Ασθένειες Εσωτερική αποπαρασίτωση, πότε πρέπει να γίνεται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valasia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιατί θέλεις να κάνεις αποπαρασιτωση; Υποψιαζεσαι ότι έχει κάτι;
Εγω όλα αυτά τα χρόνια έδινα κάτι μόνο έπειτα από εξετάσεις και εφόσον υπήρχε πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται προληπτικά.
 
Και πάντα καλά είναι!
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ. Με συσκευασμένη τροφή και σχολαστική καθαριότητα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Ας περιμένουμε όμως να μας πουν τη γνώμη τους και τα υπόλοιπα μέλη.

Μπορείς όμως προληπτικά να του δίνεις σκορδονερο μερικές φορές τον μηνα.
 
Οχι, οχι ειναι μια χαρα το μικρο μας.Απλα πηρε το ματι μου καπου οτι χρειαζεται καθε τριμηνο εσωτερικη αποπαρασιτωση προληπτηκα.
Προληπτικά κάνουμε εξετάσεις.στέλνουμε κουτσουλια για ανάλυση ή παίρνουμε δείγμα σάλιου και το στέλνουμε για ανάλυση... Αν υπάρχει ακολουθούμε αγωγή που θα μας προτείνει ο γιατρός.
Δεν δίνουμε αλόγιστα και κάθε 3μηνο κιόλας αγωγή για παράσιτα.
 
τι ακριβως εννοεις με την εσωτερικη αποπαρασιτωση; το μονο που χορηγουμε ειναι βιολογικο μηλοξυδο αντε και σκορδονερο! Προληπτικα δε ξερω να δινουμε κατι αλλο! Δινουμε μονο στη περιπτωση που ο γιατρος δει κατι και χρειαζεται καποια αντιβιωση!
 
Σε αντίθεση με τους σκύλους (κι αυτό επειδή βγαίνουν βόλτα) στα πουλιά δεν κάνουμε αποπαρασίτωση προληπτικά. Είναι υπερβολικό καθώς δεν έρχονται σε επαφή με πηγές παρασίτων λόγω του ότι ζουν μέσα σε σπίτι και μέσα σε κλουβί.
 
Επειδη ανοιξε ο καιρος τον βγαζω στο μπαλκονι οπου κυκλοφορει ενα ζευγαρι δεκαοχτουρες.
Βαζω λιγες σταγονες μηλοξυδο στο νερο του αρα υποθετω πως ειναι αρκετο.
 
Επειδη ανοιξε ο καιρος τον βγαζω στο μπαλκονι οπου κυκλοφορει ενα ζευγαρι δεκαοχτουρες.
Βαζω λιγες σταγονες μηλοξυδο στο νερο του αρα υποθετω πως ειναι αρκετο.

Tα ενδοπαράσιτα δεν μεταφέρονται με τον αέρα αλλά με την επαφή. :)
 
Back
Top