Αναπαραγωγή Ετήσιο πρόγραμμα απο την Chevita για καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
  • Ετικέτες Ετικέτες
    chevita

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Οταν το πρόγραμμα είναι μιας εταιρείας σαν την Chevita
σίγουρα έχει αξία να διαβαστεί με προσοχή, ιδιαίτερα όταν
αναφέρεται στην διαχείρηση των πουλιών καθ' όλη την διάρκεια του έτους.
 

Συνημμένα

  • CHEVITA PROGRAMME 1.webp
    CHEVITA PROGRAMME 1.webp
    75,9 KB · Προβολές: 890
  • CHEVITA PROGRAMME 2.webp
    CHEVITA PROGRAMME 2.webp
    81 KB · Προβολές: 730
.. Και η συνέχεια
 

Συνημμένα

  • CHEVITA PROGRAMME 3.webp
    CHEVITA PROGRAMME 3.webp
    84 KB · Προβολές: 541
  • CHEVITA PROGRAMME 4.webp
    CHEVITA PROGRAMME 4.webp
    84 KB · Προβολές: 469
Έχει ακολουθήσει κανένας το πρόγραμμα της chevita για καναρίνια; Εαν ναί, έμεινε ευχαριστημένος;
 
μου το εδοσε ο κτηνιατροσ εχθες
αλλα στο σιτε λε'ι οτι ειναι για περιστερια
 
ειναι καλο εαν και αρκετα φορτωμενο με ισχυρα απολυμαντικα και εξωπαρασιτωκτονα τα οποια μπορεις να αποφυγεις για το καλο το δικο σου και των πτηνων αντικαθιστοντας τα με φυτικα αντιμικροβιακα και ανοσοενισχυτικα και τακτικη καθαριοτητα του χωρου εκτροφεις καθως επισης και με την αποφυγη στρεσσαρισματος των πτηνων και υπερπλυθησμου αυτων στης κλουβες μια ισοροπημενη διατροφη με αριστης ποιοτητας μειγματος σπορον το οποιο θα ανανεωνεται αφου εχει καταναλωθη το 90% απο αυτο και η συσταση του να προσαρμοζεται αναλογα την περιοδο πτερορροα συντηρηση αναπαραγωγη και αυγοτροφη κατα προτιμιση σπιτικη με φρεσκο αυγο κτλ που θα χορηγητε σε μικρες ποσοτητες 1-2 φορες την εβδομαδα την περιοδο συντηρησης ειναι σε γενικες γραμμες ειναι αυτα που εφαρμοζω στην εκτροφη μου
 
ζητήστε να σας δώσουν όποιος σας πουλάει προϊόντα τις Chevita και το πρόγραμμα υπάρχει στις τελευταίες σελίδες και ετήσιο πρόγραμμα για καναρίνια και υπάρχει και σελίδα με τις αναλογίες των φαρμάκων για τα καναρίνια
 
Συμφωνώ με τον Lee οτι στο θέμα υγιεινή έχει πολύ πράγμα. Δηλαδή κάθε τόσο πρέπει να βγάζεις τα πουλιά απο τον χώρο τους; Λίγο δύσκολο αυτό. Το έχει κάνει κανένας;
 
... Δηλαδή κάθε τόσο πρέπει να βγάζεις τα πουλιά απο τον χώρο τους; Λίγο δύσκολο αυτό.
Μα δεν χρειάζεται αυτό το πράγμα.Ισως να μην το έχω προσέξει καλά κι' εγώ, το πρόγραμμα της ΚΕΒΙΤΑ, αλλά για το ΚΕΒΙΤΡΕΝ, που είναι συχνό, δεν υπάρχει ανάγκη μετακίνησης των πουλιών ΚΑΙ το INS-15 δεν χρησιμοποιείται επάνω στα κλουβιά, αλλά γύρο απο αυτά και στον χώρο. Τα παίρνω απο πέρισυ περίπου, και τα χρησιμοποιώ με αυτόν τον τρόπο, ίσως και συχνότερα απο τις υποδείξεις της ΚΕΒΙΤΑ. Δεν έχω παράπονο, ούτε κάποια παρατήρηση
για πιθανή επιβάρυνση του χώρου και της υγείας των πουλιών. Θα μπορούσα να πώ οτι δεν έχω καθόλου επισκέψεις απο ανεπιθύμητα ζωύφια.
 
mgerom για το CHEVITREN,το ξέρω. Για INS-15 λέει να φοράς και μάσκα. Για το DESINFECTANS να βάζουμε τα πουλιά μετά απο 4 ώρες, ενώ για το PARAFECTANS μετά απο δύο ώρες. Εσύ πως τα χρησιμοποιείς; Στις οδηγίες γράφουν και για κλουβιά και σκεύει να ψεκαστούν. Δεν υπάρχει πρόβλημα να ψεκάζεις τους χώρους και τα πουλιά να είναι μέσα;
 
μπορεις να ξεκασεις με Chevi-tren και να ειναι μεσα τα πουλια δεν υπαρχει προβλημα αλλα να βγαλεις προτου το φαγητο και το νερο.
 
mgerom για το CHEVITREN,το ξέρω. Για INS-15 λέει να φοράς και μάσκα. Για το DESINFECTANS να βάζουμε τα πουλιά μετά απο 4 ώρες, ενώ για το PARAFECTANS μετά απο δύο ώρες. Εσύ πως τα χρησιμοποιείς; Στις οδηγίες γράφουν και για κλουβιά και σκεύει να ψεκαστούν. Δεν υπάρχει πρόβλημα να ψεκάζεις τους χώρους και τα πουλιά να είναι μέσα;

Απόστολε το ΚΕΒΙΤΡΕΝ το χρησιμοποιώ απ'ευθείας επάνω στα κλουβιά με αποτέλεσμα
ένα μέρος του ψεκασμού, να πέφτει επάνω στα πουλιά αλλά και σε ότι είναι εκτεθημένο
εκείνη την στιγμή (τροφές στις αυγοθήκες ή και φρούτα) χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το INS-15 το χρησιμοποιώ για να ψεκάσω πίσω απο τις πλάτες των ζευγαρωστρών κάτω και γύρο απο τους πάγκους,
όλες τις γωνιές του χώρου, στα αυλάκια των συρόμενων παραθύρων κλπ. Αυτό με την υπόδειξη του ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ απ' όπου το προμηθεύτικα.
Επίσης μιά φορά τον χρόνο, μετά την αναπαραγωγική περίοδο, κάνω ένα γενικό καθαρισμό των κλουβιών με χλώριο και ψεκασμό με ARDAP(αντι για DESINFECTANS ή PARAFECTANS) Σ' αυτή την περίπτωση ο ψεκασμός γίνεται
αφού έχουν μεταφερθεί τα πουλιά και με επαναφορά τους μετά απο 24 ώρες.
Τώρα όσον αφορά τα σκεύη, είμαι της γνώμης οτι χρειάζεται πολύ συχνός και σχολαστικός καθαρισμός με σαπούνι και ξύδι, και όχι ένας καθαρισμός με ισχυρά καθαριστικά και σε αραιά χρονικά διαστήματα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top