Φροντίδα Ερώτηση για το μπάνιο της ροζέλλας μας

Αλομπάρ

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Ερώτηση και λίγο SOS! Έχουμε αγοράσει μια ροζέλλα και δεν έχουμε σχετική εμπειρία από παπαγαλάκια. Από το μαγαζί που την αγοράσαμε μας έβαλαν μια μεταλλική κούπα την οποία την γεμίζουμε με νερό βρύσης. Επειδή διαβάζω στο φόρουμ διάφορα θέλω να ρωτήσω το εξής:
Ο ρόλος της κούπας είναι για να κάνει μπάνιο το πουλί ή να πίνει το νερό του; Ή και τα δύο; 😕
Το λέω γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να πάμε να αγοράσουμε ποτίστρα ή να αφήσουμε την κούπα...
Το πουλί έκανε το μπάνιο του τις προάλλες στην κούπα, του έχουμε αλλάξει νερό, και πίνει από εκεί. Μπάνιο ξανά όμως δεν το έχουμε δει να κάνει (αν και λείπουμε τα πρωινά οπότε δεν ξέρουμε ακριβώς τι κάνει όταν λείπουμε...)
Μήπως έχετε να προτείνετε τι να κάνουμε και τι είναι καλύτερο;
 
Καλημέρα,
παρακολουθώ με συνέπεια το ημερολόγιο σας και διεκδικώ την θέση ώς νονός (εάν είναι αρσενικό). Η κουπά εάν είναι καθαρή νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να πιει και νερό! Το καλύτερο νομίζω όμως είναι να του βάλετε και μία ποτίστρα για κάθε περίπτωση...
Υ. Γ. Περιμένουμε και φωτογραφίες εάν είναι δυνατόν.

Φιλικά, Γιάννης
 
Καλημέρα! Το κλουβί, έχει υποδοχές - περιλαμβάνει δύο μπωλ, ένα για τροφή & ένα για νερό. Το μπωλ του νερού, είναι μόνιμο, ενώ το άλλο, τοποθετούμε για να κάνει μπάνιο και το αποσύρουμε.
 
Οπότε λοιπόν συμπαιρένω πως καλό θα είναι να πάρουμε και μια ποτίστρα.

Το κακό είναι δυστυχώς πως είναι ΜΕΓΑΑΑΛΟΣ φοβιτσιάρης ο παπαγάλος μας, και πως όταν ανοίγω το κλουβί για να αλλάζω νερό στην κούπα παθαίνει τα χίλια μύρια... Δε θέλουμε να το στρεσάρουμε πολύ το πουλί. Αλλά καθαριότητα μισή αρχοντιά!

Κάπου διάβασα πως καλό είναι να του βάζουμε και ροδόνερο, ισχύει άραγε;

Το κλουβί πάντως είναι μεγάλο, έχει 2 ταϊστρες, την κούπα, ε, θα βρούμε χώρο και για την ποτίστρα!

Τέλος πάντων θα δοκιμάσουμε παραλλαγές και θα δούμε...
ευχαριστω παιδιά!
 
Καλημερα!
Οταν ειναι να κανει μπανιο θα του βαζετε κατι μεγαλυτερο για να μπορει να πλυθει ανετα...
Σας συμβουλευω ομως να ειστε μπροστα εκεινη την ωρα μην συμβει και κανα ατυχημα! Να πνιγει δεν πιστευω αλλα μην το ρισκαρουμε κιολας 😉
Το νερο που πινει να ειναι ξεχωριστο, απο αυτο που θα κανει μπανιο...
Μπορειτε να προσθεσετε μεσα στην μπανιεριτσα του 3-4 σταγονες μηλοξυδο ακατεργαστο(θα το βρειτε σε βιολογικα καταστηματα)! Θα εχει και κομματακια μεσα...
Ειναι ακινδυνο αν πιει κιολας(ισα ισα κανει καλο!)και γυαλιζει και το φτερωμα...
Το χρησιμοποιω σε ολα μου τα πουλια:)
 
Οπότε λοιπόν συμπαιρένω πως καλό θα είναι να πάρουμε και μια ποτίστρα... Πως όταν ανοίγω το κλουβί για να αλλάζω νερό στην κούπα παθαίνει τα χίλια μύρια... Δε θέλουμε να το στρεσάρουμε πολύ το πουλί... Το κλουβί πάντως είναι μεγάλο, έχει 2 ταϊστρες, την κούπα, ε, θα βρούμε χώρο και για την ποτίστρα! ...
Συγγνώμη, το κλουβί δεν έχει υποδοχές για να μπορείτε απ'έξω να αφαιρέσετε & να ξανατοποθετήσετε τα 2 μπωλ? Πρέπει να το ανοίξετε για να αλλάξετε φαγητό & νερό? Οι 2 ταϊστρες... Δε μπορούν να γίνουν μια ταϊστρα & μια ποτίστρα; Τροφή βάζετε και στις δύο;
 
Συγγνώμη, το κλουβί δεν έχει υποδοχές για να μπορείτε απ'έξω να αφαιρέσετε & να ξανατοποθετήσετε τα 2 μπωλ? Πρέπει να το ανοίξετε για να αλλάξετε φαγητό & νερό? Οι 2 ταϊστρες... Δε μπορούν να γίνουν μια ταϊστρα & μια ποτίστρα; Τροφή βάζετε και στις δύο;

Έτσι μας είπαν από το μαγαζι. Ναι υπάρχουν 2 υποδοχές που όντως ανοίγουν απ'εξω, και εκεί έβαλαν τις ταϊστρες από το petshop. Στη μια και στην άλλη έχει φαγητό, αλλά διαφορετικού είδους, και για νερό έχουμα βάλει την κούπα δίπλα στις ταϊστρες.

Θα μπορούσαμε να βγάλουμε την μια ταϊστρα, αλλά στο petshop μας είπαν να έχουμε 2 και να βάζουμε διαφορετικά είδη μέσα.

Αν είναι θα πάμε να αγοράσουμε μια ποτίστρα, και αφήνουμε και την κούπα για μπάνιο...Αυτό με το μυλόξυδο πάλι ακούγεται ενδιαφέρον πάντως...

(στο τέλος νομίζω θα φτάσουμε σε σημείο να αγοράζουμε και προϊόντα για τα νύχια του... Μμμμμ )
 
στο τέλος νομίζω θα φτάσουμε σε σημείο να αγοράζουμε και προϊόντα για τα νύχια του... Μμμμμ )
Ενα μανουδακι δεν θα τον χαλαγε... 😀
Το καταλαβα οτι το λες χιουμοριστικα, αλλα αν το σκεφτεις δεν εχουν και πολλες απαιτησεις...
Αλλου πινουμε νερο κι αλλου κανουμε μπανιο 😉
Οταν λες 2 διαφορετικες τροφες τι εννοεις;

Το Μηλόξυδο Μηλόξυδο στα πουλιά
 
Μας έδωσαν από το μαγαζί κάποια σακουλάκια, όπου στη μια ταΙστρα βάζουμε ενα μιξ από σπόρια και στο άλλο την τροφή από το άλλο σακουλάκι.

Ξέρω, γω, τι να πω; Ψαρωμένοι είμαστε σχετικά, αφού είναι και το πρώτο μας παπαγαλάκι... Ποτίστρα αν είναι θα του πάρουμε asap.
 
Όχι, σακουλάκια συσκευασμένης, τυποποιημένης τροφής είναι... Τώρα ως νέοι στον χώρο, μη με ρωτήσεις για όνομα των τροφών, δεν το θυμάμαι και δεν είμαι και σπίτι... :-(
 
Βασίλη και Βίκυ μπορείτε να κρατήσετε τις 2 ταϊστρες όπου στη μια θα έχετε pellets πχ και στην άλλη την συμπληρωματική του τροφή. 😉 Πχ. σπόρους, αυγοτροφή (όποτε του βάζετε) ή τπτ άλλο.

Όταν λες κούπα τι εννοείς; Σαν μπωλάκι ε; 🙄 Μπορείς να το κρατήσεις και να μην πάρεις ποτίστρα, απλά θα της βάζεις μπανιέρα ή θα την ψεκάζεις με ένα ψεκαστήρι. :)
 
Back
Top