Γενικά Ερώτηση για lory και κίνδυνοι από αερόβια μικρόβια δωματίου

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

PB Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2008
Μηνύματα
419
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Καιρο εχω να ανοιξω ενα θεμα. Εχω δυο αποριες. Η μια ειναι η εξης: μου αρεσει ενα Λορρυ. Δεν με ενδιαφερει τι θορυβο κανει και τι τρωει. Ειμαι οκ και με τα δυο(τουλαχιστον με το πρωτο...). Αυτο που με νοιαζει ειναι οτι ειναι σε ενα πετ φιλου που τον εχει εξω. Εκει ζει μαζι με περιστερια-δακαοχτουρες ελευθερες! Αυτα μεταφερουν του κοσμου τα παρασιτα. Αυτα που ζουνε μεσα στα φτερα και πεταγονται παντου(ρουφοντας αιμα 😉, δεν ξερω τι. Δεν ειναι επικινδυνο να εχουν γεμισει και αυτα;
Το αλλο ειναι οτι με εχει φοβισει η κατασταση απο τα δυο προηγουμενα. Μου μιλησε καποιος για αεροβιο μικροβιο δωματιου! Παιζει κατι τετοιο; Και εαν ναι που πρεπει να αποτανθω για καποιον ψεκασμο; Εαν παιζει κατι τετοιο...
 
; Μου μιλησε καποιος για αεροβιο μικροβιο δωματιου! Παιζει κατι τετοιο; Και εαν ναι που πρεπει να αποτανθω για καποιον ψεκασμο; Εαν παιζει κατι τετοιο...
Μια ιδεα λεω: παιζει δεν παιζει εσυ να κανεις καθε χρονο απολυμανση στα air contitions του σπιτιου Γιαννη.
 
Δηλαδη απο τα aircond μπορει να φυγανε δυο ψυχουλεεεες:eekkL::maddd::frwn:;
Εχουν χαθει και ανθρωποι απο την νοσο των λεγεωναριων
Προβλημα μπορει να εχεις και απο μοκετες που ειναι μονιμες στα πατωματα και δεν απολυμαινονται.
 
Να σου πω την αληθεια, τα aircond δεν δουλεψαν καθολου οσο τα ειχα τα μικρα και μοκετες δεν εχω. Το σπιτι το πηρα πριν 3 χρονια,ξηλωθηκανε τα παντα και οτι υπαρχει μεσα ειναι κατακαινουριο. Μονο που εχω 2 τοιχους με τεχνοτροπια. Λες;
 
Ίσως να μην ξέρει κανείς άλλος να σου απαντήσει Γιάννη. Καιάλλωστε μην ξεχνάς οτι γράφεις σε ένα φόρουμ, και μάλιστα σε περίοδο διακοπών που πολλοί λείπουν. Εγώ πάντως δεν ξέρω να σου απαντήσω. Επομένως έχε λίγη υπομονη!
 
Καιρο εχω να ανοιξω ενα θεμα. Εχω δυο αποριες. Η μια ειναι η εξης: μου αρεσει ενα Λορρυ. Δεν με ενδιαφερει τι θορυβο κανει και τι τρωει. Ειμαι οκ και με τα δυο(τουλαχιστον με το πρωτο...). Αυτο που με νοιαζει ειναι οτι ειναι σε ενα πετ φιλου που τον εχει εξω. Εκει ζει μαζι με περιστερια-δακαοχτουρες ελευθερες! Αυτα μεταφερουν του κοσμου τα παρασιτα. Αυτα που ζουνε μεσα στα φτερα και πεταγονται παντου(ρουφοντας αιμα 😉, δεν ξερω τι. Δεν ειναι επικινδυνο να εχουν γεμισει και αυτα;
Το αλλο ειναι οτι με εχει φοβισει η κατασταση απο τα δυο προηγουμενα. Μου μιλησε καποιος για αεροβιο μικροβιο δωματιου! Παιζει κατι τετοιο; Και εαν ναι που πρεπει να αποτανθω για καποιον ψεκασμο; Εαν παιζει κατι τετοιο...

Τα πουλιά που αναφέρεις δεν μπορούνε να μεταδώσουν μόνο εξωπαράσιτα (ψείρες, ακάρεα) αλλά και ασθένειες που είναι μεταδοτικές. Επικίνδυνο είναι απο πολλές απόψεις.
Για να είσαι σίγουρος για αυτό, θα έπρεπε να γίνει νεκροψία στα θανόντα πουλιά, αν δεν έχει γίνει νεκροψία, μην ακούς ισχυρισμούς που δεν έχουν βάση επιστημονικά δεδομέν. Μια καλή λύση είναι ένα φίλτρο https://community.petbirds.gr/threads/Φίλτρα-αέρα-για-παπαγάλος.6406/ που μπορεί να κατακρατήσει μικρόβια, βακτήρια κτλ, ή αν το aircondition σου διαθέτει ιονιστή (κάποια νέα μοντέλα έχουν).
 
Γρηγορη ειδα ενα Λορυ και το εκλεισα. Απλα το πουλι θα το παρω οταν γυρισω απο διακοπες. Αυτο μεχρι τοτε ειναι σε κλουβι στο πετ που γυρω του ειναι γεματο δεκαοχτουρες και περιστερια. Αυτο με φοβιζει.
 
Γρηγορη ειδα ενα Λορυ και το εκλεισα. Απλα το πουλι θα το παρω οταν γυρισω απο διακοπες. Αυτο μεχρι τοτε ειναι σε κλουβι στο πετ που γυρω του ειναι γεματο δεκαοχτουρες και περιστερια. Αυτο με φοβιζει.

Αυτο το θεωρω επικινδυνο Γιαννη, αφου ομως το εκλεισες οπως ειπες, ζητησε τουλαχιστον απο τον ιδιοκτητη του πετ, να μην το βγαζει εξω για οσο διαστημα θα παραμεινει το πουλι εκει.
 
οταν λεσ τεχνοτροπια σε 2 τοιχουσ;τι εννοεισ τεχνοτροπια; Πεσ του να μην το βγαζει εξω το πουλι! Εμενα ευτυχως τα δικα μου που τα εχω εξω, εκει δεν πανε αλλα πουλια!
 
οταν λεσ τεχνοτροπια σε 2 τοιχουσ;τι εννοεισ τεχνοτροπια; Πεσ του να μην το βγαζει εξω το πουλι! Εμενα ευτυχως τα δικα μου που τα εχω εξω, εκει δεν πανε αλλα πουλια!

Εχουν περασει 2,5 μηνες απο το τελευταιο ποστ στο θεμα. Ο Γιαννης το εχει παρει σπιτι του το πουλι εδω και καποιον καιρο. https://community.petbirds.gr/threads/Ο-Άρης-το-νέο-rainbow-lorikeet-μου.16049/
 
Back
Top