Φροντίδα Ετοιμάζομαι για την κατασκευή κλούβας 2*1,5*3 μ.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimmyK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimmyK

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2018
Μηνύματα
17
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα ομαδακαινουργιο μελος. Τοιμαζομαι για την κατασκευη κλουβας σε διαστασεις 2*1,5*. Η κλουβα θα φιλοξενησει 2 ζευγαρια ιθαγενη που θα αποκτησω απο Σεπτεμβρη που θα χουν τελειωσει πτερροροια απο εκτροφεα και θα βαλω και 4 ζευγαρια καναρινια. Ετσι οπως το χω σκεφτει βγαινει το σχεδιο. Το θεμα ειναι το υλικο δομησης. Ολα καλα με το συρμα,υποστρωμα, φυτα και διακοσμηση αλλα οσο αναφορα για τα καδρωνια για να το κρατησουν εχω δυσταγμους. Οσα site εχω κοιταξει(praktiker,Leroy Merlin) εχουν μικρες διαστασεις οσο αναφορα τα καδρονια! Αν εχει καποιος να προτεινει ας μου πει! Ψαχνω για ξυλα χοντρα τα οποια θα το στηριξουν! Ευχαριστω! Και καλως σας βρηκα!
 
Ετσι οπως το χω σκεφτει βγαινει το σχεδιο.
Σχέδιο που θα θέλαμε να μοιραστείς μαζί μας ώστε οι προτάσεις να είναι ρεαλιστικές..
 
Σχέδιο που θα θέλαμε να μοιραστείς μαζί μας ώστε οι προτάσεις να είναι ρεαλιστικές..

Οριστε τι εχω στο μυαλο μου! Αυτο θελω να φτιαξω! Με μονη διαφορα οτι η πορτα δε θα ειναι ετσι. Θα εχει εναν θαλαμο στο πλαι της κλουβας που για να μπεις θα ειναι ο θαλαμος και μια πορτα που ενωνει τον θαλαμο και την κλουβα!
 

Συνημμένα

  • outdoor-aviary-large 1.1.webp
    outdoor-aviary-large 1.1.webp
    30,3 KB · Προβολές: 68
Καλησπέρα, "μεγαλοπνοο" σχέδιο έχεις καταστρωσει. Μήπως τον σκελετό να τον έκανες μεταλλικό;
Καλή κατασκευή σου εύχομαι

Το σκεφτηκα αλλα δεν ειναι και αρκετα οικονομικο 😛 ειχα μια συνομιλια με εναν φιλο που εχει φτιαξει στις ιδιες διαστασεις και μου ειπε οτι χρησιμοποιησε καδρονια. 5mm*5mm*300cm. Τα ιδια κοιταζα και γω. Βεβαια για να γινει γερη και σταθερη σκοπευω να βαλω γωνιες και να βιδωσω και στην μεση οταν θα ενωσω τις προσοψεις! Θα βαφτει βεβαια για να μη μουχλιασει με βερνικι εμποτισμου.
 
Υπαρχει και εμποτισμένη ξυλεία έτοιμη, καλή επιτυχία!

Το γνωριζω αυτα κοιταξα! Βεβαια δε μου ειναι κοστος το βερνικι, εχω αφθονο λογο προηγουμενων προτζεκτ με την βοηθεια του
 
Κάνε έρευνα αγοράς σε καταστήματα που εμπορεύονται ξυλεία, στην λεωφ. Καβάλας έχει δύο στο ύψος των ΤΕΙ, σίγουρα και στον Πειραιά θα έχει αρκετά.
Πρέπει να διαλέξεις την κατάλληλη ποιότητα ξύλου για να αντέξει στις καιρικές συνθήκες και στον χρόνο.
Στα καταστήματα αυτά σίγουρα θα σε κατατοπίσουν, εσύ θα πρέπει να έχεις κατασταλάξει όσον αφορά το σχέδιο της κλούβας και να γνωρίζεις τα μέτρα που θα χρειαστείς, οπότε ανάλογα με την ποιότητα που θα διαλέξεις να μπορείς να υπολογίσεις το κόστος. Της ξυλείας.
Καλή επιτυχία!
 
Το σκεφτηκα αλλα δεν ειναι και αρκετα οικονομικο 😛 ειχα μια συνομιλια με εναν φιλο που εχει φτιαξει στις ιδιες διαστασεις και μου ειπε οτι χρησιμοποιησε καδρονια. 5mm*5mm*300cm. Τα ιδια κοιταζα και γω. Βεβαια για να γινει γερη και σταθερη σκοπευω να βαλω γωνιες και να βιδωσω και στην μεση οταν θα ενωσω τις προσοψεις! Θα βαφτει βεβαια για να μη μουχλιασει με βερνικι εμποτισμου.
Μήπως αυτά τα 5 δεν ειναι mm και ειναι cm? το mm, αν και δεν έχω ιδέα από κατασκευές, σαν μονάδα μου φαίνεται εξωφρενικά μικρό για να μπορεί να στηρίξει μια τέτοιων διαστάσεων κλούβα.
Επιπρόσθετα, θα υπάρχει χώρισμα μεταξυ καναρινιών και καρδερινών; Η τροφή τους διαφέρει, όπως και το σύνηθες μικροβιακό τους φορτίο.
Τέλος, θα ήταν δυνατό να προσαρμοστεί κάποιος τύπος ζευγαρωστρας ή έστω κάποια περιστασιακά εμπόδια, κάγκελα... Κλπ ώστε να μπορείς εσύ να επιλέξεις τα ζευγάρια που θα αναπαραχθούν, ώστε να γνωρίζεις ποιος ειναι απόγονος ποίου, για να μην υπάρξουν στο μέλλον διεκδικήσεις, καταστροφές φωλιών, αυγων, λαθροζευγαρώματα και αιμομιξίες;
 
Μήπως αυτά τα 5 δεν ειναι mm και ειναι cm? το mm;

δικιο εχεις ξεχασα τα μηδενικα ειναι 50mm=5cm. Θα μπορω να βαλω ζευγαρωστρες για να βαλω ζευγαρια. Το γνωριζω οτι εχουν διαφορετικες διατροφικες απαιτησεις. Το τι θα μπει ακομα δε το γνωριζω. Ισως μονο καναρινια,ισως μονο ιθαγενη. Τα μικρα θα δαχτυλιδονωνται απο καθε οικογενεια και με 2ο δαχτυλιδι με χρωμα για να γνωριζω ποιανου απογωνος ειναι ποιος και την συγγενεια. Βεβαια αυτο ειναι κατι που δε με απασχολει ακομα αλλα τωρα κυριος στοχος μου ειναι η κατασκευη της. ΝΟΤΕ: Τα ζευγαρια θα ειναι εκτροφης φυσικα ειτε ειναι ιθαγενη ειτε ειναι καναρινια, θα εχουν τα χαρτια τους!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλός όρισες στην παρέα. Στο θέμα του σκελετού για την κλούβα, επειδή και εγώ έχω χρησιμοποιήσει καδρονια, τα προμθευτεικα από το λεροι μελιν σε διαστάσεις 9cm επί 9cm επί 3m εμποτισμένα
 
Sorry, αλλά τι χαρτιά εννοείς; Πωλούν στην Ελλάδα π.χ. καρδερίνες με διαπιστευτήρια προέλευσης από εκτροφείο;

Οτιδηποτε θα χρειαζεται για να ξερω οτι ειναι εκτροφης. Οχι μονο απλα ενα δαχτυλιδι. Αλλα ξεφευγουμε απο το βασικο θεμα 😛
 
Καλός όρισες στην παρέα. Στο θέμα του σκελετού για την κλούβα, επειδή και εγώ έχω χρησιμοποιήσει καδρονια, τα προμθευτεικα από το λεροι μελιν σε διαστάσεις 9cm επί 9cm επί 3m εμποτισμένα
Εψαξα αλλα δεν εχει τιποτα στο site!
 
Jimmyk . Θα πας στο κατάστημα στην Πειραιώς αφού είσαι από Πειραιά και θα βρεις σε διάφορες διαστάσεις.
 
Jimmyk . Θα πας στο κατάστημα στην Πειραιώς αφού είσαι από Πειραιά και θα βρεις σε διάφορες διαστάσεις.

Σωστο αυτο,θα ειχα πεταχτει πριν πολυ καιρο αλλα υποχρεωσεις. Αυτην την βδομαδα θα πεταχτω,ισως και αυριο
 
Sorry, αλλά τι χαρτιά εννοείς; Πωλούν στην Ελλάδα π.χ. καρδερίνες με διαπιστευτήρια προέλευσης από εκτροφείο;
Καλημέρα.Ianos νομίζω χωρίς να θέλω να κάνω τον ξερολα ότι υπάρχουν ορισμένη εκτροφεις που εισάγουν καρδερίνες με διαπιστευτήρια εκτροφείς
 
Back
Top