και πολυ χωρος για τα πουλια, αν εχεις 4 ταιστρες!Δες στη φωτο λιγο την διαρρύθμιση.

IMG_20201230_093616_930.jpg


Απλως εγω δεν ειμαι σιγουρος για ολα αυτα οποτε περιμενε να σου πει καποιο αλλο μελος. @Sissy μηπως μπορεις να βοηθησεις;
 
@giannisvlg κοιτα οι ανοξειδωτες δεν μπορούν να μπουν εκει που ηταν οι πλαστικές και ετσι της εβαλα εκεί. Τις σκαλες που μπορω να τις βαλω? Επισης τι μπορω να βαλω στην θέση των πλαστικών ταιστρων? Τελος η κουνια ειναι εκει επειδή στο κεντρον δεν εχει καγκελο και φεύγει
 
Back
Top