Γενικά Εσωτερικη vs εξωτερικη εκτροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπερα επειδη εγω δεν ειμαι γνωστη 100% θα ηθελα να ενημερωθω σχετικα με τα πλεονεκτημα και μειονεκτηματα που εχουν οι δυο εκτροφες ν σημειωσω οτι κ στις δυο περιπτωσεις ο χωρος ειναι καταληλος!
 
εσωτερικη εκτροφη εκ πειρας πολυ καλυτερη, απο πλεονεκτηματα πολλα, ελενχος συνθηκων, φωτισμος(τεχνικος) καθαριοτητα, και πανω απο ολα ασφαλεια, απο ανθρωπους και ζωα. Γενικα στην εσωτερικη εκτροφη μπορεις να διαχειριστεις καλυτερα τα πουλια.
 
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Θ ψαχτω πολυ καλα πριν κανω καποια αλλαγη!
 
εσωτερικη εκτροφη εκ πειρας πολυ καλυτερη, απο πλεονεκτηματα πολλα, ελενχος συνθηκων, φωτισμος(τεχνικος) καθαριοτητα, και πανω απο ολα ασφαλεια, απο ανθρωπους και ζωα. Γενικα στην εσωτερικη εκτροφη μπορεις να διαχειριστεις καλυτερα τα πουλια.
Πολύ σωστά όσα γράφεις φίλε μου... αλλά το εξωτερικό περιβάλλον θεωρώ πως είναι πιο υγιές γι αυτά. Στις εσωτερικές εκτροφές είναι όλα τόσο τεχνητά.. Εμένα μου κακοφαίνεται που αντί για ήλιο τα πουλάκια βλέπουν μια λάμπα.. Και γι αυτό εγώ προσωπικά τα δικά μου τα έχω έξω, και δεν το αλλάζω. Κάνω ότι μπορώ για να ελέγξω τις συνθήκες (προστασία, κρύο, βροχή κτλ) αλλά πάνω απ όλα βρίσκονται σε πιο φυσικό περιβάλλον και έχουν μια πιο υγιή και φυσική ας το πούμε ζωή κατά τη γνώμη μου.
 
Βασικα η δικη μου εξωτερικη εκτροφη θεωρω οτι ειναι απιστευτσ πληρες! Αλλα εχω εκτροφικο πλανο στο μυαλο μου! Και δεν ξερω ν συνεχισω εξωτερικα η ν μπω σε διαδικασια εσωτερικης!
 
Βασικα η δικη μου εξωτερικη εκτροφη θεωρω οτι ειναι απιστευτσ πληρες! Αλλα εχω εκτροφικο πλανο στο μυαλο μου! Και δεν ξερω ν συνεχισω εξωτερικα η ν μπω σε διαδικασια εσωτερικης!
Τι να σου πω... Θεωρώ πως η εξωτερική είναι πιο φυσική.. Τα πουλάκια είναι στο φυσικό περιβάλλον, εισπμέουν οξυγόνο και ήλιο! Τι καλύτερο!
 
Αν και η εσωτερική αναπαραγωγή είναι σαφώς πιο ελεγχόμενη απο την εξωτερική και κατ'επεκταση πιο ασφαλής, η εξωτερική είναι σαφως οτι πιο κοντά στις πραγματικές συνθήκες ζωής ενός πτηνού. Αρκεί να λάβεις τα απαραίτητα μέτρα (αρπακτικά, δυνατα ρεύματα κ. Τ.λ)
 
Τι να σου πω... Θεωρώ πως η εξωτερική είναι πιο φυσική.. Τα πουλάκια είναι στο φυσικό περιβάλλον, εισπμέουν οξυγόνο και ήλιο! Τι καλύτερο!

συμφωνω με αυτα που γραφεις, αλλα και στην εσωτερικη εισπνεουν οξυγονο και εχουν ηλιο παντα μιλαμε για σωστη εσωτερικη οχι σε υπογειο σκοτεινους χωρους κτλπ. εκει παμε αλλου. Ο καθενας εχει το πλανο του και κανει οτι τον βολευει και τους στοχους του, αμα θες πουλια για εκθεσεις δεν κανει η εξωτερικη. και το πολυ μεγαλο μειονεκτημα της εξωτερικης ειναι οτι πρεπει να προφυλαχτεις απο 1002 απο το απλο κουνουπι(φορεις ευλογια) εως απο καιρικες συνθηκες υψηλες θερμοκρασιες αερα με πραγματα τα οποια δεν μπορεις να τιθασευσεις.
 
συμφωνω με αυτα που γραφεις, αλλα και στην εσωτερικη εισπνεουν οξυγονο και εχουν ηλιο παντα μιλαμε για σωστη εσωτερικη οχι σε υπογειο σκοτεινους χωρους κτλπ. εκει παμε αλλου. Ο καθενας εχει το πλανο του και κανει οτι τον βολευει και τους στοχους του, αμα θες πουλια για εκθεσεις δεν κανει η εξωτερικη. και το πολυ μεγαλο μειονεκτημα της εξωτερικης ειναι οτι πρεπει να προφυλαχτεις απο 1002 απο το απλο κουνουπι(φορεις ευλογια) εως απο καιρικες συνθηκες υψηλες θερμοκρασιες αερα με πραγματα τα οποια δεν μπορεις να τιθασευσεις.
To μικροβιακό φορτίο της εσωτερικής, είναι ασυγκρίτως μεγαλύτερο της εξωτερικής και πολλές φορές τα προβλήματα που δημιουργούνται είναι δυσεπίλυτα, από την άλλη δε νοείται ''επαγγελματική" εκτροφή σε εξωτερικό χώρο. Για όσους έχουν χώρο και χρήμα, μια ενδιάμεση κατάσταση είναι το ιδανικό. Ελεγχόμενη εσωτερική εκτροφή, με εγκαταστάσεις που επιτρέπουν καλό αερισμό του χώρου και επαρκή φωτισμό.

Αν θες πολλά πουλιά εσωτερική εκτροφή. Αν θες γερά πουλιά με ζωντάνια, λαμπερό φτέρωμα και υγεία εξωτερική!
Έτσι ακριβώς!
 
Μπορούμε να προσθέσουμε και για τις δυο περιπτώσεις εκτροφών μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα
Πιστεύω πως είναι αδόκιμο να υποστηρίζουμε τη μία ή την άλλη εκδοχή χωρίς να παραθέτουμε τα υπέρ και τα κατά...
Έτσι θα γράψω αυτά που πιστεύω... Ελπίζοντας πως ο διάλογος που θα ακολουθήσει θα προσφέρει θετικά σε όλους μας, μια και σίγουρα μπορεί ο καθένας να προσθέσει και στις δυο περιπτώσεις μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα.
Εξωτερική εκτροφή
Ο πλούσιος Ελληνικός ήλιος και οι σχεδόν τέλειες για το καναρίνια καιρικές συνθήκες της πατρίδας μας είναι ασφαλώς ο μεγάλος μαγνήτης της εξωτερικής εκτροφής... Τα πουλιά εκεί βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικατασταθεί με τεχνητά μέσα...
Αυτά με μια πρόχειρη πρώτη ματιά είναι αρκετά να μας προϊδεάσουν με τον εξωτερικό χώρο, αλλά...η εξωτερική εκτροφή έχει και πολλά σοβαρά μειονεκτήματα...όπως:
  1. όλα εξαρτώνται από τις καιρικές συνθήκες... και επηρεάζονται δραματικά από τις απότομες αλλαγές τους. Μια ξαφνική πτώση της θερμοκρασίας την άνοιξη θα φέρει δραματικές επιπτώσεις στους νεοσσούς μέσα στις φωλιές.
  2. υπάρχει συνεχής και άνιση μάχη, με ξενιστές, παράσιτα, αρπακτικά κλπ, που λόγω της εύκολης πρόσβασης κάνουν κυριολεκτικά party ...
  3. είναι εκτεθειμένα τα πουλιά σε κάθε είδους αερόβια μικρόβια και ιούς... Που μπορούν να μεταφερθούν σχετικά εύκολα με τον αέρα ή και στα υπόλοιπα που μπορούν να φτάσουν από ένα σπουργίτι, μια μύγα ή ένα κουνούπι.
  4. έχει εφαρμογή σε μικρά μεγέθη εκτροφής... Μερικά κλουβιά στον τοίχο, σε κάποια γωνία... σε κάποιο μπαλκόνι... είναι αρκετά.
  5. υπάρχει μεγάλη επιβάρυνση στον εκτροφικό εξοπλισμό, τη συντήρηση και τη διατήρηση της τροφοδοσίας των πτηνών και κυρίως των ζευγαριών - νεοσσών.
  6. έχει αυξημένη όχληση στους περίοικους... και ίσως να έχουν και δίκιο. Άλλο να κελαηδά ένα πουλί στο μπαλκόνι και άλλο να διαγωνίζονται 20 καναρίνια από τις 5 το πρωί μέχρι το βράδυ.
  7. Τραβούν τα "παράξενα" βλέμματα και τις περίεργες για να μην πω ύποπτες "εμπορικές" συναλλαγές κλεφτών και μικροαπατεώνων...
Εσωτερική εκτροφή
Το μέγεθος της εκτροφής μπορεί να γείρει καθοριστικά και οριστικά τη ζυγαριά προς την εσωτερική εκτροφή...
Πως θα μπορούσαν να σταθούν δηλαδή 50 ζευγάρια σε μπαλκόνι... κι αν υποθέσουμε πως γίνεται... Πως να τα προστατέψεις.?
Έχουμε λοιπόν στην εσωτερική εκτροφή αρκετά πλεονεκτήματα ... Που η ανθρώπινη πλεονεξία μπορεί όμως να τα αναγάγει ταυτόχρονα σε σοβαρά μειονεκτήματα. Γιατί :
  1. ενώ είναι μια απόλυτα ελεγχόμενη εκτροφή και ανάλογα με τις επιθυμίες του εκτροφέα καθορίζονται οι περίοδοι και οι φάσεις της ζωής των πτηνών... Δυστυχώς κάποιοι κάνουν αναπαραγωγή πουλιών του 2015 από τον Οκτώβριο του 2014...
  2. ενώ μπορείς να ρυθμίσεις απόλυτα τη φωτοδοσία του χώρου προς όφελος της αναπαραγωγής... Δυστυχώς κάποιοι το εκμεταλλεύονται κρατώντας ζευγαρωμένα πουλιά όλο το χρόνο... Μετά μας πουλάνε αυτά τα πουλιά την Άνοιξη και παλεύουμε εμείς να μάθουμε γιατί δεν γεννούν αυγά. Γιατί δεν ζευγαρώνουν ή γιατί άφησαν ατάιστα τα μικρά τους;... (λέω εγώ τώρα)
  3. ενώ μπορείς να ρυθμίσεις την έναρξη ή το τέλος της πτερόρροιας στους χρόνους που θα επιτρέψουν τα πουλιά να ντυθούν κατάλληλα για τις εκθέσεις... Δυστυχώς κάποιοι για να πάρουν μικρά τον Σεπτέμβριο, αρχίζουν σε σένα τον Γενάρη... Πτερόρροια... χαμένα μέσα από στην κακή ρύθμιση των εποχών...
Πρέπει να σταματήσω εδώ...
Παρασύρθηκα πάλι και γράφω ασταμάτητα... όμως κλείνοντας θα πω... Πως όλα τελικά είναι στο μυαλό του ανθρώπου... Του εκτροφέα...
Αν σέβεται τη φύση και τις προσταγές της όλα θα είναι καλά... αν όχι....
Καληνύχτα μας.
 
Σαφως κ συμφωνω με ολους και ολα δεν νομιζω οτι υπαρχει ευκολη επιλογη! Αυτη η φωτογραφια ειναι απο το πως εχω τα πουλια εκει λοιπον πλεον εχει ενυσχηθει με καποια ειδικα λαστιχα για ν μην περναει καν αερας οι πορτες ειναι συρωμενες! Τωρα το καλοκαιρι εχω πολυ ψυλη σιτα μονιμα κατεβασμενη το βραδυ κλεινουν οι πορτες εχει παντα οταν ειναι κλειστη εντελω +2 βαθμους μεσα αεριζεται απο πανω που ειναι το πλεξιγκλας! Και τον χειμωνα σπαω λιγο της μπαλκονοπορτες ισα που ν αεριζεται ο χωρος! Αυτη την στιγμη ζουν 50+ πουλακια! Πειτε μου μειονεκτηματα αυτης της εκτροφης βαση περιγραφεις!
IMG_20141208_123423.webp
 
υπάρχει μεγάλη επιβάρυνση στον εκτροφικό εξοπλισμό, τη συντήρηση και τη διατήρηση της τροφοδοσίας των πτηνών και κυρίως των ζευγαριών - νεοσσών.
Αυτό δεν το κατάλαβα... Δεν υπάρχει η ίδια επιβάρυνση στην εσωτερική εκτροφή;
 
Αυτό δεν το κατάλαβα... Δεν υπάρχει η ίδια επιβάρυνση στην εσωτερική εκτροφή;
'Οχι Αλίκη...

Μιλάω για τον εξοπλισμό της εκτροφής... Ο ήλιος καταστρέφει συντομότερα τα πλαστικά στοιχεία του...
 
Δεν είναι ακριβώς έτσι...Αν πάρεις τις μπλε ποτίστρες και αλλάζεις το νερό καθημερινά, δεν καταστρέφεται τίποτα..
 
Back
Top