Γενικά Ετοιμάζομαι να ξεκινήσω μια εκτροφή ορτυκιών μικρής κλίμακας

leonthesniki

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2023
Μηνύματα
5
Πόλη
Χέρσο
Καλησπέρα,

Θέλω να ευχαριστήσω ολους σας καθώς από τα ποστ σας εχω μάθει τοσα πολλά! Ετοιμάζομαι να ξεκινήσω δοκιμαστικά μια εκτροφή ορτυκιών μικρής κλίμακας, αρχικά για αυγοπαραγωγη, αλλά σκέφτομαι να κάνω και εκκολαψεις αργότερα για κρέας. Οποιαδήποτε συμβουλή έχει κάποιος για κάποιον αρχάριο στο θεμα, από το τι τροφή να χρησιμοποιήσω, στα φαρμακα, στην κατασκευή του κλωβού, οτιδήποτε μα οτιδήποτε ειναι εντελώς ευπρόσδεκτο! Επίσης βρίσκομαι στην περιοχή του Κιλκίς. Από που θα με συμβουλεύατε να προμηθευτώ πουλιά;

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ
Λεωνίδας
 
Λεωνίδα καλώς ήρθες στην παρέα μας και Καλή Επιτυχία στην εκτροφή σου.
Το μόνο που ξέρω να σου πω, αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και υλικά για αυτό, είναι ότι τα ορτύκια όταν τρομάξουν πετούν προς τα πάνω και για αυτό, προκειμένου να μην πληγώνονται χτυπώντας στο ταβάνι του κλουβιού τους, καλό θα ήταν να βάλεις εσωτερικά του ταβανιού ένα μαλακό υπόστρωμα.
 
Να ρωτήσεις εκεί δίπλα στην Άσσηρο , έχει πολλά τέτοια εκτροφεία . Το γενικό μέρος είναι ότι πρέπει να είναι κλειστά , να έχουν γενικά μέσα άμμο για λουτρό και τσίμπημα καθώς επίσης κρυψώνες να κρύβονται . Το σπουδαιότερο είναι να μάθεις τις συνήθειες τους και ειδικότερα την αναλογία αρσενικών θηλυκών . Πάντως είναι ωραία σκέψη και θα σε αποζημιώσει .
 
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις πληροφορίες! Και εγώ έτσι το σκέφτηκα, γυρισαμε που γυρισαμε στο χωριό γιατί στην πόλη δεν αντέχουμε πια, μιας που εχουμε και λίγο χωρο παραπάνω ας τον εκμεταλλευτούμε
 
Θα ξεκινήσω κατασκευή κλουβιου 2 επιπέδων. Σκέφτομαι να το κάνω με συνδυασμο ράγες/κολωνες από ντουλάπες dexion, και ξύλο για τις πόρτες! Πλεγμα θα βάλω γαλβανιζε 12*25. Στο επάνω επίπεδο θα κάνω 3 χωριστά τμήματα για "οικογένειες", και από κάτω ενα ενιαίο για τον υπόλοιπο πληθυσμό. Αυτά σιγά σιγά βέβαια γιατί έχω και μετακόμιση παράλληλα. Μόλις έχω νεότερα ελπίζω να ανεβάσω και φωτογραφίες! Κάτω από τα κλουβιά θέλω να βάλω δίσκους για να μαζεύω τις ακαθαρσίες. Έχει κάποιος να μου προτείνει καμία ιδέα τι μπορώ να χρησιμοποιήσω; Ειναι προτιμότερο να φτιάξω ενα συρτάρι για να τελειώνω;
 
και από κάτω ενα ενιαίο για τον υπόλοιπο πληθυσμό.
έχω διαβάσει ότι τα αρσενικά τσακώνονται άγρια μεταξύ τους. Μήπως αυτός ο ενιαίος πληθυσμός να μην τα περιλαμβάνει;
 
@ianos έτσι και αλλιώς οι οικογένειες επάνω θα ανανεώνονται, επομένως κάποια αρσενικά θα τα χρειάζομαι. Άλλα μπορεί και να καταναλώνονται
 
Το άρθρο που έχει επισημανθεί πιο πάνω αναγράφει λεπτομερώς πως μπορεί να ξεκινήσει ένας νέος χομπίστας μια ερασιτεχνική εκτροφή στο σπίτι του. Λάβε υπόψιν σου και ακολούθησε τα γραφόμενα και θα είσαι καλυμμένος τόσο εσύ όσα και τα πτηνά. Παρόλα αυτά και για την οποιοδήποτε διευκρίνηση ενημέρωσε μας. Καλή αρχή!
 
Back
Top